30.09.2021 Огляд заходів іноземних держав щодо протидії поширенню COVID-19 у світі

9/30/2021
singleNews

ВООЗ

Генеральний директор ВООЗ Тедрос Аданом Гебрейесус на Всесвітньому форумі лідерів, організованому Колумбійським університетом, зазначив: «Країни з низькими доходами на душу населення отримали пів відсотка світового обсягу вакцини, а багаті держави – понад 75 %. Це свідчить про жахливу нерівність у доступі до вакцин. В Африці повністю щеплено лише 4 % населення». ВООЗ поставила за мету домогтися охоплення вакцинацією 40 % населення в усіх країнах до кінця нинішнього року і 70 % до середини майбутнього року. Гебрейесус підкреслив, що це завдання можна вирішити тільки в тому разі, якщо «свою частину роботи виконають країни і компанії, які контролюють глобальні постачання вакцин». Необхідно «глобально усвідомити те, що жодна країна не зможе за допомогою вакцинації вийти з пандемії без решти світу». Що довше збережеться вакцинна нерівність на планеті, то більше триватимуть соціальні й економічні негаразди, а у коронавірусу буде «більше часу для циркуляції і перетворення в більш небезпечні варіанти».

Ватикан

Уряд Ватикану заявив, що з 1 жовтня усі співробітники, зокрема керівництво, а також позаштатний персонал, і всі, хто працює у відомствах Римської Курії, в її органах та офісах, а також в установах, пов’язаних зі Святим Престолом, мають мати сертифікат про вакцинацію («зелену перепустку»). Також, як альтернативний варіант, можна показувати результат нещодавно зробленого негативного тесту на коронавірус. Людей без сертифікатів і тестів не допустять до роботи, їх вважатимуть «відсутніми без поважної причини». Окрім того, влада Ватикану може ввести суворіші обмеження для осіб, які прибувають із країн з високим ризиком зараження коронавірусом.

Велика Британія

У 37 % хворих на коронавірус COVID-19 був щонайменше один довгостроковий симптом протягом трьох-шести місяців після зараження інфекцією, свідчать дані дослідження Оксфордського університету. Серед найчастіших симптомів – проблеми з диханням, розлади кишечника, слабкість, болі, а також тривожність і депресія. Під час дослідження вивчали дані 270 тис. осіб, які відновлювалися після коронавірусу. Для виконання роботи експерти використовували глобальну мережу медичних досліджень TriNetX, що базується в США. Серед ключових симптомів виділяють також болі у горлі та грудях, когнітивні проблеми, головний біль і біль у м'язах. Згідно з результатами дослідження, довгострокові симптоми коронавірусу найчастіше траплялися в тих, хто був госпіталізований. Трохи частіше такі симптоми виявляли у жінок. За даними університету, в літніх людей і чоловіків спостерігалося більше проблем із диханням, а також когнітивні проблеми, тоді як молоді люди і жінки відчували головні болі, кишкові розлади та депресію. У багатьох пацієнтів траплявся більше, ніж однин довгостроковий COVID-симптом.

Королівство Іспанія

Рада з питань охорони здоров’я країни 29 вересня вирішила, що з початком жовтня футбольні матчі на відкритих стадіонах можна проводити із заповненням трибун на 100 %, а в закритих приміщеннях – на 80 %. Досі обмеження становили 60 % та 40 % заповненості відповідно. Водночас, залишиться вимога носити маски, а споживати їжу та напої окрім води буде заборонено.

Латвійська Республіка

Прем’єр-міністр Латвії Крішьяніс Каріньш доручив усім міністерствам і підвідомчим їм установам визначити посади, для яких необхідні сертифікати про вакцинацію від Covid-19 або перенесене захворювання. Прем’єр підкреслив, що прийняті урядом нові правила про обмеження Covid-19 є чітким сигналом для громадськості про те, що всім людям, які ще не зробили цього, час зробити вакцинацію.

