01.06.2021 Огляд заходів іноземних держав щодо протидії поширенню COVID-19 у світі

6/1/2021
singleNews

ВООЗ

Всесвітня асамблея охорони здоров'я проведе в листопаді спеціальне засідання, присвячене обговоренню доцільності розробки конвенції з питань підготовки до нових пандемій. Таке рішення ухвалили в понеділок учасники 74-ї щорічної сесії асамблеї, що проходила в Женеві з 24 по 31 травня в онлайн-форматі.

Нові штами коронавірусу маркуватимуть буквами грецького алфавіту. Рішення зосереджене на найменуванні таких штамів як “британський” та індійський“. Грецькі назви не будуть дискримінувати країни, де ці різновиди виявили вперше. У ВООЗ додають, що такі назви будуть простими. Отже “британський” штам носитиме назву “Альфа”, виявлений у Південно-Африканській Республіці – “Бета”, “бразильський” – “Гамма”.

Європейський Союз

Єврокомісія (ЄК) дозволила використання країнами – членами Євросоюзу вакцини проти коронавірусу американської компанії Pfizer і її німецького партнера BioNTech для дітей 12–15 років, повідомила єврокомісар з питань охорони здоров'я Стелла Кіріакідіс. За її словами, тепер держави-члени можуть розширити охоплення вакцинації, прищеплюючи молодь.

Королівство Данія

Кабінет міністрів Данії звернувся до Управління охорони здоров'я з проханням про перегляд рішення про вилучення з програми масової вакцинації проти COVID-19 вакцини від компанії Johnson&Johnson (J & J). Оскільки терміни вакцинаційної кампанії зрушили вперед, тепер очікується, що друге щеплення останні громадяни отримають наприкінці вересня, а не наприкінці серпня, як очікувалося раніше. Прохання уряду про перегляд рішення по J&J викликане бажанням якомога швидше імунізувати населення, а також тим, що отримано більше інформації про цей препарат з ряду європейських країн, які використовують її у своїх програмах вакцинації.

Королівство Іспанія

Відповідно до указу INT/519/2021 тимчасове обмеження на вільний в'їзд в Іспанію для громадян третіх країн продовжено до 30 червня.

Литовська Республіка

З 31 травня в Литві почалася масова вакцинація від COVID-19, повідомило литовське міністерство охорони здоров'я. Громадяни країни старше 18 років можуть безкоштовно зробити щеплення вакцинами Moderna, Vaxzevria і Janssen. Для молодих людей, які ще не досягли повноліття, передбачені тільки вакцина Comirnaty. Жителі Литви можуть зареєструватися на вакцинацію на сайті або за телефоном гарячої лінії. На цей момент у країні відкрито понад 44 тис. центрів вакцинації. Під час реєстрації жителі можуть вибрати як муніципалітет, у якому вони хочуть пройти вакцинацію, так і вакцину. Система онлайн-реєстрації показує, скільки і які безкоштовні вакцини доступні в різних центрах вакцинації.

Румунія

Румунія скасувала заборону в'їзду на свою територію іноземних громадян та осіб без громадянства через пункти пропуску державного кордону з 1 червня, назвавши умови можливого в’їзду. З 1 червня для іноземних громадян та осіб без громадянства, які прибувають до Румунії з третіх країн, встановлюється карантинний режим на 14 днів незалежно від того, в якій зоні перебуває країна. Однак румунська влада встановила винятки, до яких належать:

– особи, вакциновані проти COVID-19, за умови завершення повної схеми вакцинації до в'їзду в Румунію. Після завершення вакцинації має пройти 10 днів;

– особи, які отримали підтвердження зараження вірусом COVID-19 за останні 90 днів до в'їзду в країну, що доведено медичними документами або перевіркою бази даних Corona-forms. З моменту підтвердження зараження до дати в'їзду в країну  має пройти не менше 14 днів;

– діти віком до 3 років, без необхідності представлення негативного результату тесту RT-PCR;

– діти від 3 до 16 років, якщо вони мають негативний результат тесту RT-PCR для COVID-19, виконаний не пізніше ніж за 72 години до посадки (для тих, хто подорожує громадським транспортом) або в'їзду на територію Румунії (для тих, хто подорожує власним транспортом);

– особи, які приїжджають до Румунії з країн/територій епідеміологічного ризику, але які до прибуття в Румунію провели останні 14 днів поспіль в одній або декількох країнах/територіях без епідеміологічного ризику;

– особи, які перетинають країну транзитом – якщо вони залишають територію Румунії не пізніше, ніж через 24 години після в'їзду на територію країни;

– особи, які залишаються на території Румунії на строк менше 3 днів (72 години) і мають негативний результат тесту RT-PCR на зараження вірусом SARS-CoV-2, проведеного не більше ніж за 72 години до посадки.

До винятків потрапила низка інших категорій громадян, таких, як знімальні групи, члени міжніродних спортивних делегацій, водії вантажних транспортних засобів та інші.

Чеська Республіка

З 4 червня в Чехії, в рамках державної програми вакцинації, розпочнеться реєстрація на отримання щеплення людям віком від 16 до 30 років. У країні поетапно знімаються карантинні обмеження.

Канада

Національний консультативний комітет з питань імунізації рекомендує робити щеплення проти COVID-19 вагітним жінкам та жінкам, які годують груддю або мають аутоімунний стан. За даними NACI, мРНК-вакцини, такі як Pfizer та Moderna, є найкращими для вагітних жінок.

