Вбивство Коновальця у розсекречених документах СЗРУ
23 травня 1938 року агент НКВС Павло Судоплатов за особистим наказом сталіна вбив лідера ОУН Євгена Коновальця. Розсекречені архіви СЗРУ розкривають ключову роль радянського агента Василя Хомяка («Лебідь»), якого в 1921 році завербували після арешту. Це вбивство стало результатом глибокої операції з дезінформації, довіри та маніпуляцій – зброї, що діє не гірше за кулі. Цей кейс – нагадування: у війні вирішальними є не лише армії, а й інформація, вірність та здатність розпізнати зраду.
5/23/2025
Розсекречена історія: російські казакі на службі у Гітлера
Про російські казачі частини, що воювали на боці нацистської Німеччини, москва намагається не згадувати взагалі, особливо напередодні відзначення 80-ї річниці від дня перемоги у війні. Серед документів, датованих 1944–1945 роками, в архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України зберігається літерна справа під назвою «Казачі полки». Вона була заведена в липні 1944 року 4-м (розвідувально-диверсійним) управлінням нкдб урср. У постанові зазначалося, що накопичено певну кількість офіційних, агентурних та слідчих матеріалів про діяльність казачих частин, які формувалися гітлерівцями для боротьби проти червоної армії. Відтак ставилося завдання відстежувати процес пересування таких частин і впроваджувати в них чекістську агентуру.
5/5/2025
Полювання на «Ворона»
Історія участі росіян у Другій світовій війні «на іншому боці» суттєво суперечить кремлівській пропаганді. Будь-які спроби переосмислити ці події розглядаються москвою як інформаційна війна проти росії і розвінчують міф про вирішальну роль росіян у перемозі над нацизмом. Тема сотень тисяч росіян, яких вважають зрадниками, колабораціоністами та агентами, що співпрацювали з нацистами, в рф залишається табу. Особливо болісно кремлем сприймається будь-яка згадка про генерала Власова. В архівах Служби зовнішньої розвідки України зберігаються документи, що розкривають операції нкдб урср щодо «особистого ворога сталіна» – пошук і знищення Власова через створення агентурної мережі для інфільтрації в «русскую освободительную армию».
5/2/2025
Опубліковано збірку «Українська еміграція 40–70-х років минулого століття в архівних документах радянських спецслужб»
Як результат перегляду, розсекречення та вивчення архівних справ – до цього тематичного видання відібрано окремі матеріали, які свідчать про цілеспрямовану роботу органів чк/дпу/нквс/мдб/кдб срср зі стеження за діячами української еміграції, політики, науки, культури, їхніми близькими і рідними за кордоном, збирання інформації про місця їхнього проживання, пересування, проведення заходів та планування спеціальних операцій із їхньої компрометації.
4/27/2025
Генерал-хорунжий Армії УНР Юрко Тютюнник. Невідомі факти, світлини, вірші
В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України зберігаються унікальні документи, які відображають діяльність очолюваного генерал-хорунжим Юрком Тютюнником Партизансько-повстанського штабу, містять накази Армії УНР, оригінали і копії документів уряду, особисте листування за часів перебування в еміграції та в Україні, його рукописи книги «Зимовий похід 1919–1920 рр.» та деяких статей, інші матеріали щодо українського визвольного руху XX століття, а також світлини, які досі ще не публікувалися. Усе це свого часу містилося в особистому архіві Ю. Тютюнника і згодом потрапили до органів дпу усрр внаслідок проведення чекістської операції з виманювання отамана на українську територію і його арешту.
4/19/2025
Степан Скрипник. Хорунжий Армії УНР, депутат, патріарх
У 1940–1980-х роках резидентури кдб срср у Канаді і США широко практикували оперативні заходи з компрометації через так звану «прогресивну пресу» визначних українських діячів, які активно боролися за духовне і національне відродження. Одна з таких операцій була спрямована проти тодішнього митрополита Української православної церкви Канади, а невдовзі – УПЦ США, у майбутньому – Святішого Патріарха Київського і всієї Руси-України Мстислава. Про це розповідають розсекречені документи з архівних фондів Служби зовнішньої розвідки України.