Литовська Республіка

Уряд Литви планує повернути обов'язкове носіння масок у закритих громадських просторах. Прем'єр-міністр Литви І. Шимоніте сказала, що для повернення вимоги носіння масок достатньо режиму надзвичайної ситуації, хоча раніше обговорювалося варіант введення карантину. Вона зазначила, що інші зміни, як от правила щодо проведення заходів, поки не обговорюються. Литовська влада має намір повернути обов'язкове носіння масок через погіршення епідеміологічної ситуації. Зараз людям, у яких є «паспорт можливостей», маски носити рекомендовано.

Північна Македонія

Північна Македонія офіційно визнала українські свідоцтва про вакцинацію від COVID-19.

Республіка Польща

Уряд Польщі вже наступного місяця може відновити залізничне сполучення з Україною, яке було призупинено у зв’язку з пандемією COVID-19, ідеться у проєкті розпорядження уряду Польщі від 27 вересня про обмеження та заборони у зв’язку з пандемією коронавірусу. Згідно з документом, уряд Польщі пропонує продовжити до 31 жовтня заборону на переміщення пасажирів залізничним транспортом лише на ділянці кордону з Білоруссю. Водночас не йдеться про заборону залізничного сполучення між Польщею та Україною. Розпорядження має підписати глава польського уряду Матеуш Моравецький.

Республіка Словенія

Словенія призупинила щеплення проти коронавірусу вакциною від Johnson&Johnson на час розслідування смерті 20-річної дівчини. Призупинення діятиме, доки експерти не перевірять, чи є зв’язок між смертю дівчини від інсульту та вакциною, яку вона отримала двома тижнями раніше, – заявив міністр охорони здоров’я Словенії Янез Поклукар.

Французька Республіка

Уряд Франції 13 жовтня представить законопроєкт, що зберігає можливість використання паспорта здоров’я до літа 2022 року, – заявив представник уряду Габріель Атталь. Термін дії паспортів здоров’я у Франції закінчується 15 листопада.

Федеративна Республіка Німеччина

Органи охорони здоров’я ФРН розробляють механізм співпраці з виробниками програмного забезпечення, зокрема мобільного додатку «Luca», який використовується як реєстр відвідувачів громадських закладів, для попередження громадян щодо можливого факту їхніх контактів з інфікованими пацієнтами. Зокрема, якщо особа, яка після відвідування громадського закладу (вхід у який передбачав попередню реєстрацію у програмі «Luca»), пізніше отримала позитивний результат тесту на коронавірус, органи охорони здоров’я матимуть доступ до бази програми, інформуватимуть інших відвідувачів цих закладів про потенційний ризик зараження та направлятимуть цих людей з «групи ризику» в центри тестування.

Німецький вірусолог Крістіан Дростен вважає поточну зупинку зростання захворюваності у ФРН тимчасовим явищем та прогнозує подальше загострення ситуації вже в найближчі тижні.

Королівство Швеція

З 29 вересня Швеція скасувала більшість обмежень і рекомендацій щодо коронавірусу. З середи пандемічні обмеження більше не поширюються на бари і ресторани. Скасовуються обмеження щодо проведення заходів. Раніше на закритих заходах дозволялося не більше 300 учасників, а на відкритих – не більше 3 тисяч відвідувачів.

Скасовується також більшість рекомендацій для населення, зокрема й щодо можливості працювати з дому і дотримуватися дистанції в громадських місцях. Швеція з весни 2020 року радила всім працювати вдома, якщо це дозволяла специфіка роботи. Цю рекомендацію скасовано з 29 вересня. Одна з рекомендацій, яка все ще діє у Швеції для всіх громадян після 29 вересня, – залишатися вдома, пройти обстеження та уникати спілкування з іншими людьми, якщо в особи з’явилися симптоми COVID-19.

Канада

Влада провінції Онтаріо рекомендує людям у віці від 18 до 24 років не використовувати вакцину від коронавірусу компанії Moderna через можливі наслідки для здоров'я. Це пов'язано із зростанням в Онтаріо дуже рідкісного серцевого захворювання перикардиту або міокардиту після вакцинації Moderna на відміну від препарату фірми Pfizer у людей у віці від 18 до 24 років. Після щеплення Moderna можливість серцевого захворювання оцінюється як 1 до 5 тис., а після щеплення Pfizer – 1 до 28 тис. Тож влада рекомендує громадянам цієї вікової групи використовувати останній препарат. Жодних заборон на використання вакцини Moderna немає.

