Натисни та тримай

Ковтун Георгій Кирилович

28 вересня 1930 року народився Ковтун Георгій Кирилович, який упродовж 1984-1991 років був заступником Голови КДБ УРСР та здійснював кураторство підрозділу зовнішньої розвідки республіки.

Доктор юридичних наук. Автор книги «Філософія розвідки».

Ковтун Г.К. з відзнакою закінчив Канське училище військових перекладачів Радянської Армії (училище Головного розвідувального управління Генерального штабу Радянської Армії), що у Канську Красноярського краю. Спеціалізувався на англійській і китайській мовах, причому китайська була основною, і це визначило напрямок його подальшої служби у розвідці. Служив у Забайкаллі, у складі спецгрупи виконував завдання на Тибеті.

У 1958 – 1962 роках Ковтун Г.К. навчався у Вищій школі КДБ при Раді Міністрів СРСР ім. Ф.Е. Дзержинського. Служив у центральному апараті КДБ, Західному та Далекосхідному прикордонних округах. Брав безпосередню участь у локалізації прикордонного китайсько-радянського конфлікту, під час якого була спроба захоплення китайськими регулярними частинами острова Даманський.

У 1984 році призначений заступником Голови КДБ УРСР. Зробив вагомий внесок у підвищення ефективності діяльності Першого (розвідувального) управління КДБ Української РСР. Про роботу у цей період Георгій Кирилович згадував так: «Ми справлялися абсолютно з усіма завданнями, буквально за всіма напрямами діяльності. Інформація здобувалася винятково цінна, якої іноді навіть у Центрі, в ПГУ, не було, причому не лише політичного характеру, а й за іншими напрямами. Тому вагомість української розвідки значно зросла, і вона одержала загальне визнання серед професіоналів.

Ми систематично направляли своїх співробітників за кордон на роботу у різні дипломатичні та інші закордонні представництва. Буквально в усіх країнах, де існували резидентури радянської розвідки, були представники України. Ми вирішували завдання не тільки для уряду СРСР, але і для керівництва нашої республіки, адже Україна як член ООН відігравала дуже важливу роль на міжнародній арені. Тому українському керівництву також було важливо мати відповідну інформацію».

З набуттям у 1991 році Україною незалежності Ковтун Г.К. брав активну участь у реформуванні органів безпеки нашої держави. З листопада 1991 року до грудня 1992 року був заступником Голови СНБ України – начальником Головного управління розвідки Служби національної безпеки України (з березня 1992 року – Служби безпеки України).

Що ще цікавого

Ольга Михайлівна Басараб
1 вересня 1889
Глущенко Микола Петрович
17 вересня 1901
Маломуж Микола Григорович
23 вересня 1955