Тіньова медіа-мережа кремля: нова стратегія впливу на свідомість європейців
4/30/2025

На початку 2025 року росія переформатувала інформаційну стратегію, запровадивши нові організаційні структури та проєкти на базі вже наявних, а саме: мережі телекомпаній russia today (rt) і новинної агенції sputnik, центр компетенцій у сфері інтернет-комунікацій «диалог», мультимовна платформа «international reporters», традиційні державні рупори кремля та тіньова армія інтернет-тролів, «незалежних» експертів і закордонних агентів впливу.
Сутність змін полягає у тому, що росія реанімує ці медіацентри та формує на їх основі псвевдонезалежні платформи, через які поширює свою пропаганду.
Найбільшу роль у цьому відіграє «rt». Після запровадження заборон з боку ЄС, Великої Британії та США, «russia today» розпочала створювати нові медіапроєкти в Європі переважно в інтернеті та соцмережах. Водночас в країнах Глобального Півдня вона запустила низку проєктів з використанням традиційних медіа.
Наприклад, у 2025 році на утримання керуючої структури «rt» кремль виділив 31,1 млрд рублів. Пріоритет – створення «партизанських» проєктів та поширення їх за кордоном. Ключова ознака – такі медіа не марковані брендом «rt» і не розкривають власного джерела, використовують ШІ, соціальні мережі та месенджери. Вони діють переважно в Інтернеті – на платформах, де російська присутність можлива: Telegram, YouTube (через нові акаунти), платформи на кшталт rumble, а також у заблокованому в рф Twitter (нині X).
Крім того, одним із фінансових і організаційних центрів російських медіаоперацій стали країни Близького Сходу, де функціонують пов’язані з «rt» медіапроєкти. Йдеться передусім про телеканал «Ghaf TV Productions», на якому працюють колишні співробітники «russia today». Ще один новий проєкт «rt» – медіакомпанія «Viory». Компанія позиціонує себе як незалежне агентство і не афішує зв’язки з рф. Проте раніше саме це медіа працювало в Берліні під брендом «Ruptly», що потрапив під західні санкції.