Background

10.05.25 Україна і світ – проти російської агресії. Санкції в дії

5/10/2025
singleNews

Європейський Союз оголосив про намір виділити майже 1,9 мільярда євро на військову підтримку України, зокрема на закупівлю зброї й артилерії та посилення ППО.

Європейський Союз, Данія, Франція, Італія домовилися про передачу на підтримку української оборонної промисловості одного мільярда євро фінансування, наданого Європейському фонду миру з доходів від заблокованих активів росії.

Держави Європейського Союзу вже зобов’язалися надати Україні до кінця року щонайменше 1,35 млн снарядів.

Франція мобілізує доходи від заблокованих російських активів для забезпечення технічного обслуговування самохідних гаубиць Caesar, які вона надала Україні.

Країни, що входять до ініціативи «Об’єднаний експедиційний корпус» (Сполучене Королівство, Данія, Норвегія, Ісландія, Швеція, Фінляндія, країни Балтії та Нідерланди), запросили Україну до розширеного партнерства.

«Понад три роки російський народ мобілізується для жорстокої війни в Україні. Тільки сама росія може визнати свою стратегічну та моральну поразку та піти з усієї території України. Однак, поки війна триває, ми підтримуємо і будемо підтримувати Україну. Розуміючи, що безкарність заохочує агресора продовжувати свої злочини, ми продовжимо шукати шляхи забезпечення юридичної відповідальності росії за злочин агресії проти України, … щоб злочини минулого не були прикриттям для сьогоднішніх злочинів», – заявив президент Литви Ґітанас Науседа.

«Україна вже майже два місяці тому погодилася на це припинення вогню. Тепер я чекаю, що росія зробить те саме. В іншому разі ми будемо готові реагувати рішуче, разом з усіма європейцями та в тісній координації зі США», – президент Франції Емманюель Макрон.

Глава дипломатії ЄС Кая Каллас та міністри закордонних справ європейських держав вшанували у Львові полеглих українських воїнів. «Цей день символізує мир. А мир – саме те, чого ми прагнемо і для України. Наша присутність тут сьогодні (9 травня) є свідченням єдності та непохитної солідарності з Україною. Якщо ви виступаєте за мир, ви маєте бути тут – в Україні, а не в москві», – сказала вона.

Єврокомісар з оборони Андрюс Кубілюс на прикладах уроків Другої світової перерахував п’ять помилок, які Захід ризикує повторити у питанні російсько-української війни: недостатня допомога Україні, неспроможність «для декого» чітко розрізнити агресора й жертву, сподівання на хороші відносини з агресором-путіним, визнання окупації Криму, відмову Україні у можливості вступити до НАТО.

Сполучене Королівство виділяє додаткові 25 млн фунтів стерлінгів (близько 29 млн євро) на гуманітарні проєкти в Україні.

Уряд Норвегії вирішив до 31 березня 2026 року продовжити угоду з ЄС про евакуацію українських пацієнтів до країн Європи через механізм цивільного захисту ЄС. Також Осло виділяє 580 мільйонів норвезьких крон (понад 49 млн євро) на зусилля Агентства ООН у справах біженців з надання допомоги біженцям та іншим людям в Україні та Молдові, які постраждали від війни рф.

рф

Велика Британія запровадить санкції проти 100 нафтових танкерів «тіньового флоту» росії, прагнучи посилити тиск на москву у конфлікті з Україною. За словами офісу прем'єр-міністра Кіра Стармера, санкції стануть найбільшим пакетом заходів. Також санкції запроваджено проти керівництва пов'язаної з російським «тіньовим флотом» компанії 2Rivers Group (раніше Coral Energy Group) – громадян Азербайджану Тахіра Гараєва, Ахмеда Керімова, Анара Мадатлі, Талата Сафарова та Етібара Ейюба. Серед юросіб до списку санкцій внесено страхову компанію «согласие», а також фірми Nord Axis, BX Energy та Romarine. «Сьогоднішні дії ще раз демонструють, що тим, хто допомагає фінансувати військову машину путіна, нема де сховатися», – заявили в уряді Великої Британії.

Канцлер Німеччини Фрідріх Мерц пригрозив росії новими санкціями, якщо вона не погодиться на тривале перемир'я в Україні та на мирні переговори.

