ПОДКАСТИ РОЗВІДКИ

singleNews

Микола Глущено. Маляр із тавром радянського агента

Його життя було сповнене драматичних поворотів долі та загадок. У переписці з Центром він проходив як «Художник», за назвою оперативної справи на нього, і як «Ярема» – таким був його агентурний псевдонім. Розсекречені архівні документи Служби зовнішньої розвідки України розгортають лише деякі утаємничені сторінки життя
10/8/2024
singleNews

Зробити з Івана Багряного «червоного». Почерк кдб

Архівні фонди Служби зовнішньої розвідки України містять чимало матеріалів про те, як у 1950–1960-х роках 20 століття органи мдб/кдб срср схиляли до співпраці та відмови від антирадянської діяльності українських діячів культури, науки, літератури в еміграції. Та не завжди їм це вдавалося. І тоді вони розробляли заходи з компрометації і навіть ліквідації цих людей. Український поет, прозаїк, драматург, публіцист, журналіст, Голова Української національної ради Іван Багряний – був однією з таких постатей. Жодні «витончені» заходи кдб, як от примусовий «заклик» сина «покаятися» перед срср, припинити «ганебні наклепи на свою батьківщину», не змусили Багряного відмовитися від критики радянського ладу.
9/17/2024
singleNews

Дмитро Андрієвський. Архітектор української незалежності

Його прізвище постійно фігурує в документах нквс/мдб/кдб срср, які стосуються основоположних моментів створення і діяльності Організації Українських Націоналістів. Він згадується як один із головних теоретиків та ідеологів українського націоналізму і боротьби за відновлення української незалежності. У листопаді 1927 року Дмитро Андрієвський був обраний до складу Проводу українських націоналістів та провів велику роботу задля скликання його Першого Конгресу. Розсекречені документи з Галузевого державного архіву Служби зовнішньої розвідки України нині знаходять відповідь на запитання: чому Дмитро Андрієвський був таким небезпечним для кремлівської влади.
8/23/2024
singleNews

Яків Макогін. Меценат, авантюрист, амбасадор України часів УНР

Служба зовнішньої розвідки України продовжує серію подкастів «Розсекречена історія», присвячену  активним діячам української еміграції ХХ століття. Друга оповідь – про Якова Макогона, засновника «Українського пресового бюро» в Лондоні,  якого вважали американським, англійським чи якимось іншим шпигуном. У документах радянських спецслужб він значився як «український націоналістичний діяч, який перебуває на службі англійської розвідки «Інтеллідженс сервіс»».
7/20/2024
singleNews

СЗРУ запускає серію подкастів «Розсекречена історія»

Служба зовнішньої розвідки України запускає серію подкастів, підготовлених на основі розсекречених матеріалів Галузевого державного архіву СЗРУ. Перша історія – «Гарвардські студії Омеляна Пріцака... під кутом зору кдб» – про засновника Українського наукового інституту в Гарварді, сходознавця, дослідника давньої історії України та знавця півсотні мов Омеляна Пріцака, зламати якого кдб так і не змогла.  
6/20/2024