Background

27.05.25 Україна і світ – проти російської агресії. Санкції в дії

5/27/2025
singleNews

Міністр оборони Нідерландів Рубен Брекельманс підтвердив участь Президента України Володимира Зеленського в саміті НАТО, що відбудеться 24 червня в Гаазі.

Канцлер Німеччини Фрідріх Мерц наголосив, що Німеччина, Франція, Велика Британія та США зняли обмеження що до дальності ударів України по росії їхньою зброєю.

Міністр закордонних справ Німеччини Йоганн Вадефуль закликав Захід до рішучої відповіді на нову хвилю російських атак проти України. «Видно, що путін не хоче миру. Він прагне й далі вести війну, і ми не повинні йому цього дозволити», – зазначив Вадефуль. «путін топче права людини, що також є образою для президента США Дональда Трампа», – наголосив міністр.

Канцлер МЗС Естонії Йонатан Всевіов зазначив, що атаки на цивільну інфраструктуру України нагадують бомбардування Лондона нацистами під час Другої світової війни, метою яких було знищення надії у мирного населення.


«Італія рішуче засуджує новий напад росії, який було здійснено на територію України за допомогою безпілотних літальних апаратів та ракет з єдиною метою – завдати удару по цивільному населенню», – міністр закордонних справ Італії Антоніо Таяні.

«Минулої ночі знову надійшли нищівні новини з України, оскільки росія за допомогою безпілотників і ракет продовжує атакувати країну, зосереджуючись на цивільному населенні», – глава МЗС Фінляндії Еліна Валтонен щодо повітряної атаки рф в ніч на 26 травня.

«Припиніть вбивства. Негайно припиніть вогонь», – спецпосланник президента США в Україні Кіт Келлог відреагував на масований нічний удар по містах і селах України.

«Тривалі атаки російських військ на Київ є кричущим порушенням міжнародного права та воєнними злочинами, оскільки вони навмисно спрямовані проти цивільних районів та інфраструктури», – пастор Марк Бернс, якого називають духовним радником президента США Дональда Трампа, засудив російську масовану атаку по Україні.

Європейський інвестиційний банк уклав першу угоду з європейськими експортно-кредитними агенціями щодо надання фінансових гарантій для компаній, як ведуть бізнес з Україною. «Ці послуги з надання експортних гарантій, які ми започаткували з бюджетом у 300 млн євро, вже перевищили очікування. ЄІБ вже отримав запит від національних експортно-кредитних агенцій на суму близько 400 млн євро», – зазначила президентка ЄІБ Надія Кальвіно.

рф

Президент США Дональд Трамп заявив, що «абсолютно точно» розглядає можливість посилення санкцій проти росії.

Член Палати представників, республіканець Дон Бейкон після масованих обстрілів росією України в ці вихідні відкинув ідею мирних переговорів із рф та закликавши до рішучих кроків. «Настав час для чесності. Мирні переговори не мають жодного впливу на путіна», ­– наголосив Бейкон.

«Я думаю, президент Трамп усвідомлює, що коли президент путін сказав йому, що готовий до миру, він збрехав», – президент Франції Еммануель Макрон.

Європейський комісар з питань оборони Андрюс Кубілюс заявив, що росія не має тієї сили, яку їй часто приписують, і не здатна виграти війну проти України.

Глава дипломатії ЄС Кая Каллас наголосила, що в Європейському Союзі готові посилити тиск на росію, аби змусити її погодитися на мир.

Речниця Єврокомісії Анітта Хіппер повідомила, що Європейська комісія продовжує роботу над 18 пакетом санкцій для рф. 

Міністр закордонних справ Литви Кястутіс Будріс заявив, що необхідно посилити санкції проти росії та ізолювати її. Також він закликав до збільшення військової допомоги Україні. «Політика умиротворення – це не шлях до миру, а дозвіл продовжувати агресію», – сказав він.

Національна рада з електронних ЗМІ Латвії ухвалила рішення обмежити доступ іще до дев'яти вебсайтів, які поширюють російську пропаганду. Встановлено, що розміщений на цих сайтах контент суперечить інтересам інформаційної та національної безпеки Латвії. На цих ресурсах поширюється контент, що виправдовує і підтримує війну рф в Україні та воєнні злочини, вчинені росією.

