Background

РОЗСЕКРЕЧЕНА ІСТОРІЯ

singleNews

Мирон Коновалець. «Він ніколи не афішував те, що робив для брата»

На відміну від Євгена Коновальця, який фігурує у багатьох справах і сотнях довідок та агентурних повідомлень органів нквс, про брата Мирона відомостей дуже мало. Водночас його роль у діяльності УВО і ОУН була доволі важливою, хоч і мало публічною. Напередодні річниці від дня його народження (22 липня 1894 року) в архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України вдалося знайти й дослідити кілька цікавих документів, які підтверджують це і доповнюють скупі сторінки біографії М. Коновальця – доктора права, талановитого журналіста та активного громадського діяча.
7/22/2025
singleNews

Симон Петлюра і День Української Державності

Серед розсекречених документів у архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено текст промови голови Директорії УНР, Головного Отамана військ і флоту УНР Симона Петлюри з нагоди свята Української Державності. Цей текст, виконаний на пожовклому папері на друкарській машинці, зберігався у політвиховника Воєнної округи «Заграва» Української повстанської армії Степана Костецького на псевдо Зимний і слугував зразком для проведення виховної роботи у колі повстанців.
7/15/2025
singleNews

Заборонений Улас Самчук

Під час президенства Віктора Януковича твори Уласа Самчука за рішенням тогочасного міністра освіти Дмитра Табачника виключили з обов’язкової шкільної програми, а у 2021 році за позовом Андрія Портнова Окружний адміністративний суд Києва заборонив проводити офіційні пам’ятні заходи на честь У. Самчука та низки інших українських діячів. Нині, у роковини від дня смерті цього одного з найвизначніших українських письменників XX століття (помер 9 липня 1987 року), є нагода на підставі розсекречених документів з архівних фондів Служби зовнішньої розвідки України дізнатися про те, що витоки таких дій антиукраїнських сил криються ще в рішеннях кдб срср і минулих вказівках із москви. Тоді здійснювалася спецоперація з перешкоджання висуненню письменника на Нобелівську премію.
7/9/2025
singleNews

Петро Франко. Таємниці життя і смерті

28 червня 1890 року (як сам зазначав у автобіографії) народився наймолодший із трьох синів Івана Франка – Петро. В історію визвольної боротьби він увійшов як один із засновників української скаутської організації «Пласт», хоробрий старшина Легіону Українських січових стрільців, командант летунського відділу Української Галицької армії. Для сталінського ж режиму він став небезпечним ворогом народу, якого ліквідували, ймовірно, у перші дні німецько-радянської війни. Подробиці вбивства і досі остаточно не з’ясовані. Справа-формуляр на П. Франка з архівних фондів Служби зовнішньої розвідки України дещо проливає світло на події, пов’язані зі скоєнням того злочину органами нквс.
6/28/2025
singleNews

Міністр шляхів УНР Сергій Тимошенко і його нелегальна поїздка до Харкова

Справі на колишнього міністра в урядах УНР Сергія Тимошенка чекісти дали оперативну назву «Путєєц». Він добре знав мережу шляхів сполучення на території усрр, і це робило його небезпечним ворогом радянської влади в разі поновлення боротьби за незалежність України. Ті знання довів на практиці, зумівши нелегально приїхати з-за кордону до Харкова на конспіративну нараду. Ця історія з архіву Служби зовнішньої розвідки України досі не згадувалася в жодних біографічних матеріалах, мемуарах та публікаціях.
6/18/2025
singleNews

«Кросворд» для ОУН. Спецоперація кдб

Одним із головних завдань кдб було недопущення єдності в середовищі українських емігрантських організації. Для цього постійно вдавалися до проведення всіляких так званих активних заходів. Метою було розсварити українців, скомпрометувати лідерів і зрештою домогтися знищення однієї або кількох організацій чи хоча б зменшення їхньої активності. Наочним прикладом того, як це розроблялося і діяло на різних етапах, є спецоперація кдб «Кросворд», спрямована проти різних течій ОУН.
6/5/2025
singleNews