Європейський Союз у рамках 17 пакета санкцій проти росії обговорює запровадження обмежень проти осіб, причетних до застосування хімічної зброї в Україні. У пропозиції Європейської комісії згаданий перелік із 15 юридичних та фізичних осіб, пов'язаних з гібридними загрозами з боку росії, а також осіб, підозрюваних у застосуванні хімічної зброї в Україні. Паралельно обговорювався третій комплекс заходів, який додасть до санкційного списку 25 юридичних і фізичних осіб, підозрюваних у порушенні прав людини. Також ЄС може внести до списку російську нафтову компанію «сургутнефтегаз», на яку США наклали санкції в січні в межах широкомасштабних заходів проти енергетичної торгівлі росії.

Міністр закордонних справ Литви Кястутіс Будріс закликав почати дискусію про 18 пакет, включивши до нього енергетичні компанії. «Уже зараз, розуміючи, що травень присвячений 17 пакету, ми повинні говорити і про 18 пакет, і нарешті включити туди великі енергетичні компанії», – заявив глава литовського МЗС. 

Фінляндія запропонувала запровадити тарифи на всі товари, що імпортуються з росії до Європейського Союзу. За словами міністерки закордонних справ Фінляндії Еліни Валтонен, така ініціатива може працювати паралельно з уже чинними санкціями ЄС і не потребує одностайної підтримки всіх 27 країн-членів. «Якщо в майбутньому деякі із санкцій втратять свою ефективність, або що б не сталося, ми все одно будемо мати ці тарифи», – зазначила Валтонен.

Міністр закордонних справ Бельгії Максим Прево заявив, що його країна готова допомогти у створенні міжнародної коаліції для утримання заблокованих російських активів.

Міністри МЗС Європи у спільній заяві привітали завершення технічної роботи над проєктами правових інструментів, необхідних для створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії рф проти України в межах Ради Європи. «Без агресії, без цього злочину не було б воєнних злочинів, вчинених в Україні», – глава дипломатії ЄС Кая Каллас також наголосила, що агресія – це «лідерський злочин», що передбачає відповідальність керівників країни. Також Каллас вважає, що наявні докази дають змогу розраховувати на швидкі рішення Спеціального трибуналу, який має запрацювати наступного року. Вона закликала країни, які поділяють принципи Статуту ООН, долучитися до створення Спецтрибуналу.

Генеральний секретар Ради Європи Ален Берсе закликав держави забезпечити належну підтримку функціонування майбутнього Спеціального трибуналу. «Ми створюємо основу для Спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України. Це той момент, коли держави повинні продовжити втілення політичної волі, яку вони продемонстрували сьогодні. Правосуддя також потребує ресурсів. Необхідно забезпечити фінансування та надати необхідну підтримку для функціонування майбутнього трибуналу», – наголосив Берсе.

Прем’єр-міністр Нідерландів Дік Схооф бачить ризики, що росія через декілька років може розпочати війну проти країн Північної Європи, і до цього сценарію варто готуватися.

росія може вступити у військовий конфлікт із країнами НАТО протягом року після завершення війни в Україні, заявив директор нідерландського військового розвідувального агентства MIVD, віце-адмірал Пітер Рісінк.

Китай не має наміру разом із росією вести «боротьбу з неонацизмом» та не коментує заяв путіна про те, що дві країни нібито спільно протидіють «сучасним проявам нацизму», – речник МЗС КНР Лінь Цзянь.

Федеральний президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр у виступі в Бундестазі з нагоди 80-річчя Дня перемоги над нацизмом звинуватив рф в «історичній брехні». Під час промови німецький президент згадав про агресію росії проти України, заявивши, що кремль поширює «історичну брехню», коли заявляє, що його війна проти України є «продовженням боротьби проти фашизму». «Загарбницька війна путіна, його наступ проти вільної, демократичної країни не має нічого спільного з боротьбою проти нацистського тиранічного правління під час Другої світової війни», – наголосив Штайнмаєр.

Президент Литви Ґітанас Науседа різко засудив святкування 9 травня в москві, назвавши його спробою прикрити агресивну політику кремля. Він вважає, що подібні урочистості є пропагандистським шоу, мета якого – виправдати злочини росії, зокрема на тлі війни в Україні.

Посол США у москві Лінн Трейсі не прийшла на «парад перемоги», який пройшов 9 травня.

