росія прагне переписати історію Білорусі
11/29/2024
російський інститут стратегічних досліджень (рісд), який очолює колишній директор служби зовнішньої розвідки рф міхаіл фрадков, підготував низку доповідних записок про історичну політику Білорусі.
У документах рісд проаналізовано стан історичної науки в рб. На думку авторів, погляд на радянську історію у двох країнах гармонізовано, проте погляд білоруських істориків на події середньовічної історії російські експерти називають «націоналістичним». росіяни критикують вчених із Академії наук рб за «націоналістичний підхід» під час тлумачення історії білоруської державності, згідно з яким «білоруська нація сформувалася в єдності з поляками та боротьбі з росією».
У записках рісд зазначено докорінні зміни в історичній політиці в рб, що відбулися після протестів 2020 року. З подачі лукашенка почав переглядатися період Речі Посполитої, який тепер описується як «окупація білоруських земель» та «етноцид білорусів». На офіційному рівні влада намагається змінити ставлення до Тадеуша Костюшка та Кастуся Калиновського, яких тепер офіційні історики називають «борцями за польську ідею».
Загалом в історичній політиці намічається «антипольський крен», який супроводжується знищенням могил солдатів Армії Крайової та святкуванням на офіційному рівні Дня народної єдності з очевидною антипольською пропагандою.
росія зацікавлена в такій новій історичній політиці лукашенка, тому що вона передбачає «скасування антиросійської та радикально пропольської версії історії». «При цьому важливо включати ці ідеї до контексту російської історичної політики, насамперед на основі сформульованих президентом росії понять «русского мира», «страны-цивилизации» та «единого народа». В інтересах росії – сформувати історичну самосвідомість білорусів як представників однієї з росіянами цивілізації, а не як тих, що живуть між Сходом і Заходом», – зазначено в аналітичній записці рісд за 2023 рік.
У майбутньому рісд пропонує готувати в росії фахівців з історії та історіографії Білорусі з вигідними кремлю поглядами і відкривати наукові та аналітичні центри для їхнього подальшого працевлаштування.
Також кремлівські експерти пропонують запровадити нове свято на честь третього поділу Речі Посполитої, після якого 24 жовтня 1795 року білоруські землі остаточно увійшли до складу російської імперії. Назвати таке свято пропонується «днем единства».