4/10/2025
Діяльність Української Автокефальної Церкви і Української Греко-Католицької Церкви за кордоном в архівних документах розвідки
До чергового тематичного збірника відібрано окремі матеріали про роботу органів огпу/нквд/мгб/кгб ссср зі стеження за діячами українських церков, їхніми громадами та вірянами за кордоном, збирання інформації про місця їхнього проживання, пересування, уподобання, проведення різних заходів, а також про планування спеціальних операцій щодо їхньої компрометації.
3/30/2025
Ілько Борщак. На вістрі радянської спецпропаганди у Франції
Розсекречені документи органів одпу/нквс срср 1920–1930-х років із архіву Служби зовнішньої розвідки України свідчать про те, що в той період кремлівське керівництво докладало неабияких зусиль для того, щоб руками своїх спецслужб просувати радянську ідеологію по всьому світові, чинити необхідний вплив на робітничий рух за кордоном, настрої в середовищі еміграції і загалом світову громадську думку. На роль виконавців таких планів і своєрідних агентів впливу нерідко обирали колишніх співвітчизників із непомірними амбіціями, осіб талановитих і авторитетних та водночас схильних до всіляких авантюр. Одним із таких у Франції став Ілько Борщак.
3/28/2025
Юліан Ревай: «Нарід переболіє рану, збереже честь, нашу історію, нашу державу»
Юліан Ревай був одним із творців і найпопулярніших політичних діячів Карпатської України, незалежність якої проголосили 15 березня 1939 року, а його призначили прем'єр-міністром. Після поразки визвольних змагань у краю і падіння Карпато-Української держави емігрував разом із деякими членами уряду за кордон. Там продовжив боротьбу за українську справу. Це стало підставою для його розшуку органами СМЕРШ, а згодом – мдб урср. Про перебіг цієї оперативної розробки і захоплення особистого архіву політика розповідають розсекречені документи з архіву Служби зовнішньої розвідки України.
3/15/2025
Документи дпу-нквс-мдб-кдб урср стосовно ліквідації визначних діячів українського національно-визвольного руху
Галузевим державним архівом Служби зовнішньої розвідки України (ГДА СЗРУ) у межах пошуку в фондах матеріалів, які мають історичну цінність, виокремлено низку документів, що стосуються убивств визначних діячів українського національно-визвольного руху Симона Петлюри, Євгена Коновальця, Лева Ребета, Степана Бандери та інших.
3/11/2025
Шевченко у Вашингтоні. Боротьба за цінності
Процес встановлення пам’ятника Тарасові Шевченку у Вашингтоні в 1964 році з нагоди 150-річчя від дня його народження розтягнувся у часі на кілька років і набув неабиякого резонансу у закордонній пресі. Водночас досі так і не стали надбанням гласності заходи кдб срср навколо тієї події. Розсекречені документи з архіву Служби зовнішньої розвідки України дають змогу нині побачити, як діяли за тих обставин і яку позицію займали представники кремлівського керівництва, американських політичних кіл і української діаспори.
3/9/2025
Західно-Українська Народна Республіка 1920–1930-х років – в архівних документах
До тематичного видання увійшли різнопланові, найбільш інформаційно насичені і цікаві документи із фондів Галузевого державного архіву СЗР України, датовані 1920–1930-ми роками. Серед них – агентурні зведення і повідомлення, резолюції зборів, звіти нарад, конференцій, листи, доповідні про партії та політичні угруповання на західноукраїнських землях тощо.
2/25/2025
Володимир Стахів. «Не шукати союзників за будь-яку ціну, навіть найвищу»
Після розколу в лавах ОУН органи нквс/мдб срср уважно придивлялися до тих діячів, які вирізнялися принципово непримиренною та непоступливою позицією до опонентів, не боялися заперечувати також і лідерам у власному колі, відкрито висловлювали свою думку, навіть якщо вона йшла врозріз із загальноприйнятою. Таких брали в активну оперативну розробку, щоб використати їхні амбіції у своїх інтересах або через агентуру спонукати до дій, які призвели б до ще більшого розколу, розбрату, послаблення та зрештою знищення національно-визвольного руху. Одним із тих, на кого звернули особливу увагу у 1940-х роках, був Володимир Стахів.
