«русскую освободительную армию» для гітлера створив сталін
4/21/2025

РОА («русская освободительная армия») – один з найвідоміших фактів колабораціонізму з боку радянських солдатів і офіцерів за часів Другої світової війни, але він не поодинокий. Навіть за підрахунками російських істориків, за всю війну на боці фашистської Німеччини воювало приблизно один мільйон сто п’ятдесят тисяч громадян срср, зокрема близько 500 тисяч «великоросів». На кінець війни у складі вермахту та СС перебувало 470–475 тисяч радянських громадян, що становило 10–15 % від загальної чисельності німецьких збройних сил.
Восени 1943 року гітлер жахнувся, коли дізнався про велику кількість російських добровольців у своїй армії, та наказав їх роззброїти. Пізніше він передумав та перекинув ці військові частини на західний фронт.
Влітку 1942 року герой оборони москви 1941 року, радянський генерал-лейтенант та орденоносець Андрій Власов потрапив у полон до нацистів, де погодився на співпрацю. Пізніше за його участі у 1944 році була створена «русская освободительная армия», якою він командував до весни 1945 року.
На той час за свою ледве двадцятирічну історію існування срср репресіями, «продрозверстками», колективізацією, анексуванням територій своїх сусідів разом із поневоленням населення створив благодійний ґрунт для антирадянських настроїв.
За інформацією німецького командування, у період з 1941 по 1945 рік у нацистський полон потрапили п’ять мільйонів 279 тисяч червоноармійців. Із них три мільйони 800 тисяч – у перші п’ять місяців війни. Керівник срср іосіф сталін відмовився від своїх поневолених солдат, оголосивши їх «зрадниками батьківщини».
Отже, гноблені радянською владою робітники й селяни разом із кадровими офіцерами часто саме від безвихіддя, хоча були і так звані «ідейні», йшли служити до РОА. За архівними даними, чисельність РОА у 1945 році становила 120–130 тисяч бійців. За вибіркою 1949 року, яку зробили серед власівців у місцях відбування покарання в таборах срср (понад 112 тисяч), національний склад був таким: частка росіян – 54 тисячі росіян, або 48 % від загальної кількості, 20 тисяч – українці, або 17 % РОА, білоруси – майже 4 %, грузини, вірмени та узбеки – по 3 % тощо. Фактично в РОА були представлені майже всі національності радянського союзу.
РОА була розпущена 12 травня 1945 року, Андрія Власова було страчено за державну зраду у 1946 році. За співпрацю з нацистами полонені власівці дістали різні терміни покарання відповідно до законодавства срср.
В архівах Служби зовнішньої розвідки України зберігається справа генерал-лейтенанта срср Андрія Власова. Зібрані в ній документи вперше розкриють широкому загалу зміст оперативних заходів, що здійснювало четверте управління нкдб урср для з’ясування обставин потрапляння Власова у полон, діяльність на чолі РОА, встановлення його місцезнаходження та створення оперативних позицій у його близькому оточенні для захоплення живим або ж знищення.
Повну версію читайте за посиланнями на сторінках Служби зовнішньої розвідки України в соціальних мережах.