Натисни та тримай

Савчук Прокіп Демидович

7 липня 1918 році в селі Великий Чернятин Старо-Костянтинівського району Шепетівського округу Вінницької (у подальшому Кам’янець-Подільської, тепер – Хмельницької) області народився Савчук Прокіп Демидович.

1959 рік став визначальним для підрозділів зовнішньої розвідки в Україні. У центральному апараті радянської зовнішньої розвідки було прийнято рішення про створення Першого управління КДБ при Раді Міністрів УРСР на базі 1-го відділу. Очолити його було доручено  Савчуку П.Д., який з червня 1954 року до грудня 1959 року керував Управлінням МДБ по Закарпатській області.

За його ініціативи реорганізація зачепила практично всі напрямки розвідувальної діяльності, за кордоном  створювалися оперативні позиції, які  дозволяли добувати важливу розвідувальну інформацію зовнішньополітичного характеру і відомості про стратегічні об’єкти зацікавлення розвідки.

Насамперед увага була зосереджена на каналі науково-технічного обміну з країнами Заходу. Представники української розвідки вдало скористалися залученням джерел, близьких до ядерної фізики. Внаслідок цього була добута важлива інформація про результати наукових досліджень у галузі використання лінійних прискорювачів, розвитку ракетобудування у провідних країнах світу.

З-поміж результатів перших років роботи науково-технічної розвідки в Україні можна назвати також отримання інформації про новітні розробки у галузі полімерної хімії, радіоелектроніки, технології виготовлення спецтехніки, дані про стан і перспективи розвитку ядерної енергетики. Зокрема, одержана розвідкою інформація про особливості виробництва полімерних сполук меламіну – основної сировини для виготовлення синтетичних пластмас – дала можливість налагодити виробництво меламіну за новою технологією на одному з українських хімічних комбінатів. До цього таке виробництво в СРСР було пов’язане з великими фінансовими затратами і значним забрудненням навколишнього середовища.

На момент переходу П. Савчука на іншу роботу Перше управління КДБ при Раді Міністрів УРСР уже мало репутацію потужного підрозділу з вагомими результатами діяльності.

У вересні 1966 року Савчук П.Д. звільнився зі служби з Комітету державної безпеки і обійняв посаду першого заступника міністра охорони громадського порядку Української РСР. На новій посаді отримав спеціальне звання генерал-майора внутрішньої служби.

Що ще цікавого

Синянський Олег Григорович
11 липня 1970
Іван Вислоцький
24 липня 1893
Спірін Павло Олександрович
8 липня 1928