Push and hold

Legal basis

The SZRU activities are governed by the Constitution of Ukraine, by such Laws of Ukraine as “On the National Security Basis of Ukraine”, “On the Intelligence Bodies of Ukraine”, “On the Foreign Intelligence Service of Ukraine”, “On Operative-Investigative Activities”, “On Counterintelligence Activities”, “On the Democratic Civilian Control over the Military Establishment and State Law Enforcement Bodies”, “On Countering Terrorism”, as well as by other Laws of Ukraine and appropriate adopted Legal Acts.

The Law “On the Intelligence Bodies of Ukraine”, adopted by the Verkhovna Rada on March 22, 2001, has become the first legislative act that regulates the intelligence activities. It stipulated the legal principles of organization and activities of the intelligence bodies, their key tasks, principles, rights, methods and means of activities, monitoring and oversight procedures over their operation, including the legal status of the staff of these bodies and their social security benefits.

Adoption on December 1, 2005 by the Verkhovna Rada ofUkraineof the Law “On the Foreign Intelligence Service of Ukraine” became a significant milestone for the formation of the SZRU as an independent authority. The SZRU was given a status as a state body directly subordinate to the President of Ukraine and controlled by the President and the Verkhovna Rada ofUkraine. Carrying out the legally prescribed missions of intelligence activities, it takes part in the implementation of the national policy in the sphere of national security. At the same time, by its status the SZRU is not a part of the central bodies of the executive branch of government and, since the time of its origin, has not belonged to the system of bodies headed by the Cabinet of Ministers of Ukraine. Taking this into account that the SZRU is not involved in any administrative enforcement activity or in any public regulatory policy in the sphere of economic activity. Nor it issues any deeds defining the rights and responsibilities of subjects not residing in the sphere of its direction.

To-day, the intelligence bodies ofUkraine, unlike the prosecuting agencies, are divested of any law enforcement functions. Elements of the SZRU and the staff direct their efforts exclusively at guaranteeing the security of the country from external threats. They have no criminal procedural powers, so they are deprived of the right to institute any legal proceedings, to investigate cases or to apprehend, to arrest and to interrogate.

As prescribed by the current legislation of Ukraine, the Foreign Intelligence Service of Ukraine, like other national intelligence bodies, while carrying out its tasks is entitled to establish on confidential bases cooperation with adult, legally capable individuals, to procure for the intelligence purposes the necessary information from all bodies of State Authority, businesses, organizations and institutions, to use documents to codify the belonging of employees, individual elements, premises and vehicles to the intelligence service, etc. To fulfil the tasks assigned to the SZRU by the law regarding collection of intelligence, ensuring secrecy of the intelligence activities, protecting its force, means, information systems and registration, as well as ensuring safety of its intelligence sources the SZRU uses methods and means of operative-investigative activities as prescribed by the Law of Ukraine “On Operative-Investigative Activities”. The SZRU is also duly authorized to take some counterintelligence measures amenably to the Law ofUkraine“On Counterintelligence Activities”.

In course of their duties, the staff of the SZRU is under a special protection of the State. Taking into account the specific activities of the intelligence bodies, the special legal status of intelligence agents and their social security are provided by the national legislation.

Adoption of laws governing the operation of intelligence and of other regulatory and legal acts has created conditions for functioning of the SZRU within the strictly circumscribed regulatory framework.

 

Закон України “Про Службу зовнішньої розвідки України”

 

Цей Закон визначає правові основи організації та діяльності Служби зовнішньої розвідки України.

 

Стаття 1. Статус Служби зовнішньої розвідки України

Служба зовнішньої розвідки України є державним органом, який здійснює розвідувальну діяльність у  політичній, економічній, військово-технічній, науково-технічній, інформаційній та екологічній сферах.

Служба зовнішньої розвідки України підпорядкована Президентові України та підконтрольна  Президентові України і Верховній Раді України.

До співробітників Служби зовнішньої розвідки України  як військового формування належать військовослужбовці, службовці та працівники Служби  зовнішньої розвідки України.

Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби зовнішньої розвідки  України затверджується Президентом України.

