рф намагається загострити конфлікти на Африканському Розі – Інститут вивчення війни
9/25/2024
росія та Іран намагаються використати конфлікти на Африканському Розі для досягнення своїх економічних, військових та політичних цілей на цих територіях і в більшій частині Червоного моря. Цю проблему вивчає у своєму дослідженні керівник «африканської групи» в Американському інституті підприємництва Ліам Карр за підтримки Інституту вивчення війни.
Автор наголошує, що зміна формату регіональних альянсів на Близькому Сході сформувала певну зовнішню взаємодію на Африканському Розі, оскільки декілька держав змагаються за економічний, військовий та політичний вплив у Червоному морі. Так у Судані триває громадянська війна між двома протиборчими військовими угрупованнями: Суданськими збройними силами (SAF) та Силами швидкого реагування (FSR). Єгипет, який є історичним військовим партнером SAF, не зміг або не захотів надати їм вирішальної військової підтримки. І цим вакуумом одразу спробували скористатися рф у партнерстві з іраном для можливого розташування військово-морських баз у Червоному морі.
У 2024 році Кремль розширив свій зв’язок із SAF, щоб відновити «сплячу» угоду про морський порт, яку рф протягом багатьох років намагається впровадити для будівництва військово-морської бази в Судані. У квітні заступник міністра закордонних справ росії зустрівся з командувачем SAF генералом Абделем Фаттахом аль Бурханом та пообіцяв «необмежену якісну військову допомогу» в обмін на виконання цієї угоди. Наприкінці травня SAF заявили, що Судан і росія незабаром підпишуть низку військових і економічних договорів.
Водночас Ліам Карр звертає увагу, що рф продовжує підтримувати зв’язки з іншою стороною конфлікту – FSR. У період з 2017 по 2023 роки міжнародна терористична організація «вагнер» активно співпрацювала з Силами швидкого реагування через свої інтереси у золотих копальнях Судану, оскільки росіяни намагаються відновити контрабанду місцевого золота, видобуток якого зупинила громадянська війна.
Отже, у разі здійснення планів росії та ірану у Червоному морі складеться загрозлива для міжнародного судноплавства ситуація. Іранська військово-морська база у Порт-Судані зможе підтримувати атаки на міжнародне судноплавство у Червоному морі та Аденській затоці. Водночас російська військово-морська база дасть кремлю можливість «кинути виклик Заходу у Червоному морі та прилеглих територіях – Середземному морі та Індійському океані – у випадку можливого військового конфлікту».