Background

17.05.25 Україна і світ – проти російської агресії. Санкції в дії

5/17/2025
singleNews

Міністр оборони Норвегії Туре Сандвік запевнив, що його країна до кінця 2025 року передасть Україні всі обіцяні винищувачі F-16.

Польща готує для України черговий пакет військової допомоги на 200 млн євро, що буде переданий нашій країні у найближчі місяці.

Керівник посольства Польщі в Києві Пйотр Лукасевич назвав можливою передачу його країною Україні радянських винищувачів МіГ-29.

Міністр закордонних справ Литви Кястутіс Будріс вважає, що Президент Володимир Зеленський має бути запрошений на саміт НАТО в Гаазі у червні поточного року. «У Гаазі ми маємо погодити надання Україні 40 млрд євро військової допомоги, адже її сили є першою лінією оборони. Ми повинні підтримати їх, бо це інвестиція у безпеку всієї Європи», – вважає він. 

Керівник військового комітету ЄС Роберт Брігер оголосив, що Європейський Союз планує цього року подвоїти постачання боєприпасів великого калібру Україні.

«Ми перебуваємо на критичному етапі, коли зброя має замовкнути, а в Україні має бути встановлений мир. Сьогодні, як і раніше, ми підтримуємо всі зусилля для досягнення рішення, при цьому нашим пріоритетом є всеосяжне припинення вогню», – президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган.

Президент Франції Еммануель Макрон вважає, що потрібно продовжувати «посилено тиснути» на росію, оскільки вона не бажає припиняти вогонь.

Канцлер Німеччини Фрідріх Мерц привітав проведення у Стамбулі перших з 2022 року прямих переговорів України та росії. «Той факт, що вони сьогодні зустрілися вперше за три з половиною роки, є дуже невеликим, але першим позитивним сигналом», – заявив німецький канцлер.

Посилення тиску на рф – головна тема саміту Європейської політичної спільноти у Тирані.

Папа Римський Лев XIV пропонує Ватикан як переговорний майданчик між Україною та росією.

Євросоюз розробляє нові санкції проти росії для посилення тиску на путіна, сказала голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн.

Премʼєр-міністр Сполученого Королівства Кір Стармер звинуватив путіна у саботажі мирних зусиль після того, як той відмовився приїхати на переговори з Україною у Стамбул.

Глава федерального уряду Німеччини Фрідріх Мерц заявив, що в Європі налаштовані «використати всі можливості» для примусу росії до миру та підтримки України. «Йдеться про подальші санкції в енергетичному секторі, банківській сфері, а також про подальші кроки щодо активів і санкції проти окремих осіб. Над цим ми зараз працюємо разом з європейськими партнерами», – перелічив Мерц. Він уточнив, що обговорюється і питання конфіскації заморожених активів росії.

Радник президента Литви Дейвідас Матульоніс вважає, що росія насправді не хоче мирної угоди з Україною, інакше очільник путін сам взяв би участь у переговорах.

Європейський Союз скоригував критерії, за якими оцінюється можливість виключення російських олігархів із списків санкцій. Приводом для посилення стали спроби фігурантів обмежувальних списків оскаржити санкції в Суді Європейського Союзу, заявляючи про їхню «неправомірність». Згідно з оновленим порядком, Євросоюз відмовляється автоматично вважати достовірними заяви підсанкційних осіб щодо продажу активів після 24 лютого 2022 року – дати початку повномасштабного російського вторгнення в Україну. Тепер для виключення з списку санкцій недостатньо стверджувати про вихід з бізнесу або передачі активів: необхідно надати «достатні, своєчасні та надійні» докази, що фігурант більше не підпадає під санкційні критерії. Крім того, у разі відсутності переконливої інформації про справжність таких угод, санкції можуть бути поширені і на третіх осіб, як фізичних, так і юридичних, які брали участь у передачі активів.

Плануючи подальше зниження верхньої межі ціни на нафту з метою тиску на росію, Європейський Союз розраховує, що цей захід буде підтриманий іншими міжнародними партнерами з «Групи семи» (G7). Про це заявила головна речниця Європейської комісії Паула Піньо. Вона також додала, що Європейський Союз планує запровадити санкції проти операторів проєктів з транспортування російського газу в Європу «північний потік-1» та «північний потік-2», щоб позбавити інвесторів бажання підтримати їх у майбутньому.

