На Балтиці «тіньовий флот» рф візьмуть на абордаж
2/11/2025

Фінляндія, Естонія, Латвія та Литва розглядають можливість посилення заходів контролю за переміщенням суден «тіньового флоту» росії. Для цього можуть бути використані чинні міжнародні правові механізми, зокрема закони про піратство та екологічний захист, а також нові національні законодавчі ініціативи.
Упродовж 2024 року з балтійських портів вийшло 348 суден «тіньового флоту» рф, що становило 40 % від загального експорту нафти з росії.
Майже 50 % санкційного експорту російської нафти проходить через Фінську затоку. Додаткову загрозу становлять акти саботажу з боку рф, зокрема пошкодження підводної інфраструктури.
Наразі розглядають три основні підходи до посилення контролю за переміщенням суден «тіньового флоту»:
Екологічні підстави для затримання – можливість затримання танкерів, якщо вони становлять загрозу довкіллю, зокрема через ризик розливу нафти.
Використання законів про піратство – застосування норм міжнародного права щодо боротьби з піратством до суден, що можуть становити загрозу критично важливій підводній інфраструктурі.
Удосконалення національного законодавства – можливість спільного ухвалення нового національного законодавства. Воно може містити зокрема зобов’язання для танкерів у Балтійському морі користуватися страховими послугами лише з переліку перевірених компаній.
Країни Балтійського регіону планують звернутися до ЄС із проханням координувати ці заходи та роз’яснити юридичні рамки їхнього втілення.
Крім того, Данія посилить перевірки нафтових танкерів у своїх водах і перевірятиме судна, що стоять на рейді біля міста Скаген – пункті на виході з Балтійського моря у Північне. У заяві Морського управління Данії наголошується, що це є заходом «у відповідь на діяльність старих танкерів у данських протоках, яка підвищує безпекові та екологічні ризики».
Ризик затримань і перевірок суден «тіньового флоту» рф створить додаткові перешкоди для експорту нафти з росії через зростання витрат російських експортерів і продаж сировини із іще більшими знижками. Пропоновані заходи також суттєво ускладнять і призведуть до здорожчання транспортування російської нафти.