Вбивство Коновальця у розсекречених документах СЗРУ

23 травня 1938 року агент НКВС Павло Судоплатов за особистим наказом сталіна вбив лідера ОУН Євгена Коновальця. Розсекречені архіви СЗРУ розкривають ключову роль радянського агента Василя Хомяка («Лебідь»), якого в 1921 році завербували після арешту. Це вбивство стало результатом глибокої операції з дезінформації, довіри та маніпуляцій – зброї, що діє не гірше за кулі. Цей кейс – нагадування: у війні вирішальними є не лише армії, а й інформація, вірність та здатність розпізнати зраду.
5/23/2025
singleNews

Розсекречена історія: російські казакі на службі у Гітлера

Про російські казачі частини, що воювали на боці нацистської Німеччини, москва намагається не згадувати взагалі, особливо напередодні відзначення 80-ї річниці від дня перемоги у війні. Серед документів, датованих 1944–1945 роками, в архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України зберігається літерна справа під назвою «Казачі полки». Вона була заведена в липні 1944 року 4-м (розвідувально-диверсійним) управлінням нкдб урср. У постанові зазначалося, що накопичено певну кількість офіційних, агентурних та слідчих матеріалів про діяльність казачих частин, які формувалися гітлерівцями для боротьби проти червоної армії. Відтак ставилося завдання відстежувати процес пересування таких частин і впроваджувати в них чекістську агентуру.
5/5/2025
singleNews

Полювання на «Ворона»

Історія участі росіян у Другій світовій війні «на іншому боці» суттєво суперечить кремлівській пропаганді. Будь-які спроби переосмислити ці події розглядаються москвою як інформаційна війна проти росії і розвінчують міф про вирішальну роль росіян у перемозі над нацизмом. Тема сотень тисяч росіян, яких вважають зрадниками, колабораціоністами та агентами, що співпрацювали з нацистами, в рф залишається табу. Особливо болісно кремлем сприймається будь-яка згадка про генерала Власова. В архівах Служби зовнішньої розвідки України зберігаються документи, що розкривають операції нкдб урср щодо «особистого ворога сталіна» – пошук і знищення Власова через створення агентурної мережі для інфільтрації в «русскую освободительную армию».
5/2/2025
singleNews

Опубліковано збірку «Українська еміграція 40–70-х років минулого століття в архівних документах радянських спецслужб»

Як результат перегляду, розсекречення та вивчення архівних справ – до цього тематичного видання відібрано окремі матеріали, які свідчать про цілеспрямовану роботу органів чк/дпу/нквс/мдб/кдб срср зі стеження за діячами української еміграції, політики, науки, культури, їхніми близькими і рідними за кордоном, збирання інформації про місця їхнього проживання, пересування, проведення заходів та планування спеціальних операцій із їхньої компрометації.
4/27/2025
singleNews

Генерал-хорунжий Армії УНР Юрко Тютюнник. Невідомі факти, світлини, вірші

В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України зберігаються унікальні документи, які відображають діяльність очолюваного генерал-хорунжим Юрком Тютюнником Партизансько-повстанського штабу, містять накази Армії УНР, оригінали і копії документів уряду, особисте листування за часів перебування в еміграції та в Україні, його рукописи книги «Зимовий похід 1919–1920 рр.» та деяких статей, інші матеріали щодо українського визвольного руху XX століття, а також світлини, які досі ще не публікувалися. Усе це свого часу містилося в особистому архіві Ю. Тютюнника і згодом потрапили до органів дпу усрр внаслідок проведення чекістської операції з виманювання отамана на українську територію і його арешту.
4/19/2025
singleNews

Степан Скрипник. Хорунжий Армії УНР, депутат, патріарх

У 1940–1980-х роках резидентури кдб срср у Канаді і США широко практикували оперативні заходи з компрометації через так звану «прогресивну пресу» визначних українських діячів, які активно боролися за духовне і національне відродження. Одна з таких операцій була спрямована проти тодішнього митрополита Української православної церкви Канади, а невдовзі – УПЦ США, у майбутньому – Святішого Патріарха Київського і всієї Руси-України Мстислава. Про це розповідають розсекречені документи з архівних фондів Служби зовнішньої розвідки України.
4/10/2025
singleNews

Діяльність Української Автокефальної Церкви і Української Греко-Католицької Церкви за кордоном в архівних документах розвідки

До чергового тематичного збірника відібрано окремі матеріали про роботу органів огпу/нквд/мгб/кгб ссср зі стеження за діячами українських церков, їхніми громадами та вірянами за кордоном, збирання інформації про місця їхнього проживання, пересування, уподобання, проведення різних заходів, а також про планування спеціальних операцій щодо їхньої компрометації.
3/30/2025
singleNews

