Європейський оборонний механізм сприятиме формуванню єдиного ринку озброєння в Євросоюзі
4/15/2025

Країни ЄС обговорюють запровадження загальноєвропейського фінансового інструмента – Європейського оборонного механізму (EDM), який має доповнити вже затверджену в ЄС програму кредитування в розмірі 150 млрд євро в межах Плану переозброєння ЄС. Цей механізм повинен дозволити країнам централізовано, а не кожній окремо, закуповувати військове обладнання й техніку.
EDM має сприяти формуванню єдиного ринку озброєння в Євросоюзі, врегулюванню бюджетних витрат кожної країни ЄС, підвищенню рівня сумісності оборонних систем та об’єднанню ресурсів.
У межах єдиного фінансового інструмента країни ЄС зможуть здійснювати стратегічне планування та визначати загальні оборонні потреби, зокрема розробку й закупівлю вартісного обладнання та новітніх технологій. Прогнозується, що до 2030 року Європа зможе зменшити військову залежність від США, якщо об’єднає систему закупівель і створить спільний європейський оборонний ринок.
Португалія і Польща попередньо підтримали ініціативу. Натомість Франція, Німеччина та Норвегія вважають, що перед тим, як створювати нові структури, слід імплементувати наявні фінансові інструменти, зокрема Європейський інвестиційний банк і План переозброєння ЄС.
Іспанія висунула пропозицію створити новий оборонний фонд із надання безповоротних грантів для зміцнення кордонів ЄС та підтримки України за рахунок використання «заморожених» активів центробанку рф на 200 млрд євро.
Лідери європейських країн усвідомлюють ризики зростання загрози з боку росії, тому процес затвердження Брюсселем оборонних ініціатив просувається, хоча й повільно. Більшість країн підтримують загальну ідею EDM, але погодження фінансової моделі та правових механізмів потребуватиме кількох раундів переговорів.