Росія прагне відновити свій вплив на глобальному рівні – RAND Corporation

7/1/2021
singleNews

Навіть у найгірші для себе часи Росія ніколи до кінця не визнавала однополярний світовий устрій, який утворився на чолі з США після розпаду Радянського Союзу.

Проте не маючи можливостей для ефективної протидії, вона понад 25 років була змушена зосереджувати свої головні зусилля на вирішенні внутрішніх проблем та утриманні/відновленні втрачених позицій на регіональному рівні.

Не завжди їй це вдавалося, особливо що стосується намагань завадити розширенню НАТО на Схід, але наразі ситуація докорінно змінюється.

Агресивна політика та силові дії РФ у Грузії, Україні та Сирії, особливо після 2014 року, змушує інші країни світу переосмислювати глобальну роль Росії та цілі, які вона насправді переслідує.

Аналізу цих питань присвячено дослідження американського аналітичного центру RAND Corporation під назвою «Російські глобальні інтереси та дії»

Дослідження проводилось на замовлення оборонного відомства (сухопутних військ) США та характеризується глибиною проведеного аналізу і ґрунтовністю зроблених висновків.

Основними з них є такі:

  1. Кремль розглядає існуючий міжнародний порядок як систему, що базується на домінуванні США, та вважає за необхідне прискорити її трансформацію у багатополярну модель, у якій Росія бачить себе потужним гравцем з ключовим голосом. На переконання РФ, така трансформація вже почалася. 
  2. Зберігаючи серед пріоритетів «близьке зарубіжжя», РФ запроваджує «селективний глобальний підхід» для закріплення на глобальному рівні – причому в різних точках світу, де тільки для цього виникають відповідні сприятливі можливості. 
  3. РФ використовує різноманітні геополітичні інструменти, перш за все дипломатичні, економічні та військові для створення таких  сприятливих умов. Часто діючи у порушення норм міжнародного права, Росія намагається створити альтернативу розвитку співробітництва цих регіонів з США та іншими країнами.
  4. Хоча Росія і покладається на історичний досвід і міжнародні регіональні зв’язки, її нинішні геополітичні амбіції значно відрізняються від радянських часів. Зараз це – «прагматичний реалізм» замість «комуністичного ідеалізму», а головна мета – підірвати вплив головного супротивника – США.
  5. Можливості Росії діяти на глобальному рівні досить обмежені, але їх не слід недооцінювати: вони постійно нарощуються та становлять зростаючу загрозу не лише інтересам США та їх союзників, але й усьому демократичному світу.

Оскільки дослідження RAND концентрується на глобальних аспектах російської політики, її регіональна складова, зокрема щодо України, детально не розглядається.

Проте стає ще більш очевидним, що саме глобальні інтереси Кремля зумовлюють тривалу агресію РФ проти України.Тому відсіч агресії – це не лише питання збереження суверенітету України – це питання приборкання імперських амбіцій Росії, що потребує не менш глобальної відповіді.

RAND Corporation («Research ANd Development») — американський аналітичний центр, заснований 14 травня 1948 року в Санта-Моніка (Каліфорнія), перший аналітичний центр у світі. Починав свою діяльність як аналітичний підрозділ при Військово-Повітряних Силах США, фокусуючись виключно на питаннях національної безпеки США. З 1948 року став незалежною дослідницькою організацією, метою якої є поширення громадського добробуту через застосування наукового підходу до суспільних питань.