Ілько Борщак. На вістрі радянської спецпропаганди у Франції

Розсекречені документи органів одпу/нквс срср 1920–1930-х років із архіву Служби зовнішньої розвідки України свідчать про те, що в той період кремлівське керівництво докладало неабияких зусиль для того, щоб руками своїх спецслужб просувати радянську ідеологію по всьому світові, чинити необхідний вплив на робітничий рух за кордоном, настрої в середовищі еміграції і загалом світову громадську думку. На роль виконавців таких планів і своєрідних агентів впливу нерідко обирали колишніх співвітчизників із непомірними амбіціями, осіб талановитих і авторитетних та водночас схильних до всіляких авантюр. Одним із таких у Франції став Ілько Борщак.
3/28/2025
singleNews

Юліан Ревай: «Нарід переболіє рану, збереже честь, нашу історію, нашу державу»

Юліан Ревай був одним із творців і найпопулярніших політичних діячів Карпатської України, незалежність якої проголосили 15 березня 1939 року, а його призначили прем'єр-міністром. Після поразки визвольних змагань у краю і падіння Карпато-Української держави емігрував разом із деякими членами уряду за кордон. Там продовжив боротьбу за українську справу. Це стало підставою для його розшуку органами СМЕРШ, а згодом – мдб урср. Про перебіг цієї оперативної розробки і захоплення особистого архіву політика розповідають розсекречені документи з архіву Служби зовнішньої розвідки України.      
3/15/2025
singleNews

Документи дпу-нквс-мдб-кдб урср стосовно ліквідації визначних діячів українського національно-визвольного руху

Галузевим державним архівом Служби зовнішньої розвідки України (ГДА СЗРУ) у межах пошуку в фондах матеріалів, які мають історичну цінність, виокремлено низку документів, що стосуються убивств визначних діячів українського національно-визвольного руху Симона Петлюри, Євгена Коновальця, Лева Ребета, Степана Бандери та інших.
3/11/2025
singleNews

Шевченко у Вашингтоні. Боротьба за цінності

Процес встановлення пам’ятника Тарасові Шевченку у Вашингтоні в 1964 році з нагоди 150-річчя від дня його народження розтягнувся у часі на кілька років і набув неабиякого резонансу у закордонній пресі. Водночас досі так і не стали надбанням гласності заходи кдб срср навколо тієї події. Розсекречені документи з архіву Служби зовнішньої розвідки України дають змогу нині побачити, як діяли за тих обставин і яку позицію займали представники кремлівського керівництва, американських політичних кіл і української діаспори.
3/9/2025
singleNews

Західно-Українська Народна Республіка 1920–1930-х років – в архівних документах

До тематичного видання увійшли різнопланові, найбільш інформаційно насичені і цікаві документи із фондів Галузевого державного архіву СЗР України, датовані 1920–1930-ми роками. Серед них – агентурні зведення і повідомлення, резолюції зборів, звіти нарад, конференцій, листи, доповідні про партії та політичні угруповання на західноукраїнських землях тощо.
2/25/2025
singleNews

Володимир Стахів. «Не шукати союзників за будь-яку ціну, навіть найвищу»

Після розколу в лавах ОУН органи нквс/мдб срср уважно придивлялися до тих діячів, які вирізнялися принципово непримиренною та непоступливою позицією до опонентів, не боялися заперечувати також і лідерам у власному колі, відкрито висловлювали свою думку, навіть якщо вона йшла врозріз із загальноприйнятою. Таких брали в активну оперативну розробку, щоб використати їхні амбіції у своїх інтересах або через агентуру спонукати до дій, які призвели б до ще більшого розколу, розбрату, послаблення та зрештою знищення національно-визвольного руху. Одним із тих, на кого звернули особливу увагу у 1940-х роках, був Володимир Стахів.
2/21/2025
singleNews

Євген Ляхович «Українське питання» (з оперативної справи «Поляк»)

Історико-публіцистична праця «Українське питання» була написана Євгеном Ляховичем англійською мовою і надрукована накладом 100 примірників у той час, коли він у 1933–1935 роках перебував у Великій Британії як офіційний представник і член Проводу ОУН, маючи завдання добитися підтримки британського уряду для українського визвольного руху.
2/15/2025