Background

01.07.25 Україна і світ – проти російської агресії. Санкції в дії

7/1/2025
singleNews

Укроборонпром і норвезька компанія Kongsberg Defence & Aerospace домовилися про співпрацю у сфері зміцнення потенціалу української протиповітряної оборони. Йдеться про партнерство щодо інтеграції наявних і перспективних вітчизняних систем ППО малої та середньої дальності в інфраструктуру NASAMS. 

Міністр закордонних справ Німеччини Йоганн Вадефуль звернувся до європейських партнерів із пропозицією знайти можливість передачі Україні додаткових систем ППО.

«Коли путін сьогодні говорить про мир, то це – чиста насмішка і знущання. Його удавана готовність до переговорів є нічим іншим, як вивіскою. Він хоче підкорити всю Україну і водночас посіяти страх у всій Європі», – міністр закордонних справ Німеччини Йоганн Вадефуль.

«Війна в Україні – це конфлікт, який є найближчим до нас, який найбільше зв'язує Європу в її можливостях, який становить найбільшу загрозу нашому власному мирному порядку. Саме тому канцлер завжди наголошував, що мир в Україні є нашою головною метою», – речник Федерального уряду Німеччини Штефан Корнеліус.

рф

ЄС офіційно на пів року продовжив секторальні санкції проти росії.

Соціал-демократична партія Німеччини виступила «проти відновлення будь-яких поставок природного газу з росії північними газопроводами» («Північний потік» та «Північний потік-2»).

«Нікому не мушу сьогодні пояснювати, що під час війни, де росія є головним негативним актором, розрахунок на те, що польська енергетика базуватиметься на поставках із росії, був би тяжким гріхом», – глава польського уряду Дональд Туск прокоментував інформацію про те, що польська нафтопереробна компанія Orlen після 30 червня не купуватиме російську нафту для свого чеського НПЗ.

Міністр державних активів Польщі Якуб Яворовський зазначив, що його країна збільшить виробництво боєприпасів для гаубиць у п'ять разів, оскільки прагне зменшити свою залежність від імпорту зброї та захиститися від російської загрози на сході.

Найближчого року в росії можуть закритися 20 % компаній, що працюють у таксі, а до кінця 2026 року з ринку підуть ще 10 % перевізників, заявили представники великих таксопарків. Компанії будуть змушені закриватися через неможливість оновлювати парк автомобілів за високої ставки Центробанку. Поточні ставки лізингу зробили збиткову експлуатацію більшої частини машин, а перевізники не можуть оновлювати транспорт і змушені продовжувати термін служби авто до шести років і більше. У наступному році старі машини під час пробігів понад 400 тис. км вже не зможуть витримувати навантаження в таксі, і знадобиться масове оновлення техніки. Якщо популярні у перевізників Hyundai, Kia, Skoda, Volkswagen і Toyota служили чотири-п'ять років, то китайські та російські аналоги працюють по 1,5 роки і вимагають дорогого ремонту трансмісії ще до закінчення лізингових термінів.

російський автопром вкотре не подобається самим росіянам. Покупці нової Lada Vesta за кілька тижнів користування продають її. Серед причин – нестабільна поведінка електроніки, безключовий доступ спрацьовує вибірково, стоп-сигнали працюють нестабільно,  окремих випадках авто не заводиться зовсім. Надійність авто залишається лотереєю – часто коробку доводиться міняти після 5 тисяч кілометрів. На тлі цього росіяни просто пересідають на китайські марки авто.  Тож цілком логічно, що російський автопром знову йде на спад. У травні із заводів рф зійшло лише 35 тисяч легковиків. Це майже на 20 % менше, ніж у травні минулого року, і одразу на 50 % менше, ніж у квітні.

Нарізний білий батон може зникнути з російських магазинів, якщо влада запровадить жорстке регулювання цін на соціально-значущі товари, заявили власники найбільших холдингів. Про вжиття «найжорсткіших» заходів для гальмування продовольчої інфляції у березні заявив прем'єр рф Мішустін. Минулого року пшеничний хліб у рф подорожчав на 14,6 %  – в 1,5 раза швидше за загальну інфляцію, яку влада оцінила у 9,5 %. За січень–травень поточного року зростання цін на хліб становило ще 6,2 %, а накопиченим підсумком від початку війни перевищило 35 %. У середньому собівартість виробництва у 2024 році зросла на 27 %. На здорожчання впливає і дефіцит кадрів, який доходить до 40 % від штатної чисельності окремих підприємств.

рф призупинить з 1 липня продаж зерна до інтервенційного фонду.

Експортні ціни на російську пшеницю знизилися минулого тижня. Ціна тонни російської пшениці нового врожаю з 12,5-відсотковим вмістом протеїну з постачанням на умовах франко-борт (FOB) у другій половині липня знизилася на $3 до $224 за тонну FOB. Пшениця з постачанням у серпні оцінюється у $222 за тонну FOB.

російські компанії, що зіткнулися з дефіцитом кадрів на тлі війни та демографічної ями, вирішили справлятися з нестачею фахівців і робочих рук за допомогою передпенсіонерів. У січні–травні роботодавці вислали запрошення на роботу 5,1 млн претендентів віком від 50 років, що на 95 % більше, ніж за той же період минулого року.

білоруський совет республики схвалив законопроєкт щодо заборони працювати з дітьми для осіб, засуджених за «екстремістські злочини».

Також совет республики погодив штрафи від 5 до 12 базових величин, а на юридичну особу – від 20 до двохсот 200 величин за «непостачання (недопостачання) постачальником плодоовочевої продукції за договором поставки, відсутність у реалізації у заготівельника такої продукції» – так званий «штраф за картоплю».

Поки в рб постійно зростають ціни на продукти харчування, під Жодино прямо на полі висипали великі купи годних до вживання овочів: фіолетової салатної цибулі, буряків, моркви і навіть кукурудзи. Як виявилося – для підживлення ґрунту. Натомість у магазинах громадянам продають уже гнилі кабачки.

Через масовий виїзд молоді на навчання до західних вишів 2025 року 30 білоруських університетів виділять близько 1 000 бюджетних місць для російських абітурієнтів, називаючи це обміном у сфері освіти.