Натисни та тримай

Лобачов Геннадій Сергійович

29 березня 1936 року в місті Луганськ народився Лобачов Геннадій Сергійович.

Геннадій Лобачов був першим командиром команди спеціального призначення «Карпати-1», яка з серпня 1980 по січень 1981 року здійснювала спеціальні операції в Афганістані.

Вже через кілька місяців після введення радянських військ в Афганістан стало зрозуміло, що військова присутність затягнеться надовго, армія почала нести втрати і наочно стала проявлятися непристосованість військових підрозділів до ведення бойових дій в незвичних умовах. Було прийнято рішення про направлення туди команд спеціального призначення, об’єднаних в загальну систему під кодовою назвою «Каскад». Передбачалося, що, в силу специфіки своєї підготовки, вони зіграють вирішальну роль в отриманні розвідувальної інформації, плануванні та організації спеціальних операцій проти неурядових озброєних формувань у взаємодії з афганськими спецслужбами та радянськими військами. Загальне керівництво формуванням і підготовкою таких спецпідрозділів здійснювалося Спецуправлінням розвідки  в системі КДБ СРСР.

Команда, що створювалася на території України і Молдавії, одержала назву «Карпати». Буквально за день до вильоту в Афганістан команду, яка складалася з 16 оперативно-бойових груп і налічувала 130 кадрових офіцерів та 120 військовозобов’язаних запасу, розділили на дві.  Геннадія Лобачова призначили командиром команди «Карпати-1» із завданням налагодження оперативної роботи в районі Шинданду і в провінції Фарах. Досить мобільна і добре підготовлена команда займалася збиранням інформації про місця дислокації, плани і наміри озброєних угруповань, які виступали проти уряду республіки, у тому числі тих, які діяли з-за кордону, виявленням каналів постачання зброї, наданням допомоги у створенні й організації роботи національних розвідувальних і контррозвідувальних органів. Але найголовнішим завданням упродовж усього періоду перебування в Афганістані було здійснення агентурно-оперативної роботи з метою одержання достовірної воєнної інформації – для радянських військових підрозділів і політичної – для політичного керівництва СРСР. Виконання цих завдань часто-густо супроводжувалось бойовими діями.

Після повернення з Афганістану Геннадій Лобачов продовжив службу в центральному апараті розвідки КДБ Української РСР. Наприкінці 1991 року він звільнився зі служби в запас.

За участь у виконанні спеціальних завдань Геннадій Лобачов нагороджений орденами Червоної Зірки, Богдана Хмельницького ІІІ ступеня, багатьма медалями, у тому числі Німецької Демократичної Республіки і Демократичної Республіки Афганістан, а також найвищою відомчою відзнакою СЗР України «Почесний співробітник зовнішньої розвідки України».

Що ще цікавого

Недайкаша Василь Денисович
20 березня 1896
Семенов Семен Маркович
1 березня 1911
Колосовський Володимир Васильович
6 березня 1884