Натисни та тримай

Міцкевич Євген Петрович

24 грудня 1893 року в селищі Клевань Рівненського повіту Волинської губернії народився Міцкевич Євген Петрович.

Наприкінці своєї професійної діяльності полковник Є.П. Міцкевич був начальником кафедри Вищої розвідувальної школи МДБ СРСР. Тривале перебування за кордоном, переважно на нелегальній розвідувальній роботі, зробили його неперевершеним фахівцем своєї справи. За його безпосередньої участю завжди ретельно відпрацьовувалися оперативні легенди у кожному конкретному випадку із застосовуванням різноманітних методів перевтілення. Завдяки цьому жодних проколів у роботі Євгена Міцкевича за кордоном не було за увесь час професійної діяльності. Йому дійсно було чому навчити майбутніх розвідників.

Шлях до роботи у зовнішній розвідці у Євгена Міцкевича, як і у багатьох інших розвідників 20-х років минулого століття, лежав через службу в різних підрозділах губернських надзвичайних комісій, прикордонних загонах, участь у боротьбі з бандитизмом і контрреволюцією.

З 1924 року Міцкевич розпочав службу в Іноземному відділі ОДПУ. Менше ніж за рік він оволодів навичками агентурно-оперативної роботи, правилами конспірації, йому було розроблено легенду, за якою він мав жити в Німеччині як розвідник-нелегал під чужими документами. Місцем перебування було обрано Гамбург, де йому довелося створювати агентурну мережу для добування інформації про плани й наміри Німеччини стосовно Радянського Союзу.

З листопада 1927 року до 1930 року Євген Міцкевич працює нелегальним резидентом Іноземного відділу в Італії. По поверненню із-за кордону нетривалий час служив у центральному апараті розвідки.

У 1931 році його направляють по лінії нелегальної розвідки у Великобританію, а вже наступного року призначають легальним резидентом у Лондоні. У цей час в Англії здійснювалися серйозні розвідувальні операції і робилися заділи для одержання цінної інформації на майбутнє. До роботи на радянську розвідку було залучено багато цінних джерел інформації, у тому числі члени знаменитої «Кембриджської п’ятірки», завербовано шифрувальника Міністерства закордонних справ Англії, у результаті чого одержано доступ до багатьох таємниць британської дипломатії.
Також у послужному списку Євгена Петровича є робота в 30-х роках у США та Китаї, керівництво нелегальними розвідувальними резидентурами, добування інформації про зовнішню політику США і Японії, а також здійснення науково-технічної розвідки. Особлива увага їм приділялася добуванню документації про новітні розробки військової техніки і її зразків, інформації в галузі авіабудування, хімічної, металургійної, автомобільної промисловості.

За роботу у зовнішній розвідці полковник Є.П. Міцкевич нагороджений орденом «Леніна», двома орденами «Червоного Прапора», орденом «Вітчизняної війни» І ступеня та багатьма медалями.

Що ще цікавого

Святогоров Олександр Пантелеймонович
15 грудня 1913
Зарубіна Єлизавета Юліївна
31 грудня 1900
Бурлаченко Григорій Федорович
16 грудня 1914