10.03.25 Україна і світ – проти російської агресії. Санкції в дії

3/10/2025
singleNews

Міністр оборони Франції Себастьєн Лекорню заявив про плани використати відсотки від заблокованих активів рф для підготовки пакета військової допомоги Україні на суму 195 млн євро. Зокрема кошти витратять на виробництво снарядів і планерних бомб до Mirage 2000.

Глави міноборони Сполученого Королівства, Франції та Німеччини запевнили Україну у подальшій підтримці.

«Польське Міністерство цифровізації платить за Starlink для України близько 50 мільйонів доларів на рік. Якщо відкинути етику погроз жертві агресії, якщо SpaceX виявиться ненадійним постачальником, ми будемо змушені шукати інших постачальників», – глава МЗС Польщі Радослав Сікорський.

Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн переконана, що рішення про роль ЄС у майбутній потенційній мирній угоді щодо України буде знайдено в тісній співпраці з українською стороною.

Швеція спрямовує близько двох мільйонів євро на розвиток можливостей для жінок в Україні.

рф

Голова комітету німецького парламенту з нагляду за розвідкою Константін фон Нотц закликав Німеччину та її європейських союзників створити власну мережу обміну розвідданими.

Латвійський президент Едгарс Рінкевичс назвав Латвію, Естонію та Литву «лакмусовим папірцем НАТО» та закликав до посилення «спільної присутності» на кордонах із росією. За його словами, декларацій про підтримку недостатньо – необхідні реальні дії.

За даними литовської розвідки, під час минулорічних виборів у країні прокремлівські сили активізували максимально можливу кількість проросійських виборців, хоча навіть тоді проросійським рухам так і не вдалося збільшити вплив і почати ухвалювати політичні рішення в Литві.

Посилення санкцій США і Великої Британії щодо росії в січні 2025 року призвело до різкого падіння доходів країни-агресора від експорту нафти і газу, свідчать дані минфина рф. За підсумками лютого 2025 року до федерального бюджету надійшло на 18 % менше податків від нафтогазових компаній, ніж у той же період 2024-го. віце-прем'єр-міністр рф новак доповів путіну, що чотири галузі російської економіки під загрозою: будівництво, вугільна галузь, транспортне машинобудування та автопром. У зону ризику вони потрапили за показниками платоспроможності чи потребами у реструктуризації кредитів.

Рекордні витрати рф на ВПК розігнали інфляцію в країні. Зростання процентних ставок у відповідь призвело до того, що бізнес в росії не може більше обслуговувати борги за кредитами.

За оцінками російського центра макроэкономического анализа и краткосрочного прогнозирования, в зоні ризику кожне п'яте промислове підприємство в росії –  найближчим часом слід очікувати великої кількості корпоративних банкрутств. 2025-й стане для російської економіки «роком затягування поясів», вважають експерти.

За прогнозом Міжнародного валютного фонду економічне зростання в російській федерації сповільниться майже втричі – до 1,5 %.

У лютому 2025 року в росії продовжилося зниження продажів вантажних автомобілів «маз», вироблених у білорусі. Обсяг реалізації цих машин зменшився на 35 % порівняно з лютим 2024 року. Якщо минулого року за цей місяць було продано 445 одиниць техніки, то цього року показник становив лише 290 вантажівок.

Ситуація на ринку нових вантажних автомобілів у росії загалом також погіршилася. У лютому 2025 року продажі скоротилися на 46 % у річному зіставленні. Якщо у лютому 2024 року було реалізовано 10  430 нових вантажівок, то цього року лише 5684.

У рф запрацював реєстр контрольованих осіб, куди вносять іноземців, які перебувають у країні понад  три місяців без відповідного дозволу. Усього влада росії внесла до реєстру контрольованих осіб 685 тисяч громадян іноземних держав.

У москві підпалили двері головної будівлі фсб рф.

Станом на 1 березня 2025 року у білоруських в'язницях перебувають 154 політв'язні-жінки, а з 2020 по 2024 рік за політичними мотивами було засуджено мінімум 1 562. Іще тисячі жінок зіткнулися з адміністративним переслідуванням. білоруські політв'язні – і чоловіки, і жінки – перебувають у «однаково нелюдських умовах», але ігнорування гендерного аспекту може «спотворювати історію людини та сприйняття насильства», а також «погіршити травму свідка чи постраждалого», заявляє правозахисний центр «Вясна». Особливий вид тортур у місцях ув'язнення – так звані «голі огляди», під час яких жінки перебувають у особливо вразливому становищі і можуть піддаватися сексуалізованому насильству.

У Польщі з 10 березня продовжують заборону на перебування у прикордонній з білоруссю зоні на 90 днів. Відповідну постанову підписав міністр внутрішніх справ та адміністрації, координатор спеціальних служб Польщі Томаш Семоняк. За майже 267 днів функціонування буферної зони кількість спроб незаконного перетину польсько-білоруського кордону скоротилася приблизно на 46 %. З 13 червня 2024 року по 6 березня 2025 року зареєстровано понад 12,7 тис. таких спроб. У цей період, до запровадження буферної зони, їх було майже 23,5 тис.