Background

15.05.25 Україна і світ – проти російської агресії. Санкції в дії

5/15/2025
singleNews

Президент Франції Еммануель Макрон запевнив, що всі виготовлені у 2025 році французькі колісні самохідні артилерійські установки CAESAR передадуть на потреби ЗСУ.

Президент Бразилії Луїс Інасіу Лула да Сілва заявив, що особисто вимагатиме від путіна взяти участь у переговорах із Президентом України Володимиром Зеленським у Туреччині.

Глава уряду Італії Джорджа Мелоні висловила сподівання, що росія погодиться на 30-денне припинення вогню в межах зусиль щодо мирного врегулювання в Україні.

Папа Римський Лев XIV запропонував своє посередництво у переговорах всім країнам, що воюють. «Я зроблю все можливе, щоб мир поширювався», – заявив Папа.

Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн підтвердила погодження 17 пакета санкцій проти росії, що націлений зокрема на 189 танкерів «тіньового флоту».

Президент Франції Емманюель Макрон пообіцяв у разі відмови росії від безумовного припинення вогню запровадити проти неї санкції. «Наш намір полягає в тому, щоб накласти нові санкції проти рф в найближчі дні», якщо вона не піде на припинення вогню», додав французький президент. Він також зазначив, що європейські держави координують свої санкційні кроки.

Міністр закордонних справ Франції Жан-Ноель Барро вважає, що Європейський Союз має зосередитися на новому пакеті санкцій, щоб задушити економіку росії та змусити путіна припинити війну проти України.

Єврокомісар з питань економіки Валдіс Домбровскіс наголосив, що Єврокомісія планує продовжувати запроваджувати нові санкції проти росії, невдовзі розпочнеться робота над 18 пакетом санкцій.

Комітет міністрів Ради Європи запустив юридичну процедуру зі створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії рф проти України. «Комітет міністрів Ради Європи підтвердив свою непохитну прихильність Україні на її шляху до справедливості та відновлення, розпочавши процес створення Спецтрибуналу для розгляду злочинів агресії», – повідомили в РЄ. 

Вірменія на тлі війни рф проти України відмовилася від закупівель російської зброї та почала купувати озброєння в Індії та Франції. Так, у 2022–2023 роках Єреван уклав із Нью-Делі оборонні контракти на понад $1,5 млрд, а з Парижем у 2023–2024 роках – на $250 млн. Водночас остання оборонна угода Вірменії з росією на суму $400 млн була підписана ще в 2021 році і досі не виконана у повному обсязі.

російські танцювальні дуети та спортивні пари не допустили до міжнародних змагань у фігурному катанні.

Більш ніж за три роки повномасштабної війни в Україні прохання про надання притулку в Німеччині подали 6 374 росіянини віком від 18 до 45 років. Однак лише 349 з них отримали статус біженця.

російська економіка стає дедалі вразливішою за умов затяжної війни та дії західних санкцій. Про це йдеться у доповіді Стокгольмського інституту перехідної економіки (SITE), підготовленій спеціально для зустрічі міністрів фінансів країн Євросоюзу. Незважаючи на уявну стабільність, економіка росії все сильніше страждає від внутрішніх дисбалансів і структурних спотворень. У короткостроковій перспективі її утримує на плаву масштабне бюджетне стимулювання, пов'язане з переходом країни на військові рейки. Однак у довгостроковій перспективі така модель стає все менш життєздатною через скорочення фінансових резервів та непрозорий механізм фінансування, що спотворює розподіл ресурсів.

госдума у першому читанні підтримала законопроєкт, що передбачає зокрема арешт майна росіян, які виїхали за межі рф та вчинили адміністративні порушення, спрямовані «проти інтересів російської федерації». При цьому конкретного переліку правопорушень, що підпадають під дію документа, в цій редакції немає.

За підсумками цього року російський авторинок може відкотитись до рівня 2016 року. Реалізація машин може просісти приблизно до 1,4 мільйона одиниць. Основні причини очікуваного спаду продажів нових машин у росії – рекордно висока ключова ставка центробанка, подорожчання автокредитів та усунення знижок від виробників.

Обмеження на вивіз бензину з росії знову збираються продовжити – до жовтня 2025 року.

30-ті роки ХХ століття повертаються: у госдумі хочуть запровадити для росіян «платіж за пильність» – за достовірну інформацію про порушення міграційного законодавства приїжджими з інших країн. Виплати проводитимуть за кожного виявленого нелегального мігранта.

голова комітету госдумы з питань громадських і релігійних об'єднань яна лантратова виголосила велику промову про релігію, яку назвала частиною «духовного щита» росії у війні проти України. Під час виступу вона звинуватила у роботі на західні спецслужби організацію «мир всем», що була створена священиками, які виїхали з рф, і допомагає іншим священикам, які постраждали за антивоєнну позицію.

генеральна прокуратура рф визнала так званою небажаною організацією фонд захисту прав корінних народів «Батані» (International Indigenous Fund for Development and Solidarity Batani). За версією прокуратури, фонд займається підтримкою та підготовкою «до антиросійських виступів на міжнародних заходах, зокрема тих, що проводяться під егідою ООН».

До тестування на знання російської мови для вступу до російських шкіл не допустили 81 % дітей мігрантів: із 1 762 поданих заяв схвалено лише 335.

Екскурсоводів і гідів-перекладачів в рб зобов'язали знати державну ідеологію та впроваджувати ідеологічну роботу, а також сприяти «визнанню унікальності білоруської моделі суспільного розвитку» серед туристів та екскурсантів.

Кількість учнів у денних закладах загальної середньої освіти, які навчаються білоруською мовою, продовжує знижуватися, російською – зростатиме. Загалом у рб кількість учнів з білоруською мовою навчання зменшилася на 34,4 % (зі 135 523 на кінець 2014-го до 88 885 на кінець 2024-го), з російською – збільшилася на 22,6 % (з 808 293 до 991 274).