Ситуація на світовому ринку СПГ

1/3/2025
singleNews

2 січня ціна на газ у Європі на торгах досягла максимального рівня з жовтня 2023 року, піднявшись до 540 дол. США за 1 тис. м³. Здорожчання пов’язують із припиненням транзиту російського газу через Україну та призупиненням до 9 січня роботи заводу СПГ у Хаммерфесті (Норвегія) через поломку компресора.

Припинення транзиту російського природного газу до Європи через територію України потенційно посилить конкуренцію за скраплений природний газ (СПГ) між Європою та Азією. Зі свого боку це спричинить зростання цін на енергетичному ринку. Високоймовірно, що росія використовуватиме можливість перенаправити газові поставки до Азії для штучного посилення попиту в Європі та тиску на Брюссель.

У 2024 році середня ринкова ціна природного газу в Європі зросла більш ніж на 50 %. Очікується, що ціни на СПГ також зростатимуть. Особливий попит на цей вид енергоносіїв демонструють країни Азії (Японія, Південна Корея, Бангладеш).

У 2024 році обсяги постачання СПГ до країн ЄС скоротилися на 16 % порівняно з 2023 роком, при цьому скраплений газ становив 31,3 % всього постачання. Друге місце посіли поставки газу з Північного моря (26,1 %), третє – відбір газу з європейських сховищ (15,6 %). Постачання зі Східної Європи (включаючи російський газ, український транзит і відбір газу з українських сховищ) становили 10,5 %. Газ із Північної Африки забезпечив 9,4 %, а з Великої Британії – 3,6 %.

Трубопровідний газ з росії забезпечував близько 10 % загального обсягу газових постачань до ЄС. Відмова України від транзиту російського газу скоротила цю частку до 5 %.