Латвійська служба оборонної розвідки та безпеки (MIDD) навела перелік рекомендацій, за допомогою яких можна розпізнати потенційного російського агента. Це зокрема неохайний зовнішній вигляд, невідповідний військовий або спортивний одяг, а також схильність ставити місцевим жителям «підозрілі питання».

росія намагалася шпигувати за зв'язком під час навчань НАТО в Литві – генеральний інспектор Бундесверу Карстен Броєр вбачає в цьому доказ реальності загрози з боку москви.

Управління портів Сирії підписало меморандум з найбільшим у світі портовим оператором DP World (ОАЕ), у рамках якого у розвиток терміналу та логістичних послуг порту Тартус буде інвестовано $800 млн. Новий договір було укладено після розірвання угоди з росією про спільне з сирійським урядом управління портом.

Політичний блок адміністрації путіна рекомендував підконтрольним ЗМІ готувати аудиторію до провалу російсько-українських переговорів у Стамбулі. У ній зокрема йдеться про «новий пакет санкцій», який буде застосовано в разі саботажу мирного процесу. Пропагандистським медіа рекомендується розповідати, що нові санкції «не завдадуть шкоди розвитку країни», а бюджет вже «зверстаний з їх урахуванням». Лояльним ЗМІ, згідно з методичкою, доручено переконувати аудиторію, що росія «успішно справляється з викликами будь-яких санкцій», зокрема – на енергокомплекс, який, як ідеться в документі, «стабільно розвивається».

Урядова підкомісія з контролю за здійсненням іноземних інвестицій у рф поки не отримувала заявок на повернення зарубіжних компаній до країни, нерезиденти продовжують йти, сказав заступник міністра фінансів іван чєбєсков.

Стрімке прискорення інфляції після накачування економіки трильйонними витратами на війну вдарило по кишенях російських споживачів. Частка витрат громадян рф на купівлю продуктів харчування у квітні 2025 року досягла максимуму з початку  повномасштабної війни проти України. У середньому споживачі витрачали на їжу 34,6 % своїх витрат проти 33 % на початку року та 28,6 % у квітні-2024. Зафіксований показник став рекордним за 5 років.

російський ринок серверного обладнання в 2024 показав падіння більш ніж на 15 %, до 147 тис. проданих пристроїв. У грошовому вираженні зростання становило менше 1 %.

Рада директорів компанії «русал» рекомендувала не виплачувати фінальні дивіденди за 2024 рік. Востаннє «русал» виплатив проміжні дивіденди за підсумками першого півріччя 2022 року. 

Депутати госдумы закликали «зрештою» заблокувати на території росії інтернет-енциклопедію «Вікіпедія», яка, на їхню думку, перекручує історію в антиросійському дусі.

Дві російські IT-компанії – розробник додатків «авроїд» для російської операційної системи «аврора» та софту для серверів «гіперус» – на початку травня цього року подали заяви про банкрутство. Причину пов'язують із важким фінансовим становищем, викликаним невеликою кількістю пристроїв на «аврорі», що позиціонувалася як «вбивця Android». Заборгованість перед кредиторами у компанії досягла майже 1 млрд руб. 

За перші тижні травня в росії відкрили сім пам'яток сталіну. Такі темпи стали рекордними з часів культу особи радянського диктатора. 

генпрокуратура росії визнала небажаною в країні естонську правозахисну організацію Eurasian Coalition on Health, Rights, Gender and Sexual Diversity. Відомство звинуватило коаліцію у «пропаганді антиросійських поглядів», у проведенні заходів, які «дискредитують внутрішню та зовнішню політику росії в галузі охорони здоров'я», а також у «нав'язуванні західної ідеології, яка не відповідає традиційним цінностям» та співпраці зі структурами, що популяризують ЛГБТ.

Новгородський районний суд оштрафував жителя регіону за протоколом про демонстрацію екстремістської символіки. Приводом для протоколу стала картинка з мемом про жабеня Пепе в райдужній клоунській перуці. Суд визнав це демонстрацією ЛГБТ-символіки.

Міжнародна федерація баскетболу (ФІБА) продовжила відсторонення російських і білоруських збірних та клубів.

2024 року країни Євросоюзу імпортували з білорусі продукції на 1,38 млрд доларів. Це найнижчий показник за більш як десятиліття. Водночас експорт із ЄС до рб становив 7,39 млрд доларів.