Міністр закордонних справ Латвії Байба Браже закликала країни ЄС припинити видачу віз росіянам. Так вона відреагувала на статистику минулого року, яка демонструє, що кількість виданих громадянам росії шенгенських віз зросла. Минулого року росіяни отримали понад 500 тис. шенгенських віз. На цей момент візи громадянам рф не видають Латвія, Литва, Естонія, Польща та Чехія.

росія отримала ноту Польщі через руйнування меморіалу польським військовополоненим – жертвам Катинського розстрілу в селі Мєдноє Тверської області.

Загроза санкцій від Трампа обвалила російський ринок на 100 мільярдів рублів за кілька годин.

Ціни на потужність для промислових споживачів електроенергії в рф на 2025–2026 рік додатково підвищать на 15 %. Одночасно набуде чинності прискорена диференціація сплати потужності залежно від ефективності обладнання. Навантаження ринку виросте на 39 млрд руб. та 64 млрд руб. відповідно.

Малий і середній бізнес у рф все гостріше відчуває охолодження економіки. Індекс його ділової активності у квітні опустився до 52,4 пункту (більше 50 – зростання, менше – спад). Востаннє менше (51,7) було в лютому, а до цього в січні 2023 р., коли влада тільки-но починала заливати економіку грошима для виконання військових замовлень. Головне, що тягне індекс вниз, – продажі. Ця компонента перебуває у зоні спаду з липня, коли цб рф відновив підвищення ключової ставки, у квітні вона знизилася до 43,7. Компонента «продажу» на мінімумі з початку 2024 р., висока ключова ставка все сильніше обмежує споживання.

Найбільші російські компанії масово відмовляються від виплат дивідендів своїм акціонерам, посилаючись на нестабільну економічну ситуацію. Навесні 2025 року ради директорів як мінімум двох десятків організацій, що торгуються на біржі, рекомендували не переказувати акціонерам прибуток за підсумками 2024 року. Серед компаній, які відмовилися від дивідендів, лідери видобувних галузей та сектору енергетики – «газпром», «норникель», нлмк, «северсталь», en+ group, «русал», «россети». Багатьом компаніям платити акціонерам нема чим – «газпром» втратив експортні доходи і його грошовий потік став негативним, а нлмк опинилася у збитках цього року. Проблеми виникли практично у всіх галузей – рітейлу, сектору нерухомості, сільського господарства, логістики, машинобудування та медицини. Без дивідендів акціонерів залишили «магнит», «лента», «м.видео», объединённая вагоностроительная компания, объединенная авиастроительная корпорация, циан, пик, «самолёт», «промомед», «русагро», «артген», «совкомфлот», globaltruck, «нижнекамскшина», камаз, авиакорпорация «яковлев».

Хвиля банкрутств може накрити російську будівельну галузь, яка зіткнулася з кризою через скасування масової іпотеки, високу ключову ставку цб рф та падіння попиту. Близько 20–25 % забудовників мають високі фінансові ризики.

російська влада готується обмежити видачу банківських карток: на одну людину можуть дозволити оформлювати не більше 20 штук.

Польща проведе власні військові навчання спільно з країнами НАТО у відповідь на масштабні російсько-білоруські маневри «Запад», що відбудуться у вересні. Про це заявив заступник міністра національної оборони Польщі Цезарій Томчик. За його словами, попередні навчання «Запад» передували повномасштабному вторгненню росії в Україну, тож нинішні маневри не можуть залишитися без реакції.

Польські прикордонники зареєстрували майже 560 спроб порушення кордону мігрантами з боку білорусі з п'ятниці до неділі. У Литві за неділю зафіксовано 11 спроб порушення кордону, у Латвії – 106.

Литва, яка подала позов до білорусі до Міжнародного суду ООН, вимагає понад 200 мільйонів євро як компенсацію за шкоду від міграційної кризи.

Найбільший із комерційних банків, що діють у Литві, Swedbank зробив суворішими умови для операцій з росією та білоруссю. «Банк Swedbank вважатиме недоступними не тільки прямі, а й непрямі операції на рахунках клієнтів у Swedbank, пов'язаних із забороненими країнами, включаючи росію та білорусь», – сказано в повідомленні банку.

Уповільнення зростання білоруської економіки з 3,1 % у січні–березні до 2,8 % у січні–квітні відбулося на тлі нижчих темпів у промисловості (1,4 % після 2,1 % місяцем раніше), йдеться у щотижневому макроогляді Євразійського банку розвитку. Зниження темпів зростання випуску обумовлено скороченням попиту на білоруські товари на зовнішніх ринках.