08.05.25 Україна і світ – проти російської агресії. Санкції в дії
5/8/2025

США профінансують виробництво української зброї на $764 млн.
Литва розглядає запуск виробництва морських дронів та іншої зброї за схемою «1+1» – один для себе, один для України.
Уряд Нідерландів виділяє додатково 3,5 мільйона євро для посилення спроможностей щодо розслідування злочинів, пов’язаних із російською агресією проти України. «Це не привід не переслідувати злочин лише тому, що у вас немає людей за ґратами. Вам потрібно забезпечити правосуддя у будь-якому випадку», – заявив міністр юстиції і безпеки Нідерландів Девід ван Віл і додав, що міжнародне правосуддя раніше було свідком екстрадицій за злочини 20-річної давнини, тому воно продовжує працювати заради жертв війни в Україні, хоч нині і неможливо вивезти росіян із рф.
«Україна пропонує перемир’я на 30 днів чи довше. Оце відповідь путіна… Не бачу жодного раціонального пояснення, чому будь-хто має стояти поруч із ним на красній площі для вшанування 80-річчя перемоги над нацизмом. Вони не визволителі – вони воєнні злочинці», – міністр закордонних справ Маргус Цахкна відреагував на чергову масштабну атаку рф проти України. Також він підтвердив, що Естонія не збирається пропускати через свій повітряний простір літаки лідерів, які прямуватимуть на парад у москві.
«Єдина країна, яка загрожує регіональній безпеці в Європі, – це російська федерація, яка веде незаконну і невиправдану війну, що супроводжується численними воєнними злочинами проти цивільного населення в Україні, а також російською кампанією дезінформації та антиєвропейською і антинатовською пропагандою», – речник МЗС Румунії Андрей Царнеа відповів на заяви путіна, в якій звинуватив Румунію та Болгарію у сприянні напруженню, що призвело до війни в Україні.
«Сьогодні є лише одне питання, на яке ми повинні отримати відповідь: чи готова росія до припинення вогню на строк щонайменше 30 днів, щоб у цьому контексті побудувати міцний і тривалий мир?», – зазначив президент Франції Еммануель Макрон.
«Ми наполегливо працюємо з Україною над відкриттям першого кластера переговорів про вступ, а також усіх кластерів у 2025 році», – президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн. Також вона вважає, що прискорення вступу України до ЄС може стати найсильнішою гарантією безпеки для України після встановлення миру.
Уряд Італії виділить кошти на відновлення архітектурних пам’яток в Одесі, а також на будівництво лікарні в місті та ремонт зрошувальних систем в області. Йдеться про грантову угоду на 27,5 млн євро на відновлення будівлі філармонії, палацу Потоцьких, палацу Абази та Одеського літературного музею. Також до підписання готуються кредитна угода на будівництво за 30 млн євро нового корпусу обласної дитячої лікарні в Одесі та грантова угода на 6,1 млн євро – на реконструкцію зрошувальних систем в Одеській області.
рф
Рада Європейського союзу підготувала новий санкційний регламент, у якому росію вперше офіційно звинувачують у застосуванні сльозогінного газу CS на фронті в Україні – як методу ведення війни.
Понад 100 суден «тіньового флоту» росії, а також понад 50 російських і пов'язаних з рф фізичних та юридичних осіб (включаючи п'ять китайських) будуть включені до нового – 17-го пакета санкцій проти москви. Із такою пропозицією виступила Єврокомісія. Нові заходи проти рф також мають на меті посилення експортного контролю за товарами й технологіями, що можуть використовуватися вс рф. Обмеження будуть введені проти 31 компанії, яка підтримує російську «оборонку» або бере участь в уникненні санкцій. 13 із них перебувають за межами росії.
Польща сподівається, що новий пакет антиросійських санкцій буде ухвалено до 1 липня. Польський міністр у справах ЄС Адам Шлапка заявив, що санкції залишаються ключовим інструментом тиску на воєнну економіку кремля, і наголосив: вони мають іти у парі з постачанням зброї Україні. Тільки маючи перевагу на полі бою, Київ зможе диктувати умови можливих перемовин.
За оцінкою Департаменту державної безпеки Литви, з наближенням 80-ї річниці перемоги Радянського Союзу над нацистською Німеччиною імовірність диверсій, провокацій та інформаційних атак, організованих російськими спецслужбами проти Литви, зросла.
Французька громадська організація «Pour l’Ukraine, pour leur liberté et la nôtre!» створила петицію з вимогами позбавити росію членства у Міжнародній раді музеїв.
