СЗРУ повернула до Національного художнього музею України картину, викрадену під час Другої світової війни
5/16/2025

У Національному художньому музеї України представлено особливу роботу – «Жіночий портрет» Владислава Галімського (1898), яку було повернуто українською зовнішньою розвідкою. Картина, незаконно вивезена під час Другої світової війни, нарешті знову посіла своє місце в музейній колекції.
Робота Галімського була виявлена у 2018 році серед лотів на напівлегальному аукціоні в одній із європейських країн, звідки згодом і була продана, дані про покупця не розголошувалися. Після ретельного збору доказів вдалося підтвердити, що йдеться саме про втрачену роботу з колекції НХМУ. «Жіночий портрет» був ідентифікований: опис, розміри та зображення збігалися з обліковими документами музею та довоєнними фотографіями.
Силами та засобами Служби зовнішньої розвідки України було проведено багатоходову операцію для повернення культурної цінності до нашої держави. Зокрема було встановлено місцеперебування картини та осіб, причетних до незаконного вивезення її до третьої країни.
Виявлено, що покупцем є громадянин республіки білорусь, тісно пов'язаний із режимом лукашенка. Він був обізнаний, що картина є вкраденою і її розшукує Україна, проте відмовлявся повертати «Жіночий портрет» законним власникам. Завдяки заходам СЗРУ, що тривали понад рік, через представлення неспростовних доказів належності мистецького твору до української культурної спадщини, твір Владислава Галімського вдалося повернути у власність НХМУ.
За словами представника Служби зовнішньої розвідки, повернення «Жіночого портрету» – це міжнародне визнання втрат країни під час Другої світової війни, адже з поверненням культурних цінностей законному власнику – Україні – забезпечується збереження національної пам'яті про здобутки українського народу.