23.05.24 Україна і світ – проти російської агресії. Санкції в дії

5/23/2024
singleNews

«Ресурси будуть доступні для підтримки України, починаючи з липня 2024 року, з виплатами щопівроку», – йдеться у повідомленні Єврокомісії щодо використання доходів від заблокованих активів цєнтробанку росії. Залежно від процентних ставок «доходи, отримані від цих знерухомлених активів, імовірно, принесуть Україні близько 2,5–3 мільярдів євро на рік». У 2024 році «90 % буде спрямовано на постачання військового обладнання через заходи допомоги, що фінансуються у межах EPF (Європейський фонд миру), і 10 % – для бюджету ЄС», які теж «будуть спрямовані на фінансування в Україні».

Україна і ЄС підписали Рамкову угоду щодо фінансування з боку Європейського Союзу у межах реалізації Ukraine Facility.

Уряд Швеції погодив додаткову військову підтримку України на загальну суму 75 млрд крон (7,01 млрд доларів США) протягом трьох років – по 25 млрд крон на рік.

Представники України та Швеції розпочали переговори щодо двосторонньої безпекової угоди.

Румунія готує новий пакет військової допомоги Україні.

Польська армія сама або разом із союзниками підготувала 22 тисячі українських військових.

Очільниця оборонного комітету Бундестагу Німеччини Марі-Агнес Штрак-Циммерманн вважає, що Німеччина могла б робити більше для підтримки України, та сподівається, що канцлер Олаф Шольц врешті змінить думку про можливість надання Україні далекобійних ракет Taurus. Водночас вона  закликала Францію активізувати допомогу Україні.

Депутат Національної асамблеї Франції Жульєн Байю переконаний, що влада країни єдина в тому, що Україна має перемогти, і варіант «примусу України до миру» не розглядається Парижем.

Комітет із розвідки Палати представників США оприлюднив звернення групи конгресменів від обох партій до міністра оборони Ллойда Остіна із закликом дозволити Україні атакувати цілі на території росії та розширити тренування українців на винищувачах F-16.

МЗС Естонії заявило про виділення 656 447 євро на гуманітарну допомогу Україні – допомога призначена насамперед для підтримки потреб освіти у прифронтових районах і тамтешніх дітей.

54 делегації країн-учасників заходу «Міжнародна конференція МАГАТЕ: формування майбутнього» підтримали підготовлену Україною заяву про загрози ядерній і радіаційній безпеці, які створює росія. 

Єврокомісар з питань транспорту Адіна Велян повідомила, що «коридори солідарності» ЄС уже два роки дають змогу експортувати українські товари на європейський та світовий ринки, завдяки чому в українську економіку надійшло до 50 мільярдів євро.

рф

Голова комітету із закордонних справ, оборони і безпеки Сенату Чехії  Павел Фішер заявив, що російський вплив і дезінформаційні кампанії в ЄС становлять значну загрозу для чесності майбутніх виборів до Європарламенту. Говорячи про «voice of europe», Фішер заявив, що «ця медіакомпанія намагалася впливати на публічні дебати у Чехії та інших країнах ЄС за гроші рф, працювала проти інтересів Чеської Республіки і систематично поширювала російську пропаганду».

Міністерство транспорту і комунікацій Фінляндії розглядає питання про переведення залізничної колії з «російського» на європейський стандарт.

Прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск видав розпорядження про призначення комісії з розслідування  впливу рф та рб в Польщі у 2004–2024 роках.

Міністр енергетики Болгарії Владімір Малінов заявив, що його країна вимагатиме від «газпрому» компенсації збитків у розмірі 400 млн євро за припинення постачання газу.

Головнокомандувач Збройних сил Швеції Мікаель Бюден вважає, що путін поклав «обидва ока» на шведський острів Готланд, щоб контролювати Балтійське море.

Речник Міністерства оборони США Пат Райдер у відповідь на запуск рф супутника, який Сполучені Штати називають «протикосмічною зброєю», заявив про готовність захищати інтереси  країни у космосі.

США в координації з ЄС та іншими партнерами продовжать вводити санкції проти китайських компаній, які співпрацюють із росією, заявив  державний секретар США Ентоні Блінкен.

