Background

14.05.25 Україна і світ – проти російської агресії. Санкції в дії

5/14/2025
singleNews

Єврокомісар з питань оборони Андрюс Кубілюс підтвердив, що в межах плану ReArm Europe на 800 мільярдів євро частина коштів буде скерована на військову підтримку України.

Україна та Євросоюз підписали Меморандум про взаєморозуміння щодо співпраці в оборонній промисловості.

Тайвань надасть два мільйони доларів у міжнародний фонд розмінування України.

«Україна прагне миру. Ми, країни Північної та Балтійської Європи, прагнемо миру. Ми повторюємо наш заклик до повного, безумовного, негайного припинення вогню на 30 днів із можливістю його поновлення. Тільки агресор, росія, відмовилася прийняти цей підхід», – країни NB8 (Данія, Ісландія, Латвія, Литва, Норвегія, Фінляндія, Швеція, Естонія) запевнили у підтримці України на шляху до миру та припинення російської агресивної війни. Напередодні міністри закордонних справ Франції, Німеччини, Італії, Польщі, Іспанії, Сполученого Королівства та високий представник ЄС (формат Weimar+) у спільній заяві наголосили, що росія не продемонструвала жодних серйозних намірів досягти прогресу на шляху до миру, і має зробити це без зволікань. Якщо ж режим припинення вогню не буде дотриманий – Європейський Союз разом зі США та іншими партнерами змушені будуть запровадити додаткові санкції проти росії.

Головна речниця Європейської комісії Паула Піньо повідомила: ЄС очікує, що путін буде готовий зустрітися з Президентом України Володимиром Зеленським 15 травня, а також Євросоюз готовий запровадити додаткові санкції проти росії у разі відсутності припинення вогню.

«Має бути зрозумілим, що за Україною стоїть сильна європейська вісь. Ми очікуємо, що путін буде готовий до перемир’я і потім до переговорів. Україна готова до цього без умов. І якщо не готовий до цього агресор, … треба чітко сказати: він (путін) не зацікавлений у мирі», – міністр закордонних справ ФРН Йоганн Вадефуль.

Північна Македонія приєдналася до ініціативи зі створення Спеціального трибуналу з переслідування за злочин агресії проти України. 

Міністерство сільського господарства США прогнозує збільшення експорту українського зерна цього року порівняно з попереднім, а саме пшениці – до 16,5 млн тонн з 16 млн тонн та кукурудзи – до 24 млн тонн з 22 млн тонн. 

рф

Європа готується перевести «значну частину» санкцій проти росії на «іншу правову основу», щоб оминути можливе вето Будапешта на продовження обмежень.

Європейський союз не має наміру відновлювати імпорт російських енергоносіїв, навіть якщо буде укладена мирна угода між Україною та росією, сказав комісар з енергетики Дан Йоргенсен. «Позиція Євросоюзу однозначна: ми не хочемо російських енергоносіїв ані зараз, ані в майбутньому, і навіть після досягнення миру», – сказав Йоргенсен. Він наголосив, що ЄС не дозволить росії перетворювати енергоносії на зброю та використовувати їх як інструмент шантажу.

Євросоюз готовий запровадити жорсткіші санкції проти росії, якщо цього тижня не буде досягнуто прогресу в урегулюванні українського конфлікту, сказав у вівторок канцлер Німеччини Фрідріх Мерц, додавши, що новий раунд санкцій уже підготовлений.

«Ми повинні повністю відсікти банківську систему росії… Ми повинні її ізолювати. І друге питання – впровадити санкції, які вже були накладені… Я думаю, що нам слід іще більше розширити санкції. Тож це означає додаткові пакети: 18-й, 19-й, якщо це необхідно», – заявив міністр фінансів Литви Рімантас Шаджюс.

Санкції проти росії необхідно посилювати, оскільки немає жодних змін у її діях. Необхідно ухвалити 17-й пакет санкцій, а потім розробити й ухвалити 18-й пакет, – заявила міністерка фінансів Швеції Елізабет Свантессон на засіданні-ініціативі Швеції та Польщі з представлення доповіді Стокгольмського інституту перехідної економіки про стан російської економіки. «Нам потрібно бути більш жорсткими з росією, ми навіть іще не бачили жодних переговорів, і якщо ми зараз відступимо, від цього виграє тільки росія. Зараз вона намагається приховати інформацію про дійсний стан її справ, щоб переконати всіх у неефективності санкцій. У реальності ситуація інша. Санкції працюють, але нам потрібно зробити більше, щоб ми підтримали новий пакет», – сказала Свантессон.

ЄС готується внести росію і рб до «чорного списку» держав із високим ризиком вирубки лісів. Регламент ЄС про вирубку лісів (EUDR) класифікує країни за високим, стандартним або низьким рівнем ризику. Категорія визначає, наскільки суворими будуть правила належної перевірки для компаній, що імпортують важливі сільськогосподарські товари, такі, як какао, кава, соя, пальмова олія та яловичина, а це означає і більше перевірок.

Рада Міжнародної організації цивільної авіації (ІКАО) – спеціалізованого агентства ООН, що відповідає за безпеку та сталий розвиток світової авіації, – визнала росію відповідальною за аварію пасажирського рейсу MH17 над Донбасом у 2014 році.