Стаття 2. Правова основа діяльності Служби зовнішньої розвідки України

Правову основу діяльності Служби зовнішньої розвідки України становлять Конституція України, Закон України “Про розвідувальні органи України”, цей та інші закони України, видані на їх виконання акти Президента України, інші нормативно-правові акти, а також міжнародні договори України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України

Стаття 3. Завдання Служби зовнішньої розвідки України

На Службу зовнішньої розвідки України покладається: добування, аналітична обробка та надання розвідувальної інформації Президентові України, Голові Верховної Ради України, Прем`єр-міністрові України та іншим визначеним Президентом України споживачам;

Здійснення спеціальних заходів впливу, спрямованих на підтримку національних інтересів і державної політики України в економічній, політичній, військово-технічній, екологічній та інформаційній сферах, зміцнення обороноздатності, економічного і науково-технічного розвитку;

Участь у забезпеченні безпечного функціонування установ України за кордоном, безпеки співробітників цих установ та членів їх сімей у країні перебування, а також відряджених за кордон громадян України, які обізнані з відомостями, що становлять державну таємницю;

Участь у боротьбі з тероризмом, міжнародною організованою злочинністю, незаконним обігом наркотичних засобів, незаконною торгівлею зброєю і технологією її виготовлення, незаконною міграцією;

Вжиття заходів протидії зовнішнім загрозам національній безпеці України, життю, здоров`ю її громадян та об`єктам державної власності за межами України.

Стаття 4. Загальна чисельність Служби зовнішньої розвідки України

Затвердити загальну чисельність Служби зовнішньої розвідки України у кількості 4350 осіб, у тому числі до 4010 військовослужбовців.

Стаття 5. Загальна структура Служби зовнішньої розвідки України

  • Служба зовнішньої розвідки України має таку загальну структуру:
  • Апарат управління Служби зовнішньої розвідки України;
  • Підрозділи агентурної та технічної розвідки, оперативно-технічні, інформаційно-аналітичні, власної безпеки;
  • Підрозділи забезпечення;
  • Навчальні заклади та науково-дослідні установи.

Для виконання покладених на неї завдань Службою зовнішньої розвідки України можуть створюватися територіальні підрозділи в межах затвердженої загальної чисельності.

Організаційна структура Служби зовнішньої розвідки України визначається Президентом України.

Стаття 6. Керівництво Службою зовнішньої розвідки України

Загальне керівництво Службою зовнішньої розвідки України здійснюється Президентом України.Безпосереднє керівництво Службою зовнішньої розвідки України здійснює її Голова,який призначається на посаду і звільняється з посади Президентом України.

Перший заступник Голови та заступники Голови Служби зовнішньої розвідки України призначаються на посаду і звільняються з посади Президентом України за поданням Голови Служби зовнішньої розвідки України.

Для колегіального обговорення найважливіших напрямів організації і діяльності Служби зовнішньої розвідки України утворюється колегія – дорадчий орган при Голові Служби зовнішньої розвідки України.

Стаття 7. Фінансування діяльності Служби зовнішньої розвідки України

Фінансування діяльності Служби зовнішньої розвідки України здійснюється відповідно до Закону України “Про розвідувальні органи України” за рахунок коштів Державного бюджету України та інших джерел, передбачених законом.

Стаття 8. Соціальний захист співробітників Служби зовнішньої розвідки України та членів їхніх сімей

Соціальний захист співробітників Служби зовнішньої розвідки України та членів їхніх сімей здійснюється відповідно до законів України “Про розвідувальні органи України” та “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”.

Стаття 9. Контроль і нагляд за діяльністю Служби зовнішньої розвідки України

Контроль і нагляд за діяльністю Служби зовнішньої розвідки України здійснюється в порядку, визначеному Конституцією України, законами України “Про розвідувальні органи України” та “Про демократичний цивільний контроль над Воєнною організацією і правоохоронними органами держави”.

Стаття 10. Прикінцеві положення

  1. Цей Закон набирає чинності з дня його опублікування.
  2. Служба зовнішньої розвідки України стосовно завдань, прав і обов`язків є правонаступником розвідувального органу Служби безпеки України, який ліквідовано.
  3. Кабінету Міністрів України у тримісячний строк після набрання чинності цим Законом:
  • привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом;
  • забезпечити перегляд і скасування міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів, що суперечать цьому Закону.

 

Президент України В. ЮЩЕНКО
м. Київ, 1 грудня 2005 року
N 3160-IV

Regulations: