24.05.24 Україна і світ – проти російської агресії. Санкції в дії

5/24/2024
singleNews

Сполучене Королівство надіслало в Україну пакет військової допомоги на суму 150 мільйонів фунтів стерлінгів для посилення протиповітряної та морської оборони, зокрема радари протиповітряної оборони, маскувальні засоби і системи радіоелектронної боротьби вартістю 70 мільйонів фунтів стерлінгів та 80 мільйонів фунтів стерлінгів виділено на малі катери, розвідувальні дрони та безпілотні надводні судна.

Держсекретар США Ентоні Блінкен наголосив, що Сполучені Штати не підтримують і не заохочують використання поставлених Україні західних озброєнь для ударів за межами української території, проте Україна сама ухвалює рішення про те, як ефективно розпоряджатися цією зброєю.

«Гадаю, ми повинні дозволити Україні вести війну так, як вона вважає за потрібне... Їм (українцям) потрібно мати здатність завдавати удару у відповідь. І, гадаю, те, що ми намагаємось займатись мікроменеджментом цих зусиль, не є правильним для нас», – спікер Палати представників США Майк Джонсон щодо дозволу на використання американської зброї для нанесення ударів по території рф.

Уряд Франції підтримав пропозицію США щодо використання доходів від заблокованих російських активів на користь України – ймовірну угоду міністри фінансів країн G7 опрацюють під час зустрічі 24–25 травня в Італії.

Україна та Греція найближчим часом можуть підписати двосторонню безпекову угоду.

Глава уряду Греції Кіріакос Міцотакіс підтвердив свою участь у Саміті миру.

Саміт миру у Швейцарії охоронятимуть до чотирьох тисяч військових.

Польща посилює безпеку головного вузла постачання військової допомоги Україні через занепокоєння щодо диверсійних операцій, підтримуваних рф.

Імпорт зброї в Україну за п’ять років збільшився на 6 633 %, водночас продажі російської зброї за той самий період знизилися на 53 %.

«Ніхто не знає краще за Україну: той, хто любить волю, той не повинен поступитися агресору. І ніхто не знає, коли жага влади путіна буде задоволена. Загроза, яку становить росія також і для нас, просто так не зникне», – наголосив президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр.

87 % жителів країн ЄС згодні з наданням гуманітарної підтримки постраждалим від війни українцям і 83 % – згодні з прийомом в ЄС людей, які тікають від війни. 

Уряд Італії цього року збільшив фінансування, «доступне для молодих українців, які мають намір навчатися в Італії та відповідають вимогам».

Сенат Польщі ухвалив урядовий закон щодо продовження легальності перебування і допомоги українцям до 30 вересня 2025 року.

Україна у 2023 році поставила на ринок ЄС 45,8 тисяч тон меду і стала другим за об’ємами постачальником цього продукту.

Україна і Латвія планують співпрацювати щодо збільшення експорту української продукції.

рф

Влада Норвегії заборонила росіянам відвідувати країну з туристичною та іншою «несуттєвою» метою. В'їзд для таких осіб на територію скандинавської країни буде закритий із 29 травня. Обмеження на в’їзд до Норвегії поширюватиметься як на тих, хто має візи, видані Норвегією до весни 2022 року, так і на візи, видані іншими країнами Шенгенської угоди.

Заступник президента Асоціації європейських торгово-промислових палат Айгарс Ростовскіс повідомив про плани виключити рф і рб з організації, адже політика цих країн не відповідає принципам Європи.

Сейм Литви має намір ухвалити рішення про розірвання чотирьох угод між Литвою та урядами рб і рф про підтримку та захист інвестицій, торговельно-економічні відносини. Деякі договори будуть розірвані лише за згодою Сейму, інші – постановою уряду.

Комісія з десовєтизації Литви, яка проводить огляд публічних написів і символів совєтських часів, рекомендувала владі Тауразького, Купішкіського, Інгалінського та Мажейкяйського районів країни змінити пам'ятники на місцях поховань совєтських солдатів.

Глава уряду Латвії Евіка Сіліня вважає, що підпали у Польщі – це не тільки прагнення рф дестабілізувати ситуацію в країні, але також і сигнал латвійським політикам з боку російських спецслужб.

Австрійська компанія OMV попередила російський «газпром» про те, що через рішення одного з європейських судів більше не зможе платити за постачання газу безпосередньо «газпром експорту». Рішення суду може поширитися і на інших одержувачів газу «газпрому» в Європі, в такому разі російська компанія втратить до $ 1,35–1,45 млрд доходу.

