Розвідники повернули нагороди легендарного українського розшуківця

27.07.2016

Співробітники Служби зовнішньої розвідки України переправили до Києва нагороди, що раніше були забрані проросійськими бойовиками з музею УМВС України в Луганській області, але врятовані українськими розвідниками від незаконного вивезення в Росію. Завдяки блискучої операції фактично з-під носа керівника спецслужби так званої ЛНР  було вилучено  особисті нагороди легендарного українського розшуківця Миколи Польского.

Заслужений працівник МВС України полковник міліції Микола Польской – особа по-справжньому легендарна для вітчизняного карного розшуку. Він – син кадрового співробітника карного розшуку  Польского М.О., який в 20-ті роки минулого сторіччя був заступником начальника карного розшуку Одеси, Харкова та Києва, але у 1936 році, щоб врятувати родину від репресій через своє дворянське походження, мусив вийти у відставку. З 1963 по 1985 рік Микола Польской очолював управління карного розшуку Луганської області. Завдяки природному таланту та високому професіоналізму він створив власний стиль розшуку та боротьби з рецидивною злочинністю і умисними вбивствами, який застосовували не лише в Україні, а й в усьому СРСР. Спеціальним рішенням Міністерства юстиції відділ карного розшуку обласного управління внутрішніх справ, який очолював Польской, був перетворений в окрему структуру загальною чисельністю 300 співробітників.

Помер Микола Польской  за робочим столом у своєму кабінеті на 54-му році життя. Рішенням сесії Луганської міської ради у 1999 році ім’я М. Польского присвоєно одній з центральних вулиць Луганська.

Під час спалаху сепаратизму та тотального пограбування всього, що залишилося без контролю правоохоронців, багато цінних експонатів з музею УМВС України в Луганській області було викрадено. 28 орденів та медалей з музейної експозиції,  присвяченої Миколі Польському (серед яких орден Дружби народів, два ордени «Знак Пошани», медаль «За бойові заслуги»), опинилися  в кабінеті начальника СМЕРШ КДБ «ЛНР» в будівлі, розташованій, за іронією долі, на площі Героїв Великої Вітчизняної війни.

Деталі проведеної розвідниками СЗРУ операції залишимо для майбутніх істориків. Зазначимо лише, що передували їй досить трагічні події: арешти в Луганську українських патріотів, тримання їх у в’язниці окупантів, допити і тортури. Незважаючи на це одному з полонених вдалося скористатися втратою пильності охорони і не тільки втекти з-під варти, а й прихопити з собою коробку з великою кількістю нагород.

У подальшому Служба зовнішньої розвідки України провела низку оперативних заходів, завдяки яким історичні цінності були збережені для України. Спочатку з підконтрольної терористам території нагороди були переправлені  в Росію, а потім повернуті в Україну. Варто зазначити, що на одному з етапів цієї акції активну участь брала 75-річна мати українського патріота, яка сховала раритетні  відзнаки в банці з варенням і пронесла їх через контрольний пост бойовиків. Нагороди спочатку було доставлено в Сєвєродонецьк, а потім – до центрального апарату Служби зовнішньої розвідки України.

Прес-служба Служби зовнішньої розвідки України


««««