2/21/2025
Євген Ляхович «Українське питання» (з оперативної справи «Поляк»)
Історико-публіцистична праця «Українське питання» була написана Євгеном Ляховичем англійською мовою і надрукована накладом 100 примірників у той час, коли він у 1933–1935 роках перебував у Великій Британії як офіційний представник і член Проводу ОУН, маючи завдання добитися підтримки британського уряду для українського визвольного руху.
2/15/2025
Шифротелеграма кдб із Бонна
У розсекречених архівних документах Служби зовнішньої розвідки України неодноразово трапляються згадування про проведення провідними діячами українського національно-визвольного руху нарад у Мюнхені для коригування стратегії і тактики подальшої боротьби за відновлення незалежності України. Такі заходи резидентура кдб срср у Бонні намагалася відстежувати і доповідати про них у москву для вжиття відповідних заходів. Яскравим свідченням того, що саме з тих заходів викликало найбільше занепокоєння і роздратування радянських спецслужб, є шифротелеграма, датована листопадом 1985 року.
2/13/2025
До 130-річчя від дня народження Василя Вишиваного
З нагоди 130-річчя від дня народження Василя Вишиваного (народ. 10 лютого 1895 р.), австрійського ерцгерцога Вільгельма Франца фон Габсбурга-Лотрінґена, Служба зовнішньої розвідки України публікує нові документи з архівної справи-формуляра на нього. Вони доповнюють ті відомості, які були оприлюднені раніше, дають змогу повніше осягнути багатогранний образ борця за українську справу, його намагання схилити на свій бік впливових європейських політиків і державних діячів та отримати підтримку у відторгненні України з-під впливу москви й приєднанні її до цивілізованої Європи.
2/10/2025
Микола Садовський і Микола Тобілевич. Зашифроване листування
Деякі листи, які Микола Тобілевич надсилав із Праги до Києва батькові Миколі Садовському, були зашифровані. Але то була не театральна гра і робилося те не для розваги. Підполковник Армії УНР мав усі підстави підозрювати, що за ним і його батьком, визначним театральним діячем, який у 1926 році повернувся з еміграції на батьківщину, можуть стежити органи дпу. Про ті події, досі невідомі широкому загалу, розповідають розсекречені документи з архівних фондів Служби зовнішньої розвідки України.
2/7/2025
СЗРУ оприлюднює нове ексклюзивне видання архівних документів про діяльність гетьмана Павла Скоропадського та гетьманський рух в еміграції
Галузевим державним архівом Служби зовнішньої розвідки України підготовлено тритомне видання під назвою «Гетьманський рух минулого сторіччя в архівних документах розвідки». До нього увійшли 253 розсекречені й оцифровані архівні документи, датовані 1920–1930 роками, що зберігалися у 57 томах 15 архівних справ.
2/6/2025
Михайло Ветухів. «За українську справу – з позицій Америки»
Після того як низка українських діячів після завершення Другої світової війни перебралася з Європи за океан до Америки, діяльність окремих із них органам мдб/кдб срср вдавалося відстежувати лише за публікаціями в еміграційній пресі. Із витягів і вирізок таких статей формувалися оперативні справи. Нині ж ці матеріали дають змогу поглянути на те, як українські емігранти одразу після приїзду включалися в боротьбу за відновлення української державності й підтримку цього процесу урядами США, Канади та інших країн.
1/31/2025
Служба зовнішньої розвідки України оприлюднює ексклюзивне видання розсекречених архівних документів про діяльність УНР
Україна приєдналася практично до всіх центральноєвропейських країн, які на законодавчому рівні регламентували відкритість архівів радянських спецслужб.
1/25/2025