Натисни та тримай

Глущенко Микола Петрович

17 вересня 1901 року у Новомосковську Катеринославської губернії (нині Дніпропетровська область) народився Глущенко Микола Петрович.

Видатний український живописець, народний художник СРСР, лауреат Державної премії Української РСР імені Т.Г. Шевченка М.П. Глущенко перед Другою світовою війною півтора десятка років прожив у Берліні й Парижі, уміло поєднуючи амплуа художника й розвідника.

У 1919 році через небажання служити в денікінської армії виїхав за кордон. У Берліні закінчив приватну художню школу та художню академію.
Ще під час перебування у Берліні Глущенко офіційно звертався у консульський відділ посольства СРСР з проханням надати йому радянське громадянство. У 1924 році переїхав до Парижу та повторно написав звернення на отримання громадянства.

У Парижі в Глущенка було художнє ательє, в якому збирався місцевий бомонд. Його запрошували до участі у виставках, які проходили не тільки у Франції, а й за кордоном, у нього залишилися контакти в Німеччині, і він міг вільно пересуватися Європою.

У 1927 році Глущенко отримує паспорт громадянина СРСР. Тоді ж ним встановлюють контакт представники радянської зовнішньої розвідки. Ці зв’язки глибоко законспіровані, у переписці з Центром він значиться як Ярема.

Поряд з реалізацією творчих планів у Берліні, Празі, Римі, Цюрихі та інших містах, активно займався розвідувальною діяльністю проти Німеччини. У архівних матеріалах значиться: «…виконав ряд складних завдань із добування науково-технічної інформації оборонного характеру. У результаті радянська розвідка одержала цілком таємні креслення на 205 видів військової техніки, зокрема на авіаційні двигуни для винищувачів».

У середині 1936 року повернувся в Радянський Союз.

У 1940 році знову розпочалася його активна фаза співпраці з Іноземним відділом. Бере участь у проведенні виставки радянського образотворчого мистецтва у Берліні і навіть як «один з кращих пейзажистів Європи» отримує від міністра закордонних справ Німеччини Ріббентропа у дарунок альбом з графічними малюнками Гітлера.
Водночас зустрічається з представниками емігрантських кіл, дізнається реальну картину про плани і наміри Гітлера щодо Радянського Союзу, відновлює втрачені контакти з колишньою агентурою радянської розвідки.

У червні 1940 року на ім’я Сталіна й Молотова за підписом Народного комісара внутрішніх справ СРСР була підготовлена доповідна записка, у який відзначалося, що посланий у Берлін розвідник Ярема одержав від керівництва Українського наукового інституту, що працює в підпорядкуванні Міністерства пропаганди Німеччини, інформацію про підготовку Гітлера до війни проти Радянського Союзу. Зокрема, про те, що за завданням німецької адміністрації, в обстановці строгої секретності були видані німецько-українські словники для піхоти, льотчиків, великий словник спеціально для військово-топографічних, економічних і політичних оглядів по регіонах України, готуються кишенькові словники й детальні топографічні карти всієї території України. У доповідній також наводилися слова керівника науково-дослідної частини інституту професора Кузелі: «Я маю відношення до провідних німецьких діячів і кажу прямо – війна буде…».
Під час Другої світової війни Микола Глущенко участь у розвіддіяльності не брав: для проведення розвідувально-диверсійних операцій добродушний, інтелігентний і мрійливий художник не підходив, і у подальшому займався лише творчістю.

Помер 31 жовтня 1977 року. Похований на Байковому цвинтарі у Києві.

Що ще цікавого

Ковтун Георгій Кирилович
28 вересня 1930
Маломуж Микола Григорович
23 вересня 1955
Ольга Михайлівна Басараб
1 вересня 1889