Кожен має бути «героєм сво», або як рф мілітаризує молодь
3/11/2025

Існує багато складових щодо підготовки країни до війни. Рівень мілітаризації суспільства так само важливий, як і матеріальна компонента майбутньої агресії. Масштаб і розмах спроб рф вплинути на світогляд наступних поколінь росіян вивчають у своєму дослідженні Еллісон Едвардс та Дженніфер Г. Мазерс для платформи Oxford Academic.
За задумами ідеологів «русского міра», героїчна військова поведінка представляється як досяжний ідеал для молоді. Його можна і потрібно розвивати через участь у різноманітних захопливих заходах. Автори дослідження вивчили «діяльність двох фінансованих державою патріотичних молодіжних рухів – «молодежная армия» та «волонтеры победы». Дослідниці наголошують, що рф використовує концепцію героїзму у процесі мілітаризації російських дітей: героїзм і перспектива стати героями спонукають молодих людей до прославлення війни та підтримки росармії.
Слід зазначити, що російськими пропагандистами ведеться робота з урахуванням сучасних методик і технологій щодо маніпулювання громадською свідомістю. Так, дослідниці звертають увагу на використання дискурсивного процесу в суспільстві для зміни ставлення до застосування сили державою. Ідеться про просування ідеї переваги військових над цивільними цінностями, а також сприйняття армії як логічної інституції для вирішення широкого спектра політичних та інших проблем.
Важливою складовою процесу мілітаризації молоді є маніпуляція зі ставленням до ветеранів: ветерани на Заході часто нагадуть про людську ціну війни, а росія навпаки прагне використовувати їхній досвід, аби спонукати молодь уявити себе на місці колишніх військових із подальшою можливою участю в справжніх боях.
Отже, дослідниці наголошують, якщо росії вдасться змусити наступне покоління своїх громадян сприймати війну як нормальне явище, то це матиме далекосяжні наслідки для постпутінської рф. Суспільство, для якого війна – це норма, підтримає та не опиратиметься використанню державою військової сили для ведення зовнішньої політики. Таке воєнізоване суспільство піде на значні жертви та страждання, труднощі та втрати заради перемоги. «Цей процес має потенціал стати основою «вічних війн»: коли школярів виховують, що участь у війні стане їхньою долею, і приймати це залюбки».