«Прикро, що лідер країни, яка є членом НАТО і Європейського Союзу, вирішив поїхати до столиці держави, яка вчиняє воєнні злочини проти України, веде агресію проти своїх сусідів, і поїхав туди, щоб щось святкувати», – глава МЗС Литви Кястутіс Будріс розкритикував словацького прем’єр-міністра Роберта Фіцо за участь у параді 9 травня в москві.

Позитивне зовнішньоторговельне сальдо росії в січні–березні 2025 року знизилося проти 2024 року на 17,8 %.

Експорт товарів з росії в січні–березні становив $94,9 млрд. Це на 6,8 % менше, ніж роком раніше. Імпорт при цьому майже не змінився – $63,1 млрд (+0,1 %) – внаслідок сальдо торговельного балансу стисло на 17,8 % порівняно із січнем–березнем 2024 р. і становило $31,8 млрд.

Експортні відвантаження дизпалива з рф у квітні 2025 року знизилися приблизно на 10 % у добовому вираженні до попереднього місяця до близько 3,3 мільйона тонн.

У 2025 році росія може зіткнутися з дефіцитом цукру та картоплі через кліматичні аномалії, прогнозує институт международных экономических связей рф. Заморозки пошкодили 12 % посівів цукрових буряків, що спровокувало прогнози зростання цін на цукор на 15–20 %, як і в 2024 році. Картопля, що постраждала від температурних перепадів, також ризикує стати дефіцитом: її попередній врожай у Південному федеральному окрузі скоротився на 30 %, що призвело до подорожчання і вимушеного імпорту її з-за кордону. Цьогорічне повторення несприятливих умов посилило ситуацію. Нестача цукрових буряків скоротила виробництво її похідних – патоки, кормів для худоби та біоетанолу, що використовується у паливній промисловості. Це створює ризики для кондитерської галузі, тваринництва, енергетичного сектору. За минулі роки в Краснодарському краї загинуло до 40 % посівів кукурудзи, що вдарило по кормовій базі тваринництва та ціні на м'ясо.

Федеральна скарбниця рф цього року недорахується понад 448 мільярдів рублів, або майже п'ятої частини запланованого доходу від утилізаційного збору на автомобілі.

Кількість водіїв таксі в росії може скоротитися на 51 %, або на 507 тис. осіб, якщо госдума ухвалить законопроєкт, що зобов'язує використовувати для перевезень громадян лише зібрані в країні автомобілі. Згідно з розрахунками, з таксі можуть піти до 89,5 % водіїв із частковою зайнятістю на власних авто та 35,6 % тих, хто працює на орендованих авто з повною зайнятістю.

російським компаніям не вистачає 2,6 млн співробітників. Такий дефіцит було зафіксовано за підсумками 2024 року. Показник виріс на 17 % і став рекордним. Фактично на кожного працівника припадав один необхідний. Найбільший кадровий голод спостерігається в обробній галузі – 391 тис. осіб, у торгівлі – 347 тис., на транспорті – 219 тис. Тут претендентам готові платити понад 100 тис. рублів – в 1,5 раза вище середнього по росії.

У російських ветеринарних аптеках та клініках виник дефіцит вакцин від сказу. Брак особливо гостро відчувається у москві та санкт-петербурзі. Проблема пов'язана із санкціями за війну в Україні, які обмежили постачання іноземних препаратів, а також нездатністю російських виробників випускати необхідні обсяги вакцин.

Європейський суд підтвердив законність рішення суду загальної юрисдикції ЄС, винесеного ним у вересні 2023 року, щодо обґрунтованості санкцій Ради ЄС проти російського бізнесмена міхаїла гуцерієва через отримання ним вигоди від білоруського режиму, його апеляцію було відхилено.

Головний радник президента Литви з національної безпеки Дейвідас Матулоніс підтримує уніфікацію обмежень для громадян росії та білорусі.

Литовська промислова група SBA повністю залишила білоруський ринок. Представники SBA заявили, що в білорусі було запроваджено жорсткі обмеження на продаж активів західних компаній, що значно ускладнило угоду та відбило бажання у багатьох потенційних покупців, і тому затягнуло процес виходу.

Негативне сальдо зовнішньої торгівлі споживчими товарами за рік в рб збільшилось у 7,5 раза.

Базова інфляція (не враховує сезонні товари, а також товари та послуги, які часто змінюються в ціні в короткостроковій перспективі або регулюються державою) у квітні 2025 року становила 6,6 % в річному вираженні). У березні цей показник був на рівні 6,1 %, у лютому – 5,8 %.

Лідером зростання цін в рб стала капуста. Її вартість збільшилась аж на 24,2 %. За нею іде картопля, що подорожчала на 21,9 %. У топі також морква (8,7 %), буряк (8,4 %) та огірки (7,7 %).

Попри дефіцит кадрів, співробітників білоруського «гродно-азот» знову перевіряють на поліграфі, але ця практика погіршує ситуацію із нестачею кадрів. Поліграф проходять як за працевлаштування, так і для продовження договору. Через поліграф передусім проходять так звані «ненадійні» співробітники, коли постає питання продовження контракту. Також викликають тих, кого вважають підозрілим через будь-які дії чи висловлювання на роботі. Нелояльних продовжують звільняти.

У Мозирі, Могилеві, Солегорську та інших містах рб – критична ситуація з вузькопрофільними лікарями. Громадянам доводиться займати черги на світанку, аби потрапити чи хоча б записатися на прийом.