Доходи федерального бюджету рф від нафти і газу у квітні 2025 року скоротилися майже на 12 % рік до року. Нафтогазові надходження минулого місяця становили 1,09 трильйона рублів порівняно з 1,23 трильйона рублів у квітні 2024 року та 1,08 трильйона рублів у березні цього року. За підсумками чотирьох місяців нафтогазові доходи виявилися на 10,3 % меншими, ніж за аналогічний період минулого року, становивши 3,73 трильйона рублів проти 4,16 трильйона рублів у січні–квітні 2024 року.
Накопичений від початку року дефіцит федерального бюджету рф збільшився за квітень більш ніж на трильйон рублів на тлі чергового прискорення видатків. За підсумками чотирьох місяців витрати виявилися більшими за доходи на 3,23 трильйона рублів, або 1,5 % ВВП, майже втричі перевищивши закладений у законі плановий дефіцит. Діра у скарбниці більш ніж на два трильйони рублів перевищує показник січня–квітня 2024 року, коли дефіцит становив 1,14 трильйона рублів, 0,6 % ВВП.
Ділова активність у секторі послуг рф стагнувала у квітні: компанії повідомили про майже повне припинення припливу нових замовлень на тлі зниження купівельної спроможності клієнтів.
Продаж нових легкових автомобілів у росії в квітні 2025 року впав на 25,5 % рік до року. За січень–квітень ринок скоротився на 25,4 %.
Картопляна інфляція, що охопила росію після різкого падіння врожаю минулого року, продовжує прискорюватись. На 28 квітня середня роздрібна ціна картоплі досягла 84,7 рубля за кг. З початку року картопля стала дорожчою на 27,9 рубля за кг, або 49 %. А річне зростання цін досягло 173 % і стало рекордним за весь час доступної відкритої статистики.
росіянам доведеться терпіти відключення інтернету під час проведення масових заходів, оскільки країна перебуває у стані «гібридної війни», заявив член комітету госдумы з інформаційної політики антон нємкін.
У москві двірникам роздали біноклі та наказали цілодобово шукати в небі безпілотники.
москвичам відключили банківські перекази заради «парада победы».
У Республіці Тива під загрозою закриття опинилося одне з найбільших гірничодобувних підприємств. Ідеться про Кизил-Таштизький гірничо-збагачувальний комбінат ТОВ «лунсін», що належить китайській Zijin Mining Group, що входить до найбільших компаній КНР. Компанія посилається на фінансові труднощі, зумовлені «суттєвим розширенням санкцій та подальшими відмовами китайських банків працювати з російськими фінансовими компаніями».
російські регіони у квітні 2025 року зафіксували різке зростання кількості зареєстрованих смертей. Так, в Архангельській області кількість померлих підскочила на 39,1 % рік до року, в Астраханській – на 24,2 %, у Бурятії – на 21,4 %, у Тульській області – на 20,3 %. Двозначне зростання смертності зафіксували у Новосибірській області (на 14,8 %), Калінінградській області (на 12,3 %), Пермському краї (на 11,9 %). У Костромській області померлих побільшало на 7,7 % порівняно з квітнем-2024. Якщо екстраполювати дані по регіонах на всю росію, виходить, що за минулий місяць було зареєстровано 167–168 тисяч смертей. Це приблизно на 18 % більше, ніж роком раніше (142,7 тисяч) і приблизно настільки ж перевищує показник квітня–2023 (141,9 тисяч).
генеральна прокуратура рф визнала «небажаною» чеську неурядову організацію «Фонд підтримки розслідувальної журналістики – Фонд 19/29». Організація нібито «зосереджена на очорненні росії, зокрема за допомогою відповідних публікацій у мережі Інтернет, а також програм і проєктів, що дискредитують політику рф та її керівництво».
Міністерство закордонних справ Литви ініціює зміни у законодавстві, які дають змогу вводити національні економічні санкції проти білорусі та росії навіть без згоди Євросоюзу.
Литовські прикордонники затримали понад три десятки нелегальних мігрантів на кордоні з рб вночі та вранці 7 травня.
Продажі нових автомобілів у рб впали у квітні на 9,9 %.
За розпорядженням органів примусового виконання у засуджених білоруських колоній стали примусово вилучати всі гроші з особових рахунків.
Жителі Гомельської області, які були включені до списків «незайнятих в економіці», почали отримувати листи з міліції, які більше схожі на повістки. В них в ультимативному тоні йдеться про те, що одержувачу необхідно з'явитися до місцевого РВВС «для вирішення питання працевлаштування». Також у повідомленні йдеться про необхідність прийти до регіонального управління з праці, зайнятості та соцзахисту, а для підтвердження зайнятості чи важкої життєвої ситуації принести потрібні документи до районної комісії зі сприяння зайнятості. Такі повідомлення-повістки надходять також громадянам, які вже понад п'ять років не живуть у білорусі та працюють за кордоном.