Нагороди ветерана зовнішньої розвідки Спіріна П.О. передано до Центру професійного і патріотичного виховання співробітників Служби зовнішньої розвідки України

20.09.2016

Після того як 26 червня 2016 року пішов з життя ветеран зовнішньої розвідки полковник Спірін Павло Олександрович,  його дружина та син прийняли рішення передати його нагороди та деякі особисті речі до Служби зовнішньої розвідки України.

З майже сорока років служби Павла Олександровича в спецслужбі  двадцять п’ять років він працював у зовнішній розвідці: займався добором, вивченням, підготовкою кандидатів для роботи з нелегальних позицій, здійснював різноманітні заходи на каналах зв’язку з розвідниками-нелегалами під час свого перебування у двох довготермінових відрядженнях за кордоном. З фахової точки зору це один із найскладніших і найцікавіших напрямів роботи у розвідці, який доручають лише досвідченим співробітникам. Він був особисто знайомий з Рудольфом Абелем, радистом Ріхарда Зорге Максом Клаузеном та деякими іншими розвідниками-нелегалами, про яких уже написані книги і зняті документальні фільми, з деякими керівниками радянської нелегальної розвідки.

Під час одного з відряджень 10 лютого 1962 року П. Спіріну довелося брати участь у заключній стадії історичної операції з обміну радянського розвідника Рудольфа Абеля на американського льотчика Пауерса, збитого над територією СРСР і звинуваченого у шпигунстві.  Павло входив до групи прикриття, яка складалася з дев’яти осіб і повинна була гарантувати безпеку основних учасників операції безпосередньо після обміну. Сама процедура відбувалася на мосту Глінікер-брюкке, який з’єднував західний Берлін і Потсдам.

Після звільнення зі служби Павло Олександрович ще упродовж деякого часу ділився своїми знаннями і досвідом з молодими співробітниками української зовнішньої розвідки, займався створенням музейної експозиції, особисто проводив екскурсії у Центрі професійного і патріотичного виховання співробітників  СЗР України де  є і окремі експонати, присвячені діяльності саме розвідників-нелегалів, яких ветеран добре знав особисто.

Серед речей ветерана, які власноруч передав його син – Олександр Павлович, крім нагород, його військова форма,   документи прикриття, що використовувалися під час виконання завдань за кордоном, фотографії, власноручно написані довідки та інші цікаві матеріали,   яки поповнять експозиції Центру професійного і патріотичного виховання співробітників Служби зовнішньої розвідки України.

Прес-служба Служби зовнішньої розвідки України


««««