США

Американська авіакомпанія UnitedAirlines заявила, що 593 її співробітника з США можуть звільнити у зв'язку з невиконанням вимог перевізника про обов'язкове щеплення від COVID-19.

Центр контролю та профілактики захворювань США (CDC) повідомив, що бустерна доза вакцин мРНК проти COVID-19 частіше викликає локальні побічні ефекти: біль, набряк і почервоніння. При цьому на системні побічні реакції, такі, як біль у животі чи м’язах, діарея або слабкість, реципієнти скаржилися менше, ніж після другого щеплення.

Арабська Республіка Єгипет

За інформацією речника міністерства охорони здоров’я та народонаселення Єгипту Халеда Мегахеда, міністерством реалізовано вакцинацію 900 тисяч працівників освітньої галузі з цільового показника в мільйон працівників. Протягом найближчого часу планується здійснити вакцинацію усіх працівників системи освіти в республіці.

З огляду на запровадженням на веб-сайті МОЗ країни додаткового розділу «Студент» Х. Мегахед закликав усіх студентів приватних, цивільних, урядових університетів проходити реєстрацію та прибути в будь-який зі 1 100 центрів вакцинації від коронавірусу по всій країні, щоб отримати вакцину проти коронавірусу безкоштовно.

Грузія

За повідомленням керівника Операційного штабу при Міжвідомчій координаційній раді Георгія Гібрадзе, з 4 жовтня в Грузії відновлюється робота шкіл, дитячих садочків та вищих навчальних закладів у приміщеннях. Носіння маски буде обов'язковим для всіх учнів.

За повідомленням ЦВК Грузії, у день виборів міжнародні та місцеві спостерігачі, представники виборчих суб'єктів та ЗМІ будуть зобов’язані здати швидкий тест на антиген Covid-19 перед входом до ЦВК або окружні виборчі комісії. Тестування буде забезпечено з 08:00 2 жовтня до 06:00 3 жовтня. Також планується швидке тестування в т. зв. центрах перерахунку голосів.

За інформацією директора Центру інфекційних захворювань та СНІДу Тенгіза Церцвадзе, в жовтні Грузія отримає два нових препарати для лікування COVID-19. Це принципово нові ліки. Перший – «баріцітініб»  другий – моноклональні антитіла. Обидва препарати на сьогодні показують найбільш позитивні результати в США, Великій Британії та Італії. Препарати використовуються на обох стадіях ковід-інфекції порівняно з ремедісівіром та різко знижують ризик загострення стану пацієнта.

Шрі-Ланка

Повністю вакциновані туристи і жителі Шрі-Ланки, що мають негативний результат ПЛР-тесту в момент посадки на борт літака, більше не повинні робити повторний ПЛР-тест по прильоту в міжнародний аеропорт Бандаранаайк, заявило міністерство охорони здоров'я.  Відповідно, було вирішено дозволити повністю вакцинованим внутрішнім і іноземним пасажирам, які прибувають у Шрі-Ланку з 1 жовтня, відлітати у пункт призначення без необхідності проходити ще один тест ПЛР після прибуття в місцевий аеропорт, якщо у них буде негативний результат тесту ПЛР в точці посадки. Іноземні відвідувачі, які не були повністю вакциновані, отримають можливість провести тест ПЛР у своєму готелі.

Для нещеплених жителів і туристів Шрі-Ланки потрібно здати повторний ПЛР-тест по прильоту, після чого на них чекає двотижневий карантин. У разі, якщо тест, зроблений на 12-й день, покаже негативний результат, карантин буде знято. Ті, в кого немає приміщення для проходження карантину, можуть бути поміщені в карантин на 14 днів у державних карантинних центрах або в готелі за своїм вибором.