Цей день в історії: створення НАТО
4/4/2025

4 квітня 1949 року у Вашингтоні був підписаний Північноатлантичний договір, що започаткував НАТО. Ініціаторами цієї події виступили США та Сполучене Королівство, які разом з Бельгією, Канадою, Данією, Францією, Ісландією, Італією, Люксембургом, Нідерландами, Норвегією та Португалією об’єдналися в оборонний військово-політичний союз. Cьогодні членами Альянсу є 32 держави Північної Америки та Європи.
За всі роки свого існування Альянс подолав не одну кризу у світі. Вже давно став історією і головний супротивник НАТО у «холодній війні» радянський союз. Але всім відому статтю № 5 Статуту Північноатлантичного договору застосовували тільки одного разу – у 2001 році після терористичних атак у США 11 вересня. Тоді НАТО вперше в історії розгорнув свої сили і засоби для проведення антитерористичних операцій.
Співпраця України з Альянсом розпочалася з набуттям незалежності. Перші кроки до зближення з НАТО наша країна зробила вже у 1991 році, коли приєдналася до Ради євроатлантичного партнерства. У 1994 році Україна стала першою пострадянською державою у програмі «Партнерство заради миру». З часом відносини тільки поглиблювалися і розвивалися, на сьогодні Україна має цілу історію активної участі в операціях і місіях під проводом НАТО.
З початком повномасштабного вторгнення росії взаємодія між нашою країною і Північноатлантичним альянсом набула нових обертів. НАТО рішуче засудив загарбницьку війну рф та постійно надає всебічну допомогу ЗСУ та цивільному населенню, що вкрай важливо для гідної відсічі агресору.
Безпека України має вагоме значення для НАТО і всіх держав-членів Альянсу. Альянс цілковито підтримує невіддільне право України на самооборону, а також її право обирати власні механізми безпеки.
В умовах сьогоднішніх реалій членство України у Північноатлантичному альянсі було б найпотужнішою гарантією безпеки. Саме тому у 2022 році наша країна подала заявку на пришвидшений вступ до НАТО, і набуття членства вважається однією зі стратегічних цілей сучасної вітчизняної безпекової політики.
Нагадаємо, що відповідно до Закону України «Про розвідку» співробітництво з відповідними органами іноземних держав та міжнародними організаціями є однією з функцій Служби зовнішньої розвідки України. Особливий акцент у діяльності Служби в цій сфері зроблено саме на розвитку співпраці з компетентними органами країн-членів НАТО. Використовуючи стійкі зв’язки та напрацьовані механізми співробітництва, Служба на постійній основі вивчає та впроваджує найкращий досвід і стандарти НАТО, удосконалює наявні та запроваджує новітні форми й методи розвідувальної діяльності.