Натисни та тримай

«Енігма» – загадка для розвідок світу 20-30 років минулого століття

У СЗРУ зберігається та використовується з навчальною метою одна з небагатьох робочих моделей нацистської шифрувальної машини Енігма. Цей трофейний екземпляр, який під час Другої світової війни використовувався Вермахтом, у 1949 році через спеціальну службу шифрування потрапив до спецпідрозділу у Львів, а з набуттям незалежності України – до технічного підрозділу СЗРУ.

Один з головних американських воєначальників того часу майбутній Президент США  Дуайт  Ейзенхауер вважав, що розгадка коду Енігми мала вирішальне значення для перемоги армій союзників. А чимало істориків кажуть, що без зламу головної шифрувальної машини нацистів Друга світова війна тривала б на два роки довше, коштувала б великих жертв і, можливо, не була б закінчена без атомного бомбардування Німеччини.

Технічні аспекти Енігми

Енігма  (з грецької «загадка») — шифрувальна машина часів Другої світової війни, типовий представник класу так званих дискових шифрувальних машин. Використовувалася для шифрування і дешифрування секретних повідомлень.

Конструкція Еніґми в загальних рисах така: це свого роду електрична друкарська машинка, що складається з клавіатури на 26 літер латинського алфавіту, регістру на 26 лампочок з літерами, комутаційної панелі, батареї 4,5 вольт і роторів з шифрувальними дисками (3-4 робочих плюс 0-8 змінних). 

Функція кожного ротора була проста – елементарний шифр заміни. Наприклад, контакт, відповідний літері О, міг бути з’єднаний з літерою Z на іншому боці ротора. Однак більш вдосконалені версії Енігми використовували 3-4 ротори одночасно, для кожного з яких існувало 26 можливих положень. Більш того, всі ротори були «крокувальні», це означає, що кожен з них змінював своє положення за кожного натискання клавіші на клавіатурі. Таким чином, за допомогою роторів кожне таємне послання багаторазово змінювалося, перш ніж воно було готове до відправки.

Родзинка Енігми – відбивач, статично закріплений ротор, який, отримавши сигнал від обертових роторів, посилає його назад і в 3-роторній машині сигнал перетворюється 7 разів.

Який же принцип роботи Енігми? Оператор працює так: натискає клавішу з черговою літерою повідомлення, що шифрується – на регістрі загоряється лампочка, яка відповідає (лише в цей момент!) цій літері – оператор, бачачи літеру на лампочці, вписує її до тексту шифровки. Йому не потрібно розуміти процес шифрування, він відбувається повністю автоматично. На виході – повна абракадабра, яка йде радіограмою адресату. Прочитати її може лише «свій», що має синхронно налаштовану Енігму, тобто знає, які саме ротори і в якому порядку використовуються для шифрування; його машина дешифрує послання теж автоматично, в зворотному порядку.

 «Загадка» різко прискорила процес зв’язку, виключивши застосування таблиць, шифр-блокнотів, журналів перекодування, довгі години кропіткої роботи, неминучі помилки.

Для свого часу Енігма була досить проста і надійна. Навіть у першій, трьохроторній, моделі кожна літера мала 17 576 варіантів (26x26x26). У разі застосування в довільному порядку трьох робочих роторів з п’яти, що входять до комплекту, число варіантів становить уже 1 054 560.

Військові моделі Енігми випускалися з різною кількістю роторів. Перша модель містила лише три, у грудні 1938 року їх стало п’ять. У військово-морських моделях завжди було більше роторів, ніж в інших: шість, сім або вісім.

Історія створення і зламу

1917 року голландець Кох запатентував електричний роторний шифрувальнй пристрій для захисту комерційної інформації.

1918 року німець Шербіус купив цей патент, доопрацював його і побудував шифрувальну машину Енігма. 

Наприкінці 1920-х років німецька армія вперше придбала Енігму, і та відразу ж стала головною шифрувальною машиною німецької армії, перш за все на флоті і в авіації.

З 1925 року і до кінця Другої світової війни було випущено близько 100 тисяч машин.

Енігма використовувалася у польових умовах на рівнях вище дивізії, на борту бомбардувальника, корабля, підводного човна; була в кожному порту, на кожній великій залізничній станції, в кожній бригаді СС, кожному штабі гестапо. Компактну, порівняно із зарубіжними аналогами, машину можна було швидко знищити в разі небезпеки.

Вважалося, що завдяки складному механізму Енігму неможливо зламати, тому французька й британська розвідки вірили, що розшифрувати повідомлення нацистів можна, лише викравши одну з машин і запровадивши в німецьку армію спецагента, який інформуватиме союзників про налаштування Енігми, які щодня змінювалися. Цей план був недовговічний. Зникнення будь-якої з машин Енігма відразу помітили б, і машину негайно переробили.

У 1931 році німецькому аристократу і співробітнику шифрувального штабу німецьких збройних сил Гансу Тіло-Шмідту було доручено знищити застарілі списки кодів Енігми, включаючи налаштування Енігми для різних днів. З якоїсь причини, ймовірно фінансової, він вирішив продати ці коди Гюставові Бертрану, агенту французької розвідки. Бертран негайно створив спеціальну групу для аналізу отриманих даних, але інформацію визнали застарілою і непотрібною, до того ж даних було недостатньо навіть для того, щоб зрозуміти, з чого почати.

Після цього Бертран вирішив передати документи полякам і британцям. Першими занепокоїлися поляки. Стежачи за небезпечним сусідом, у лютому 1926 року вони не змогли читати шифровки німецького ВМФ, а з липня 1928 року – і шифровки рейхсверу. Стало ясно: там перейшли на машинне шифрування. Вже 1930 року Польське бюро шифрів (спеціальний підрозділ польської військової розвідки) першим зробило спробу зламати шифр Енігми. Будучи найближчими сусідами Німеччини, тут дуже добре знали про небезпеку. Починалося дослідження комерційної версії Енігми. 

Завдяки зламу машини в грудні 1932 року були розшифровані військові переговори німецького командування. Також це дозволило варшавській фірмі AVA виготовити понад десяток копій машин Енігма.

1939 року розробки польських вчених і копія шифрувальної машини Енігма військового зразка були надані делегації французьких і британських учених, які високо оцінили виконану роботу. Ця зустріч відбулася в Бюро шифрів у Варшаві.

Злам кодів Енігми забезпечив доступ майже до всієї секретної інформації Третього рейху та дав великі стратегічні переваги над військовою машиною нацистів.

 

 

Що ще цікавого

63
0
27.11.2020 Огляд заходів іноземних держав щодо протидії поширенню COVID-19 у світі
84
0
26.11.2020 Огляд заходів іноземних держав щодо протидії поширенню COVID-19 у світі
108
0
25.11.2020 Огляд заходів іноземних держав щодо протидії поширенню COVID-19 у світі