Через побоювання вторинних санкцій Китай, який на сьогодні є основним політико-економічним союзником рф, не поспішає давати згоду на відкриття філій російських банків на своїй території. На сьогодні в країні працює лише втб, відкриття рахунків триває від кількох місяців до півроку. У жовтні минулого року про наміри відкрити в КНР свої філії анонсували сбєрбанк і альфа-банк, проте до практичної реалізації так і не дійшло.

Залізничні перевезення будівельних вантажів на росії демонструють найгірші показники за останні п’ять років. За даними інформаціонного цєнтра опєраторов, з 1 січня по 15 травня середньодобове навантаження було нижче торішнього на 7 %. У травні показник оцінюється в 675 тис. тон, що на 5 % менше від травня 2023 року. Водночас у квітні середньодобове навантаження щебеню становило 228 тис. тон, у травні – 221 тис., що на 13 % і 15 % менше, ніж у ці місяці рік тому. Перевезення цементу і частина промислових вантажів за чотири місяці скоротились на 14,6 %.

У квітні перевезення будівельних матеріалів на москву скоротились на 40 %,  московскую область – на 24 %, у травні – на 21 % та 26 % відповідно.

Експорт із рф будівельних вантажів становив лише 2 % у загальному обсязі перевезень. Імпорт, в основному за рахунок зниження постачання щебеню із рб, скоротився на 15 % у квітні та на 31 % у травні.

російські виробники арматури заявили, що чинне мито в 4–7 % робить їхній експорт нерентабельним та неконкурентоспроможним на іноземних ринках.

Влада рф планує запровадження утилізаційного збору для іноземних виробників телекомунікаційного обладнання, щоб російська продукція могла конкурувати, насамперед, з китайською. Учасники ринку побоюються, що таке рішення може призвести до серйозного зростання витрат на обладнання та знизити якість зв’язку.

За підсумками 2023 року до глобального списку найбільш цитованих вчених увійшли 6 835 дослідників з 64 країн, серед яких лише 8 росіян (найбільше росіян було в 2020 році – 14). Для порівняння: 2 542 особи афілійовані з організаціями США, 1 350 – Китаю, 562 – Сполученого Королівства, 333 – Німеччини.

В аеропорту казані через небезпеку польотів 23 травня заборонено приймати і відправляти цивільні повітряні судна, – повідомили в росавіації.

Нові санкції ЄС заборонять експорт до рб і через неї технологій і товарів, які можуть використовуватися з військовою метою. Заборона пошириться і на постачання зрідженого газу. Також очікується припинення імпорту алмазів із рб, що пов'язано з рішенням про заборону на постачання дорогоцінного каміння російського походження.

Міністр національної оборони Польщі Владислав Косиняк-Камиш 22 травня представив у Сеймі звіт про стан безпеки країни, зокрема план національної оборони та стримування «Східний щит». Він висловив готовність збільшити «військову присутність» на кордоні з рб та виділити з цією метою додаткове фінансування.

У січні-квітні імпорт білоруського калію до Китаю помітно скоротився – до 292,8 млн доларів порівняно з аналогічним періодом минулого року, повідомив мінфін рб. Зниження загальної суми, на яку було продано калію до цієї країни, становить за цей період більш ніж 52 %. З рб за чотири місяці цього року ввезли калію на 292,8 млн доларів – що є третім показником з усіх країн, які постачають Китаю цей товар. За аналогічний період 2023 року рб відправила до КНР калію на 618,1 млн доларів. Це говорить як про зниження цін на добрива, так і про падіння обсягів постачання.

прокурор брєстской області обмежив доступ до сайту povestka.org через порушення ним закону «о срєдствах масовой інформаціі». На порталі публікувалася інформація, що «пропагує способи ухилення від виконання військового обов'язку, а також надавалася допомога призовникам щодо ухилення від проходження строкової військової служби, що суперечить національним інтересам держави».

Автопарк № 6 оао «гомєльоблавтотранс» замовив послуги з виготовлення та монтажу двох вивісок над вхідною групою філії на суму 29 тисяч рублів (понад 9 тисяч доларів). Саме підприємство проблемне – рівень зношування транспорту становить 77 %, а окупність перевезень автобусами 64 %.

кгб рб затримав співробітника уголовного розиска докшицкого ровд і учасника політичних репресій капітана згірского, якого звинувачують у керівництві бандою, що грабувала фури.