04.03.25 Україна і світ – проти російської агресії. Санкції в дії
3/4/2025

Саміт у Лондоні 2 березня визначив підтримку Збройних сил України «першим рівнем» гарантій безпеки для нашої країни.
Сполучене Королівство виділяє Україні 1,6 млрд фунтів стерлінгів (близько 2 мільярдів доларів) на закупівлю понад п’яти тисяч ракет до ППО.
Прем'єр-міністр Сполученого Королівства Кір Стармер підтвердив плани зібрати «коаліцію охочих» для забезпечення виконання будь-якої мирної угоди щодо України. За словами прем’єра, його країна готова очолити процес створення такої коаліції та «разом з іншими підтримати це чоботами на землі і літаками у повітрі».
«Ми повинні поставити Україну у позицію сили, щоб вона мала засоби для зміцнення та захисту себе. Це фактично перетворення України на сталевого дикобраза, який не перетравлюється потенційними загарбниками», – зазначила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн щодо можливої подальшої стратегії ЄС.
«Мир – це не просто припинення вогню, яке дає росії більше часу, щоб знову стати сильнішою. Ми хочемо справедливого і тривалого миру», – президент Європейської ради Антоніу Кошта щодо потенційного закінчення російсько-української війни.
Майже пів сотні провідних економістів у Норвегії підписали звернення до уряду країни із закликом посилити підтримку України на тлі останніх геополітичних подій. «Наші політичні позиції можуть різнитися, але нас об’єднує підтримка фундаментальних демократичних цінностей, за які український народ зараз веде відчайдушний бій. Норвегія повинна суттєво збільшити підтримку України з низки причин», – ідеться у листі.
рф
Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо під час саміту в Лондоні оголосив про запровадження нових санкцій проти рф. До «чорного» списку потрапили «9 лідерів поствагнерівських воєнізованих організацій, один член пов'язаного з ними вищого російського військового керівництва, 9 воєнізованих організацій, що діють в Україні та в африканській мережі кремля, а також 12 пов'язаних із ними організацій, що відповідають за видобуток ресурсів у цій мережі».
Міністр оборони Фінляндії Антті Хяккянен стверджує, що в Європі має розпочатися нова ера готовності, оскільки перехід росії до економіки війни збільшує її небезпеку. За словами Хяккянена, рф розглядає світ як ігрове поле, засноване на політичному реалізмі, де її власні інтереси переслідуються через силову політику. На цьому ігровому полі правила пише найсильніший, а міжнародні зобов'язання чи угоди не мають значення. За його словами, відповідь на агресивну силову політику росії вимагає сили та авторитету.
генпрокуратура рф визнала небажаними в росії бельгійську НУО Alliance of Liberals and Democrats for Europe Party та її молодіжне крило European Liberal Youth. За версією відомства, це одна з найбільш антиросійськи налаштованих організацій Євросоюзу. Стверджується, що НУО займається дискредитацією політики росії та звинувачує органи влади у порушенні демократичних принципів, прав та свобод.
Через інфляційний тиск і корпоративні дефолти у цивільних галузях у 2025 році російська економіка буде ще більше поставлена у залежність від військово-промислового комплексу. Інфляція в росії буде вищою за цільовий показник центрального банку росії у 4 % 2025 року. І це незважаючи на зусилля цб рф, спрямовані на зниження інфляції через підвищення процентних ставок з 7,5 % у червні 2023 року до 21 % у грудні 2024 року. Фактичний рівень інфляції у 2024 році був вищим за офіційно оприлюднений показник.
У росії не змогли замінити 95 % критичного імпортного програмного забезпечення. Іноземні рішення, як і раніше, застосовуються на переважній більшості об'єктів критичної інформаційної інфраструктури. Йдеться про державні організації, банки, медичні установи, телекомунікаційні та логістичні компанії.
Перевезення вантажів залізницею рф у лютому 2025 року знизилися на 9,3 % до 87 мільйонів тонн порівняно з лютим 2024 року: металів (-13,1 %), цементу та будівельних вантажів (-15,6 % та -26 %), зерна (-28,7 %),
росія в лютому експортувала 1,9 млн тонн пшениці (з урахуванням країн ЄАЕС), що стало мінімальним показником цього місяця за останні п'ять років. Минулий мінімум 1,93 млн тонн був у лютому 2020 року.
За підсумками лютого індекс ділової активності обробних галузей росії становив 50,2 пункту. У січні індекс сягав 53,1 пункту. Активність у секторі сповільнилася через слабке зростання виробництва як наслідок західних санкцій.
Ринок громадського електричного транспорту рф, який останні три роки показував рекордні темпи зростання, вже у 2025 році може обвалитися на 33 % у сегменті трамваїв та на 35 % – тролейбусів. Основні причини очікуваного спаду виробництва та постачання – у скороченні державного фінансування через західні санкції.
За підсумками 2024 року 10 % російських таксомоторних компаній розглядають можливість ліквідації бізнесу. 48 % перевізників заявили, що їхній прибуток лише трохи перевищує витрати. 28 % закінчили рік зі збитками.
У російських лікарнях почали відмовляти пацієнтам, які страждають на онкологію, у призначенні препарату з активною речовиною месна, що використовується для профілактики ускладнень після хіміотерапії. При цьому російську месну з виробництва знято, а американський препарат востаннє постачався до країни у квітні 2023 року.
1 117 спроб незаконного переходу кордону з боку білорусі зафіксували за січень та лютий 2025 року сусідні країни Євросоюзу. Це вдвічі більше, ніж за два перші місяці минулого року.
білоруський експорт товарів у січні впав одразу на 11,5 % до 2,726 млрд доларів. Імпорт при цьому зріс на 1 % до 3,23 млрд доларів. Дефіцит зовнішньої торгівлі товарами за січень становив 504,3 млн доларів, що в 4,2 раза більше, ніж минулого року.
У січні борги білорусів перед банками зросли на 257,5 млн рублів і досягли планки в 26,4 млрд рублів. За останній рік найсильніше зросла заборгованість за споживчими кредитами – на 3,2 млрд рублів. Станом на 1 лютого 2025 року вона становила 10 млрд 265,5 млн рублів. При цьому загальні борги за позиками на нерухомість збільшилися за останній рік у цілому на 2,5 млрд рублів – до 16 млрд 111,8 млн рублів на початок лютого.
Відключення теплопостачання в Мозирі (рб) 27–28 лютого було пов'язане з падінням російського безпілотника, але влада вирішила приховати інформацію про причини масштабної аварії. Це стало першим верифікованим випадком, коли через БПЛА було завдано шкоди енергетичній системі білорусі.