Натисни та тримай

У СЗР України відбулися урочистості з нагоди Дня Перемоги

У Службі зовнішньої розвідки України відбулися урочисті збори з нагоди Дня Перемоги. У травневі дні тут традиційно вшановують ветеранів Великої Вітчизняної війни, багато з яких у ті далекі роки виконували відповідальні завдання радянської розвідки в глибокому тилу ворога.

Не всім вдалося дожити до перемоги, але всі вони чесно й до кінця виконали свій обов’язок перед Батьківщиною, перед своїм народом. Про їхні подвиги пам’ятає нинішнє покоління, їхні імена свято шанують у стінах зовнішньої розвідки. Біля одного з корпусів СЗР України недавно встановлений меморіальний камінь із написом: «На цьому місці буде встановлений пам’ятник розвідникам України».Про деяких з тих, хто не повернувся з війни, й нинішніх ветеранів розвідки розповідають стенди в музеї української зовнішньої розвідки. Тут представлені документи про те, як напередодні й під час Великої Вітчизняної війни в різні періоди в Центрі й Україні діяли, відповідно, Перше /розвідувальне/ управління з добування інформації військово-політичного характеру за кордоном і Четверте управління НКВС з організації підпільно-партизанського руху та розвідувально-диверсійної роботи в тилу ворога. Декілька підрозділів радіорозвідки на території України виконували завдання 5 управління (радіорозвідка) НКВС СРСР. Вони діяли у складі фронтів Червоної Армії і брали участь у розгромі німецько-фашистських військ та визволенні України.

Українські розвідники, які перебували за кордоном, у тому числі на нелегальному становищі, добували важливу інформацію про підготовку гітлерівської Німеччини до війни. Зокрема, цінні відомості були одержані від Миколи Глущенка, який тривалий час проживав у Берліні і Парижі, вміло поєднуючи амплуа видатного художника і розвідника. Прикладом створення активно діючого підпілля в Україні була робота кадрових розвідників Івана Кудрі в Києві, Віктора Лягіна в Миколаєві, Володимира Молодцова в Одесі. Розвідувально-диверсійною діяльністю на території України ефективно займалися з позицій партизанського загону розвідники Дмитро Медведєв, Микола Кузнєцов, Микола Прокоп’юк. За мужність і героїзм всім їм присвоєно звання Героя Радянського Союзу.

На завершальному етапі війни українська розвідка вивела у глибокий тил відступаючих гітлерівських військ добре підготовлених розвідників для подальшого використання як під час, так і після війни. Деякі з них протягом досить тривалого часу надавали важливу інформацію військово-політичного, науково-технічного та економічного характеру.

Про це йшлося у виступі Голови Служби зовнішньої розвідки України генерал-лейтенанта Миколи Маломужа, який вручив ветеранам розвідки – учасникам Великої Вітчизняної війни відомчі нагороди і висловив слова вдячності всім тим, хто чесно і самовіддано захищав рідну землю від ворогів, хто завжди шанував офіцерську честь і гідність, хто ризикував своїм життям заради перемоги. З нагоди Дня Перемоги ветеранам та вдовам учасників війни надано матеріальну допомогу, організовано покладання квітів до Могили невідомого солдата у Парку Слави.

 

Прес-служба СЗР України

Що ще цікавого

61
0
Президент України підписав Закон «Про розвідку»
223
1
Привітання Голови Служби зовнішньої розвідки України з Днем захисника України
763
12
СЗРУ вітає прийняття Закону «Про розвідку»