18.05.23 Україна і світ – проти російської агресії. Санкції в дії

5/18/2023
singleNews

«Українська формула миру – це основа їхнього шляху до миру. Саме тому я закликаю всіх нас підтримати цю формулу миру», – наголосила  на четвертому саміті Ради Європи президентка Єврокомісії  Урсула Фон дер Ляєн.

Президент Польщі Анджей Дуда закликає світ врахувати, що метою російської війни проти України є не лише Україна. «Плани путіна включають деконструкцію світового порядку», – заявив  Дуда.

Президент Польщі Анджей Дуда заявив, що Польща готова й надалі передавати Україні винищувачі МіГ-29.

Бельгія заявила про готовність провести навчання для українських пілотів на американських винищувачах F-16.

Прем'єр-міністри Сполученого Королівства та Нідерландів Ріші Сунак і Марк Рютте домовились, що «працюватимуть над створенням міжнародної коаліції для надання Україні бойових повітряних сил і засобів, надаючи підтримку в усьому – від навчання до придбання винищувачів F-16».

Сполучене Королівство пропонує допомогу країнам, які готові надати Україні винищувачі.

Міноборони Німеччини привітало ініціативу щодо «коаліції винищувачів» для України.

На саміті Ради Європи в Ісландії підписано угоду про створення  міжнародного реєстру збитків, завданих агресією росії проти України. Станом на зараз створення реєстру збитків у Гаазі підтримали або пообіцяли підтримку після завершення внутрішніх процедур 43 країни, зокрема всі держави G7.

«Уряд Нідерландів переконаний, що росія має бути притягнута до відповідальності за весь біль і страждання, завдані українцям», прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте  про створення міжнародного реєстру збитків, завданих агресією росії проти України.

Комітет із закордонних справ Палати представників Конгресу США схвалив резолюцію із закликом до президента США підтримати створення спеціального трибуналу для покарання злочину агресії проти України.

Координатор зі  стратегічних комунікацій Ради нацбезпеки США Джон Кірбі повідомив, що на саміті лідерів країн G7 19-21 травня в японському місті Хіросіма будуть ухвалені конкретні кроки, які посилять ізоляцію росії та послаблять її спроможності продовжувати війну проти України.

Державний секретар США Ентоні Блінкен уперше допустив, що росію може бути визнано державою-спонсором тероризму.

Парламент Естонії 17 травня ухвалив заяву на підтримку вступу України до НАТО. «Разом з іншими балтійськими державами Естонія завжди підтримувала вступ України до НАТО і вважає за необхідне запланувати конкретні кроки з приєднання країни до альянсу під час саміту НАТО у Вільнюсі 1112 липня», ідеться в заяві парламенту.

Україна зможе отримати від Республіки Кореї до $ 8 мільярдів кредитів.

Комітет Ради Європейського Союзу з політики й безпеки призначив Рольфа Хея Перейру Гольмбо головою Консультативної місії ЄС в Україні (EUAM).

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган оголосив про продовження Чорноморської зернової ініціативи ще на два місяці.

рф

Підкомітет з енергетики, клімату та безпеки електромереж комітету з енергетики та торгівлі Палати представників Конгресу США схвалив законопроєкт, який забороняє постачати до США російський низькозбагачений уран.

Міністерка енергетики Іспанії Тереза Рібейра заявила, що країни ЄС рано чи пізно заборонять імпорт зрідженого газу з росії.

Станом на квітень Німеччина заморозила російські активи на суму € 5,23 млрд.

ЄС заморозив рахунки понад 1,6 тисяч російських фізичних осіб і компаній.

ространснадзор повідомив, що через міжнародні санкції у 2022 році російські авіакомпанії здійснили понад 2 тис. рейсів літаків іноземного виробництва, укомплектованих запчастинами з терміном експлуатації, що минув. Експерти продовжують наголошувати, що за відсутності міжнародних партнерів ситуація з підтримання льотної придатності російської цивільної авіації буде лише погіршуватись.

