У СЗР України відбулися урочистості з нагоди Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав

12.02.2016

З нагоди Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав у Службі зовнішньої розвідки  України відбулися заходи за участю ветеранів розвідки, які служили  у спецпідрозділах «Каскад», «Карпати»,  «Карпати-1», працювали радниками в спеціальних місіях за кордоном.

Бойовий досвід власних співробітників завжди цінується та ретельно вивчається спецслужбами усіх країн. На тлі подій, що сьогодні відбуваються на Донбасі, спогади офіцерів-розвідників про службу в Афганістані викликали неабиякий інтерес кадрових офіцерів СЗРУ.

Своїми спогадами та роздумами про минуле поділилися по-справжньому видатні ветерани української зовнішньої розвідки Геннадій Лобачов, Петро Оборський, Михайло Гречка,  Микола Ільясов та інші. Левова частка їхніх спогадів була присвячена подіям в Афганістані, в якому радянська влада з 1980 року за допомогою збройних сил СРСР 10 років намагалася тримати ситуацію під своїм політичним та військовим контролем.

Виступаючи перед співробітниками СЗРУ, ветерани розвідки розповіли про історію команди спеціального призначення «Карпати», яка з серпня 1980 по січень 1981 року здійснювала спеціальні операції в Афганістані, про те, як мобільні та добре підготовлені оперативно-бойові групи виконували завдання з добування інформації про місця дислокації, плани і наміри озброєних угруповань антиурядових сил, у тому числі тих, що діяли з-за кордону, виявляли канали постачання зброї, надавали допомогу в створенні й організації роботи органів державної безпеки Демократичної Республіки Афганістан.

Мабуть вперше був озвучений маловідомий факт про те, що коли за рішенням керівництва КДБ СРСР в Україні формувалася команда «Карпати», то з півтори тисячі резервістів для операції в Афганістані відібрали 250 кращих офіцерів, але жодного з них спеціально не готували для служби в тому досить специфічному за кліматом, ландшафтом і ментальністю корінного населення регіоні, ніхто не знав мов народів, що населяли Афганістан. Незважаючи на це, команда спецпризначення усі завдання відпрацювала на «відмінно» і без втрат повернулася на Батьківщину.

На сьогодні статус учасників бойових дій мають 99  діючих співробітників Служби зовнішньої розвідки України (37 з яких – за участь в АТО) та 113 ветеранів, які звільнилися з лав зовнішньої розвідки у різні роки.

У своєму звернені до співробітників та ветеранів Голова СЗР України Віктор Гвоздь зазначив, що «тепер досвід кожного, хто брав участь у бойових діях, перебував у гарячих точках, виконував миротворчі місії, потрібний самій Україні, яка вже майже два роки бореться з сепаратизмом на Донбасі та агресією Росії. На тлі цих подій в Україні з’явилося нове покоління учасників бойових дій, які самовіддано захищають вже не чужі землі, а рідну Україну. Сьогодні мир і спокій в наших родинах залежить від їх мужності, а також  від єдності всіх, хто вважає себе справжнім патріотом».

Прес-служба Служби зовнішньої розвідки України


««««