Перша православна парафія в Естонії (храм Іоанна Предтечі в Таллінні) проголосувала за вихід із московского патріархата.

За підсумками квітня товарообіг між Японією та росією ще скоротився на 16,22 % – до $ 547,6 млн. Закупівлі Японією російського зрідженого природного газу та вугілля скоротились на 18,5 % та 71,8 % відповідно, зернових культур – на 99,1 %, кольорових металів – на 74,3 %. Постачання із Японії на рф пластикових матеріалів скоротилось на 95,8 %, гуми – на 52,3 %, паперу – на 65,5 %, генераторів – на 3,4 %, комп’ютерів – на 85,7 %.

Французькі, німецькі та швейцарські постачальники обладнання для нового корпусу трєтьяковской галєрєі відмовились продовжувати співпрацювати з рф.

21 травня на російской біржє спбмтсб знову подорожчав бензин: оптова вартість Аі-92  зросла на 1,7 % (до 48,9 тис. руб.) за тону, Аі-95 – на 0,3 % (до 55,8 тис. руб.).

На дальнєм востокє велика частка авіаційних перевезень, що субсидуються правітєльством росії, останні роки є збитковими. Скасування пільг на аеронавігацію, що планує зробити росавіація, призведе до зростання вартості квитків для непільгових категорій пасажирів та ймовірного скорочення обсягів перевезень через збільшення частки збиткових рейсів. Водночас в експертному співтоваристві вважають, що скорочення держпідтримки для цивільної авіагалузі неминуче.

У 2023 році загальні витрати російських авіаперевізників на аеронавігацію територією рф зросли на 68 % і становили 30,7 млрд руб.

На рф хочуть поновити виробництво машин volga, в яких російського залишилось лише назва, решта – китайське.

Загальноміський випускний для школярів воронєжа скасовано  «через складну обстановку».

Уряд Великої Британії вніс алюміній з рб до списку товарів, заборонених до ввезення в країну. Санкції запроваджено також щодо фінансових і брокерських послуг з постачання алюмінію з рб.

совєт міністров рб доповнив перелік товарів, заборонених до ввезення і реалізації на території країни. До переліку включено окремі товари, що походять із Латвії, Литви, Польщі, Чехії та Естонії. Це зокрема пиво, зброджені напої, засоби для догляду за шкірою, для волосся, для гоління, для гігієни порожнини рота і зубів, дезодоранти, мило, засоби для чищення, килими для підлоги, чоловічий текстильний одяг, взуття з верхом із натуральної шкіри, головні убори, постільні речі, посуд столовий, кухонний із порцеляни та скляний, основи матрацні, лаки, фарби, плити, листи, плівки з пластмас, ярлики та етикетки з паперу, картону. Також забороняється ввезення і реалізація води, зокрема мінеральної і газованої. 

Режим лукашенка масово вдається до посилення репресій, постійно присуджуючи нелояльній владі білорусам все нові і нові терміни позбавлення волі ще до закінчення терміну попереднього ув’язнення. Чергова політвязня Поліна Шарендо-Панасюк повністю відбула термін, але так і не вийшла з в'язниці 21 травня. Жінку етапували до гомєльского сізо, де 22 травня висунули вже втретє звинувачення – непокору адміністрації колонії, і завдяки цьому відновили її ув'язнення.

На брєстє за участь у протестах серпня 2020 року засудили ще 8 осіб. Усі протестувальники засуджені до позбавлення волі в колоніях загального і суворого режиму.

Автобуси маз підводять не лише росіян, а й власних жителів: через заклинення генератора сталося розшарування та обрив приводного ременя та задимлення в автобусі просто посеред мінска, ще в одному автобусі спрацювала система пожежогасіння.

«З липня в рб ховатимуть «по-новому», – заявила замєстітєль міністра антімонопольного регулірованія і торговлі васілєвская, її відомство взяло під свій контроль сферу ритуальних послуг. Чиновники передбачили низку нововведень, з-поміж яких – можливість обрати, окрім дерев’яного, металевий хрест, а також дозвіл здійснювати поховання будинкам-інтернатам людей похилого віку та людей з інвалідністю, психоневрологічним будинкам-інтернатам.