уряд рф збільшив до 30 тис. рублів мінімальний митний збір за кожну окрему товарну партію електроніки, що постачається на росію, фактично прирівнявши його до максимальної ставки. Завдяки такому рішенню влада розраховує додатково поповнювати бюджет на 10 млрд руб на рік. Підвищений митий збір введено до 108 груп товарів, зокрема смартфонів, принтерів, звукозаписувальної апаратури, ігрових приставок, фотоапаратів, відеокамер, термостатів, годинників, датчиків, лічильників, базових станцій, твердотільних накопичувачів тощо. Зміна ставок митних зборів найсильніше позначиться на імпортерах, які ввозили на рф невеликі партії споживчої електроніки: для них розмір збору збільшиться в рази.

На рф все менше постачається вин із топових країн-імпортерів – Франції, Італії та Іспанії; російська продукція вже становить 58,34 % асортименту, в якому також багато низькоякісних порошкових вин.

За даними російського мінюсту торік на рф «іноземними агентами» визнавали громадян у 1,75 раза частіше, ніж 2021 року, штрафували їх у 2,7 раза частіше, а сума накладених штрафів зросла одразу в 60 разів.

Постачання на рф смартфонів російських брендів, виготовлених у Китаї, у першому кварталі звелось нанівець – до 0,1 % від загального імпорту. Причиною є гостра конкуренція з китайськими брендами, подорожчання логістики, а також складнощі зі встановленням сервісів Google. Водночас у магазинах рф кнопкові телефони російських марок становлять 75 %, у першому кварталі на рф було продано 1,1 млн таких пристроїв.

З початком російської агресії проти України більшість вантажних компаній рф мусять перебудовувати логістику свого бізнесу. Керівники 244 компаній із річним обігом від 120 млн. руб до понад 100 млрд. руб на рік заявили, що зазнали: затримки термінів доставки (49 %), суттєвого подорожчання логістики (47 %), відмови виробників від постачання (36 %), проблем з міжнародними перевезеннями (34 %), суттєвого подорожчання товарів (32 %), затримку в термінах виробництва (24 %), валютних коливань (22 %), перешкод із придбанням іноземного програмного забезпечення (17 %). Також 44 % компаній мусили заморозити свої інвестиційні проєкти, 47 % зробили надмірні запаси необхідного для продовження діяльності. Лише 13 % змогли повністю перебудувати виробничий процес.

35 % населення росії економить на медичних послугах, 41 % вважають найдорожчою медпослугою здачу аналізів, 63 % заявили, що ціни на медицину дуже високі, 37 % доводиться відкладати гроші, щоб відвідати лікаря, 25 % для цього брали гроші у борг.

Новобудови преміум-класу у москві за рік подорожчали на 23,5 %.

До госдуми подано законопроєкт про обов’язковий збір у розмірі 1 % від суми рахунку для відвідувачів ресторанів, барів та нічних клубів; кошти пропонується спрямовувати на підтримку окупантів, які воюють проти України.

директорка школи російського міста піть-ях написала заяву до мвд через кіски жовто-синього кольору в однієї з учениць.

Постійний представник Польщі при Євросоюзі Анджей Садось поінформував своїх колег-послів з інших країн спілки про причетність білоруської влади до організації вивезення українських дітей. Він також заявив, що Польща закликає накласти санкції на режим олександра лукашенка за ці дії.

Згідно з даними загальнореспубліканського банку вакансій, у білорусі продовжує наростати нестача кадрів. Станом на 17 травня загалом по країні в дефіциті було майже 117 тисяч працівників. Таким високим цей показник іще не був. На думку економістів, це пов'язано з виходом великої кількості білорусів на пенсію, а також зі звільненнями та скороченнями працівників. Впливає на дефіцит кадрів і міграція населення.        

Набули чинності зміни окремих частин закону «Про порядок виїзду з республіки білорусь». Обмеження на виїзд із країни торкнуться понад 125 тисяч військовослужбовців, прикордонників, співробітників мвд, кгб та інших силових відомств. Іще 18 вищих чиновників білорусі узгоджуватимуть закордонні поїздки особисто з алєксандром лукашенком.