За лаштунками професії: у СЗРУ презентували нову книжку про розвідників

17.11.2016

У Києві відбулася презентація нової книжки журналіста і письменника, автора багатьох досліджень про діяльність вітчизняних спецслужб Олександра Скрипника «Курйози у розвідці». Як видно з назви книги, новий літературний твір присвячено дивовижним, іноді кумедним, але цілком реальним історіям, що траплялися з багатьма розвідниками світу. Але особливість книги не тільки в тому, що автор зібрав під однією обкладинкою історії з життя відомих розвідників, а перш за все в тому, що він зміг розшукати, поспілкуватися та записати спогади майже п’ятдесяти ветеранів української зовнішньої розвідки, які поділилися з ним маловідомими фактами та історіями з власного життя та практики своїх колег, які працювали за кордоном.

Олександр Скрипник спробував зазирнути за лаштунки спецслужб і чи не вперше так нешаблонно, дотепно і з гумором змалювати роботу розвідки, розповісти про форми і методи діяльності, здобутки і прорахунки «їхніх шпигунів» і «наших розвідників». «Курйози у розвідці» є результатом багаторічної роботи автора з пошуку, збирання по крихтах та відтворення на папері унікальних обставин, в які потрапляли розвідники, зокрема й ті, з ким доля зводила автора за майже тридцятирічну роботу в Службі безпеки України та Службі зовнішньої розвідки України. Майже дві сотні унікальних історій з мемуарів, документальних, періодичних видань і, що найцінніше, з живого спілкування автора з розвідниками, тепер стали доступні громадськості.

Читаючи «Курйози у розвідці», далекі від спецслужб люди зможуть пересвідчитись, наскільки нестандартною, творчою, сповненою всіляких непередбачених ситуацій, драматичних поворотів, оригінальних трюків, імпровізацій і хитросплетінь є робота в розвідці.

Ідея написання такої книжки народжувалася у Олександра Скрипника поступово, посилюючись після чергової зустрічі з цікавим співрозмовником. Ось що з цього приводу каже сам автор: «Здебільшого я говорив зі своїми співрозмовниками про серйозні речі: шлях у розвідку, опанування азів розвідувального мистецтва, особливості агентурно-оперативної діяльності, роботу за кордоном, роль і місце розвідки в сучасному світі, перебіг розвідувальних операцій, легенди, тайники, паролі, шифри, коди, спеціальні технічні засоби, зовнішнє спостереження. Але все більше і більше переконувався, що хоча у розвідці все й регламентовано певними інструкціями, наказами і правилами, та багато чого не вписується в усталені рамки і шаблони. Не завжди можна передбачити, як розгортатимуться події, як реагуватиме на твої дії супротивна сторона. Нерідко доводиться находу імпровізувати і грати різні ролі. А це призводить до усіляких нестандартних, курйозних випадків, казусів і конфузів. Я звернув увагу, що у розвідників завжди вистачає почуття гумору, щоб згадати про свої пригоди з посмішкою, по-доброму посміятися над собою, колегами чи опонентами».

Окрім цікавих історій з життя розвідників, на читачів очікує ще один приємний сюрприз: в окремому розділі в книжці зібрана «народна творчість», а саме анекдоти про лицарів невидимого фронту. Цей гумористичний фольклор віддзеркалює уявлення людей про цю сферу діяльності, їхнє ставлення до шпигунської тематики, але, як переконається читач, зазвичай зображає розвідників переважно як позитивних персонажів.

Презентація книжки «Курйози у розвідці» відбулася в центральному офісі Служби зовнішньої розвідки України напередодні 25-ї річниці утворення зовнішньої розвідки України. У зустрічі з автором взяли участь співробітники СЗРУ та ветерани розвідки, прийшли майже всі, хто погодився на пропозицію Олександра Скрипника розповісти цікаві й незвичні історії як із своєї професійної біографії, так і взагалі з практики розвідувальної діяльності останніх десятиріч. У цілому ж відбувся надзвичайно цікавий і корисний для сьогоднішніх співробітників СЗРУ обмін думками про минуле і сьогодення розвідки.

Прес-служба Служби зовнішньої розвідки України

Презентація книги “Курйози у розвідці” в редакції “Громадського радіо”


««««