У цьому контексті Уряд Онтаріо оголосив нову стратегію, яка має дозволити повністю вакцинувати населення провінції до кінця літа. З 31 травня призначення на друге щеплення зможуть отримати люди у віці від 80 років і старше. Чиновники оголосили, що інтервал між першим і другим щепленнями буде скорочено з чотирьох місяців до 28 днів.

Острів Принца Едварда став першою провінцією в Атлантичній Канаді, яка оголосила дату припинення обмежень на подорожі. Головний лікар провінції заявила, що Острів Принца Едварда відкриють для жителів «атлантичної бульбашки» 27 червня, тоді як для жителів інших канадських провінцій – 8 серпня. За її словами, повністю або частково вакциновані «атлантичні канадці» зможуть відвідати Острів Принца Едварда з 27 червня без самоізоляції. Жителі решти канадських провінцій та територій зможуть відвідувати Острів Принца Едварда без самоізоляції за умови повної вакцинації та наявності попереднього дозволу на подорож. Вимогу попереднього схвалення мандрівки планується скасувати 12 вересня.

Один із найбільших університетів Онтаріо заявив, що студентам, які проживають у кампусі, буде потрібно вакцинуватися проти коронавірусу. WesternUniversity, який розташований у м. Лондон, провінція Онтаріо, просить студентів зробити перше щеплення ще до того, як вони приїдуть до кампусу.

Сполучені Штати Америки

Учені американського Науково-дослідницького інституту в Сан-Дієго ScrippsResearch виявили перехресно-реактивне антитіло до коронавірусу, яке спрацьовує під час інфекції COVID-19, – повідомляється на сайті інституту. Такі дані можуть стати початком створення вакцини ширшої дії. «Досліджуючи зразки крові, зібрані до пандемії, і порівнюючи зразки людей, хворих на COVID-19, ми змогли визначити типи антитіл, які перехресно реагували на доброякісні коронавіруси, а також на SARS-CoV-2», – сказав Раіес Андрабі, доктор філософії, дослідник Департаменту імунології та мікробіології та автор дослідження. Як зазначається, у подальших тестах антитіло також нейтралізувало SARS-CoV-1 – коронавірус, що викликає атипову пневмонію, спалах якої спостерігався на початку 2000-х років. «Нам вдалося визначити, що цей тип перехресно реактивних антитіл продукується В-лімфоцитами, які спочатку зазнавали дії коронавірусу, що викликає застуду, а потім реагували під час зараження COVID-19», –   говорить Андрабі. За словами вчених, В-лімфоцити – важлива частина імунної системи. Вони "пам'ятають" початкові загрози захворювання і можуть циркулювати в кровотоці протягом десятиліть, готові повернутися до дій, якщо загроза виникне знову. Дослідники з’ясували, що антитіло зв'язується головним чином зі стійкою частиною спайкового білка коронавірусу, яка не сильно змінюється від штаму до штаму.

Катар

Міністерство охорони здоров’я Катару надало дозвіл на використання двох нових видів тестів на коронавірус. Зокрема, окрім ПЦР-тесту, медичними центрами віднині проводитимуться лабораторні аналізи з використанням швидкого тесту на антитіла та тесту на наявність вірусних антигенів. Аналізи на зараження коронавірусом у Катарі проводяться виключно у 59 ліцензованих приватних медичних центрах, вартість зазначеної послуги становить 300 катарських ріалів (82 долари США).

Грузія

У червні основний акцент буде зроблений на вакцині Sinivac, а в кінці червня в Грузію надійде велика партія препарату Sinopharm і буде доступна всім громадянам старше 18 років, – повідомив на вебінарі глава Національного центру з контролю над захворюваннями Аміран Гамкрелідзе. Він також сказав, що в другій половині липня очікується отримання великої партії вакцин Pfizer, але препарат буде впроваджуватися в країні поетапно. «Вакцинація буде продовжена препаратом Sinovac, яким вже вакциновано до 5 тисяч осіб і 13 тисяч заброньовано. Всього буде вакциновано 50 тис осіб двома дозами вакцини. Я знаю, що в Тбілісі були проблеми з реєстрацією, але з завтрашнього дня місця будуть додані, і охочим буде простіше зареєструватися. Також будуть організовані щеплення для певних груп. Тож у червні основний акцент буде зроблений на Sinovac, а Sinopharm, ми отримаємо їх наприкінці червня. Вакцина буде доступна для всіх старше 18 років, як і інші вакцини в третьому кварталі. Також будуть доступні вакцини Pfizer. Порівняно з груднем минулого року, можливості для зберігання вакцин у Грузії збільшилися. Крім Тбілісі, Кутаїсі та Батумі, 80-градусне холодильне обладнання є в різних регіонах країни», – сказав Гамкрелідзе.

У Грузії виявлено випадки COVID-інфікування серед вакцинованих пацієнтів. Причому як тих, хто пройшов тільки першу фазу імунізації, так і тих, що отримав обидві дози препарату. За словами головного епідеміолога країни Амірана Гамкрелідзе, відсоток інфікування серед громадян, які отримали одну дозу, становить 0,8 %, а в разі повністю вакцинованих – 0,2-0,3%.

«Національний центр з контролю захворювань досліджує один підозрілий випадок «південноафриканського штаму» в Грузії», – заявив глава Національного центру з контролю захворювань Аміран Гамкрелідзе, зараз проводиться генетичний аналіз, а точну відповідь буде через кілька днів. «Що стосується перебігу хвороби інфікованого цим штамом, то воно не виділяється більшою вагою і, як правило, зустрічається рідше. В основному зараз у світі циркулює «британський штам», особливо в Європі», – заявив Аміран Гамкрелідзе.