росія втрачає мільярди на тлі санкцій, дефіциту технологій та падіння ціни на нафту
5/7/2025

З початку 2025 року фіксується стрімке виснаження в рф старих нафтових родовищ у Західному Сибіру, а нові розробки в регіоні Східного Сибіру значно ускладнені через природні умови та відсутність доступу до західних технологій. Унаслідок цього ще минулого року відбулося скорочення обсягів введення нових свердловин найбільшими російськими компаніями, такими, як «татнефть», «лукойл», «роснефть» та «газпром нефть».
Крім того, щонайменше до кінця 2025 року прогнозується падіння вартості російської нафти Urals. Причина – рішення ОПЕК+ про збільшення видобутку нафти на 411 тис. барелів за добу. Це означає, що росія отримає значно менше прибутків від нафтогазового експорту.
За оптимістичними прогнозами прокремлівського центра макроэкономического анализа, вартість urals, яка традиційно торгується з дисконтом, у 2025 році не перевищить 61 долар. Проте, за найімовірнішим сценарієм, її ціна коливатиметься в межах 47–49 доларів. Це найнижчий рівень за останні два роки і на 30 % нижчий від закладеного в держбюджеті рф.
З огляду на це уряд рф вже знизив прогноз профіциту зовнішньої торгівлі до 87 млрд доларів. Це означає, що з початку війни проти України зовнішньоторговельне сальдо росії зменшилося майже вчетверо.
Якщо перекласти на абсолютні величини, то упродовж 2023–2025 років росія лише за напрямом торгівлі втратить понад 650 млрд доларів.
За оцінками СЗР України, цієї суми було б достатньо для того, щоб шість разів профінансувати найбільші інвестиційні проєкти, які були заплановані кремлем для втілення у період до 2030 року.