Натисни та тримай

Семенов Семен Маркович

1 березня 1911 року в Одесі народився Семенов Семен Маркович.

За вказівкою зовнішньої розвідки Радянського Союзу Семен Семенов вступив до Масачусетського технологічного інституту (США). У 1940 році він одержав диплом бакалавра і влаштувався на посаду інженера американсько-радянської торговельної фірми «Амторг». Приятельські стосунки з колишніми випускниками інституту, які вже працювали у важливих сферах виробництва США, дозволяли розвіднику успішно виконувати найрізноманітніші завдання Центру.

Під час Другої світової війни Семенову вдалося роздобути рецепт виготовлення пеніциліну – ефективного антибіотика, украй необхідного у великій кількості військовим госпіталям для лікування тяжко хворих і поранених радянських бійців. Американські союзники готові були надавати ліки за гроші або в кредит, але технологією виробництва ділитися не поспішали. Семенов познайомився з одним із керівників лабораторії, де виготовлявся очищений пеніцилін, і деякими вченими-біохіміками. У результаті йому вдалося одержати термос з необхідними штамами і дипломатичною поштою переправити його у Москву.

Семенов і резидент радянської розвідки у Сан-Франциско Хейфец практично одночасно одержали інформацію про те, що влада Сполучених Штатів Америки намагається залучити видатних учених, лауреатів Нобелівської премії, до розробки особливо секретного завдання під умовною назвою «Манхеттенський проект». Дослідження спрямовувалися на створення нового надпотужного виду зброї, який базувався на використанні ядерної енергії. Хейфец повідомляв, що видатний фізик Опенгеймер разом з колегами покидають Каліфорнію і переїздять на нове місце в Лос-Аламос.

Центр доручив Семенову перевірити цю інформацію через його наукові зв’язки. Невдовзі розвідник не тільки її підтвердив, а й з’ясував, хто з видатних учених залучений до цього проекту,  а також  встановив контакти з деякими наближеними до Опенгеймера фізиками.

Семен Семенов був єдиним співробітником резидентури, який мав вищу технічну освіту і міг кваліфіковано й результативно працювати з відповідними джерелами інформації. Під його керівництвом здобувалися атомні секрети США, а пізніше – збиралися матеріали про розробку біологічної зброї в Німеччині, Японії, а також США та Великобританії.

Семенов також отримав важливу інформацію про основні атомні об’єкти США в Ок-Ріджі, де будувався завод з виробництва урану-235, в Хенфорді, де вироблявся плутоній, у Клінтоні і Чикаго. Його агентами були добуті розрахунки і креслення, пов’язані з конструкцією атомної бомби, відомості про виробництво та технологічний процес.

За вагомі досягнення з добування атомних секретів нагороджений орденами Червоної Зірки та Трудового Червоного Прапора.

Що ще цікавого

Лобачов Геннадій Сергійович
29 березня 1936
Колосовський Володимир Васильович
6 березня 1884
Недайкаша Василь Денисович
20 березня 1896