За перші чотири місяці 2025 року федеральний бюджет росії опинився у критичному стані, а його дефіцит зріс на 183 % порівняно з аналогічним періодом минулого року. Основними чинниками такого падіння стали зменшення доходів від експорту енергоресурсів, а також значні витрати на оборону та підтримку економіки в умовах санкційного тиску. Аналітики зазначають, що надходження від нафти та газу скоротилися на 12 % лише за квітень, а загальний прибуток російських компаній також падає.

росію охопила картопляна криза. Ціна, яку росіяни платять за неї, підскочила до рекордного рівня, збільшившись майже на 50 % лише цього року. Таким чином, на картоплю зафіксоване найбільше зростання цін серед усіх відстежуваних продуктів харчування. Це сталося після майже подвійного зростання цін у 2024 році.

Ціни на капусту в рф відстали не багато – плюс 42 %, буряк став дорожчим більш ніж на третину, цибуля – на чверть.

У росії прогнозується зростання цін на товари з Індії: мобільні телефони, комп'ютери, ліки, чай, каву, віскі; та Пакистану: сорочки, «фірмові» джинси, сільгосппродукцію.

Найгостріший дефіцит кадрів – в омській області рф. Найбільше – у сфері охорони здоров'я: на одну вакансію медичних фахівців припадає лише 0,7 резюме. Окрім лікарів, серед дефіцитних професій – двірники, агенти з нерухомості, кухарі, пекарі та кондитери. Також актуальні вакансії для токарів, фрезерувальників, шліфувальників, фармацевтів та зоотехніків – попит на ці професії зростає щодня.

Заявлені урядом «плани» не виводять росію із демографічної кризи. Коефіцієнт сумарної народжуваності в країні становить 1,4 (для відтворення та зростання необхідний понад 2). Таким чином до 2050 року росія втратить 10 млн осіб.

У російській православній церкві заявили, що ті, хто виступає проти війни, є шанувальниками антихриста.

Депутати Сейму Латвії у четвер підтримали у другому читанні поправки до закону про національну безпеку, які передбачають заборону для громадян рф і рб на працевлаштування чи надання послуг у критичній інфраструктурі.

У середині квітня білоруська залізниця запропонувала Польщі, Литві та Латвії відновити пасажирське залізничне сполучення між країнами. У польському Міністерстві внутрішніх справ та адміністрації заявили, що «відновлення цього сполучення залежить від поведінки білоруського режиму щодо поляків у рб, технічної захищеності державного кордону, а також зниження загрози масової міграції, у тому числі припинення нападів та провокацій з боку білоруських служб».

Литва направляє додаткові військові сили на кордоні з білоруссю у відповідь на зростання кількості нелегальних мігрантів, які намагаються перетнути кордон із сусідньої країни.

Правозахисна організація Human Rights Watch закликала Міжнародну організацію праці приділяти увагу репресіям проти білоруського бізнесу, роботодавців та працівників.

Через ручне управління економікою країни режимом лукашенка, «беларускалий» змушений продавати на внутрішньому ринку добрива нижче за собівартість. У результаті за вісім років компанія втратила понад 1,2 млрд білоруських рублів.

Втрата звичних ринків і зростання витрат на альтернативну логістику б'ють по білоруському експорту, який так і не зміг відновитися до досанкційного рівня. 2024 року білорусь вивезла до росії залізницею 5,7 млн ​​тонн нафтопродуктів – майже на 25 % менше, ніж 2023 року. Найбільше падіння припало на дизельне паливо (мінус 58 %, до 1 млн тонн) і бензин (мінус 13 %, до 2,3 млн.). Раніше рб експортувала майже вдвічі більше – до 11 млн тонн нафтопродуктів, які йшли через країни Балтії та в Україну.

У квітні 2025 року у білорусі продано 3 859 нових легкових автомобілів – це на 9,9 % менше, ніж у березні (4 281).

прокуратура білорусі пропонує залучати неповнолітніх злочинців до трудової діяльності, посилаючись нібито на зростання підліткової злочинності. Насправді так режим, на тлі гострої нестачі робочих кадрів, викликаної масовою еміграцією та демографічним спадом, стимулює використання праці неповнолітніх в економіці.

путін познущався з лукашенка на параді в москві. білоруського диктатора та його сина колю посадили поряд із прем'єр-міністром Вірменії Ніколом Пашиняном. Нагадаємо, вони публічно конфліктували між собою – у жовтні 2022 року лукашенко накричав на Пашиняна під час позачергової сесії Ради колективної безпеки ОДКБ. Як результат – лукашенко не залишився на обідній прийом путіна для політиків іноземних держав і повернувся до мінська.