Презентовано книгу "Розвідники, народжені в Україні"

01.12.2011

У приміщенні Всеукраїнського прес-центру  Українського національного інформаційного агентства Укрінформ Служба зовнішньої розвідки України і видавництво “Ярославів Вал” презентували книгу “Розвідники, народжені в Україні” (Скрипник О. Розвідники, народжені в Україні. – К.: Ярославів Вал, 2011. – 624 с.: іл.).

Це документальне видання є своєрідним продовженням теми дослідження історії української зовнішньої розвідки (у 2009 році вийшла книга “Український слід у розвідці”, у 2010 – “Керівники української зовнішньої розвідки”).

Про підготовку видання до друку, життєвий і професійний шлях українських розвідників розповідали автор книги – журналіст, дослідник історії вітчизняних спецслужб, керівник прес-служби Служби зовнішньої розвідки України Олександр Скрипник, директор видавництва “Ярославів Вал” лауреат Національної премії імені Тараса Шевченка Михайло Слабошпицький, голова правління благодійної організації “Фонд сприяння зовнішній розвідці України” генерал-майор запасу Дмитро Захараш, ветерани зовнішньої розвідки.

Під час презентації зазначалося, що назва нової книги вже несе певне змістове навантаження і визначає коло персонажів, про яких ідеться. У першу чергу, це розвідники, які фізично народилися, виросли в Україні і досягли вагомих професійних результатів у розвідувальній діяльності. Крім цього, до книги увійшли розповіді про тих, хто відбувся як розвідник саме у підрозділах української зовнішньої розвідки.

У передмові зазначається, що сьогодні на підставі вже оприлюднених матеріалів можна говорити про своєрідність української зовнішньої розвідки, притаманні лише їй риси, про міцні історичні корені і родовід, деякі неординарні особистості, свій “почерк”, зрештою, уже поіменно можна назвати усіх керівників цих засекречених підрозділів.

Автор упродовж кількох років збирав матеріали до книги, зустрічався з ветеранами розвідки і їхніми близькими родичами, вивчав спогади і мемуари розвідників.  Під час написання книги також спирався на документальні матеріали з архівів спецслужб, дослідження істориків і фахівців розвідки, різноманітні відкриті джерела.

У книзі – близько сотні розповідей про розвідників. Усі персоналії систематизовано за майже півтора десятком розділів, кожен з яких присвячений певному історичному періоду або своєрідному напрямку роботи розвідників чи то становищу, яке вони займали в ієрархії розвідки.

У першому розділі йдеться про розвідників козацької доби і національно-визвольної боротьби українського народу за незалежність ХVII – XVIII століть. У наступному – про долю представників національних розвідувальних структур 1918 – 1921 років (Центральна Рада, Українська держава гетьмана Скоропадського, Українська Народна Республіка за часів Директорії та Державного Центру УНР в еміграції). Окремий розділ увібрав у себе розповіді про співробітників Іноземного відділу органів держбезпеки радянської України і їхню участь у перших операціях підрозділів української зовнішньої розвідки. Вагомий слід в історії розвідки залишили вихідці з України за часів Другої світової війни. З-поміж них – представники як зовнішньої, так і військової розвідок, які, ризикуючи життям, добували інформацію про плани ворога.

Намагання згрупувати персонажів книги за певними історичними періодами спонукало автора до виділення розділів, присвячених участі розвідників у добуванні секретів створення атомної бомби, діяльності в роки “холодної війни” і за часів присутності радянських військ на території Афганістану. Крім того, окремо зібрані розповіді про розвідників-нелегалів, резидентів зовнішньої розвідки, про тих, хто очолював радянську зовнішню розвідку і підрозділи розвідки в України.  З-поміж розвідників багато талановитих, майстровитих і колоритних особистостей, які змогли гармонійно поєднувати амплуа розвідника з творчістю, а після звільнення зі служби стали відомими письменниками, сценаристами, художниками. Про них у книзі йдеться окремо, як і про тих, хто зажив гучної слави неперевершеними інтригами й авантюрами.

У результаті тривалих пошуків з`ясувалося, що родом з України дуже багато розвідників, які досягли значних успіхів у цій таємній сфері діяльності. Ті, кого зростила українська земля, у різні часи й епохи для виконання розвідувальних завдань впроваджувалися у оточення польського короля, болгарського царя, парагвайського диктатора, керівників деяких європейських і азійських країн, вели відповідальні секретні переговори з прем`єр-міністрами різних країн, дослужилися до високого чину генерала французької армії, стали рятівниками Відня від турецької облоги, Кракова – від цілковитого зруйнування гітлерівськими військами, прототипами головних дійових осіб у кінофільмах “Щит і меч”, “Салют, Маріє!”, “Майор “Вихор”, “Повість про чекіста”, “ТАРС уповноважений заявити” та інших, були резидентами розвідки у США, Англії, Франції, Німеччині, Італії, Ізраїлі, Індії, Афганістані, Китаї і багатьох інших країнах, керівниками радянської зовнішньої розвідки, добували відомості про секрети створення атомної бомби, дату початку нападу гітлерівської Німеччини на СРСР та багато іншої важливої розвідувальної інформації.

У виступах акцентувалася увага на тому, що з різних причин життєвий і професійний шлях не всіх українських розвідників відображено на сторінках книги. Про декого ще не вдалося знайти достатню кількість матеріалів, оскільки вони не залишили спогадів про свою роботу, а скупі документи з архівних справ не дають можливості повною мірою змалювати ту багатогранну роботу, яку їм доводилося виконувати за кордоном. Є й такі, про яких ще не настав час розповідати.

За словами автора, специфіка діяльності розвідки змушувала деякі епізоди показувати завуальовано, не називати окремі країни, де діяли розвідники, і осіб, які допомагали їм вирішувати важливі й ризиковані розвідувальні завдання. Дехто із змальованих у книзі персонажів і нині застосовує свої знання і вміння для виховання молодого покоління українських розвідників.

Присутні на презентації мали можливість ознайомитися з окремими ілюстративними матеріалами, що використовувалися під час підготовки видання.

Учасники обговорення книги заступник директора Українського інституту національної пам`яті, доктор історичних наук, професор Вєдєнєєв Д. В., ветерани розвідки Рожен Л. М., Баронін А. В., Лобачов Г. С., Хижняк І. В. були одностайними в тому, що вивчення історії національних спецслужб є справді важливою, невичерпною й багатогранною темою, і лише спільними зусиллями журналістів, письменників, дослідників, ветеранів і діючих співробітників розвідки її можна донести до широкого загалу фахово, грамотно, цікаво і нестандартно.

 

Прес-служба Служби зовнішньої розвідки України


««««