Background

Україна і світ – проти російської агресії. Санкції в дії

7/10/2025
singleNews

Європейський Союз розглядає можливість створення фонду в розмірі EUR100 млрд (близько $117 млрд) для підтримки України.

Чеська компанія-виробник зброї Excalibur Army повідомила про відкриття представництва в Україні.

Литва та Фінляндія планують із наступного року розпочати виробництво протипіхотних мін для власних армій та для постачання Україні.

Президент США Дональд Трамп різко розкритикував путіна, заявивши, що той говорить «багато нісенітниць» щодо України.

«Засоби і ресурси дипломатії вичерпано, коли злочинний режим відкрито ставить під сумнів право на існування цілої країни, застосовуючи військову силу, і прагне знищити політичний лад свободи на всьому європейському континенті. Федеральний уряд, який я очолюю, зробить усе від нього залежне, щоб цього не сталося», – канцлер Німеччини Фрідріх Мерц. Також Мерц пообіцяв Україні подальшу підтримку.

«Наша абсолютна червона лінія – це демілітаризація України. Ми повинні бути послідовними. Ми не можемо відмовити Україні у вступі до НАТО і водночас змиритися з тим, що в неї більше немає армії. Українці повинні мати можливість забезпечити власну безпеку», — міністр оборони Франції Себастьєн Лекорню.

«Україна хоче вести переговори про мир, росія хоче продовжувати боротьбу за імперіалізм», – міністр оборони Нідерландів Рубен Брекельманс.

Гендиректор організації із заборони хімічної зброї Фернандо Аріас наголосив, що ситуація в Україні залишається тривожним нагадуванням про загрозу застосування хімічної зброї у сучасних конфліктах, а також підкреслив необхідність посиленої міжнародної співпраці для запобігання таким злочинам.

Міністр закордонних справ Литви Кястутіс Будріс закликав негайно ухвалити 18 пакет санкцій ЄС проти росії після масованого нічного авіаудару рф по Україні.

рф

Європарламент ухвалив резолюцію, в якій рішуче засудив воєнні злочини росії в Україні та висловив тверду підтримку розслідуванням, що здійснює Міжнародний кримінальний суд. Також євродепутати закликали держави ЄС до конфіскації заморожених російських державних активів для спрямування цих коштів на оборону та відбудову України.

Європейський суд з прав людини ухвалив, що росія стоїть за катастрофою рейсу MH17 авіакомпанії Malaysia Airlines над Донбасом у 2014 році, внаслідок якого загинули 298 людей. У Нідерландах назвали рішення ЄСПЛ у справі «Україна та Нідерланди проти росії» важливим кроком до справедливості, зокрема для родин жертв авіакатастрофи рейсу MH17. Як заявив міністр оборони Нідерландів Рубен Брекельманс, ЄСПЛ «підтвердив те, що ми знали вже 10 років»: росія несе відповідальність за авіакатастрофу.

В іншому рішенні ЄСПЛ заявив, що рф порушила міжнародне право під час війни в Україні.

Уряд Норвегії оголосив про введення санкцій проти двох найбільших російських рибальських компаній – АТ «Норебо» та ТОВ «Мурман Сіфуд». Ці заходи фактично забороняють судам обох компаній вести промисел у норвезьких водах та заходити до портів країни. Рішення ухвалено в рамках імплементації 17 санкційного пакета Європейського Союзу. За словами глави норвезького МЗС Еспена Барта Ейде, цей крок став частиною зусиль щодо протидії активності російських спецслужб і «гібридної кампанії» москви проти країн Заходу.

«Ми повинні і надалі прагнути переконати наших союзників, особливо тих, що перебувають на захід від нас або на південь, що агресивні наміри росії – це не просто риторика, а реальність, і жодна європейська країна не може почуватися в безпеці, не будучи готовою», – сказав президент Литви Гітанас Науседа.

Збори ПДВ – ключового для федеральної скарбниці податку, що зашитий у вартість усіх товарів і послуг у країні та забезпечує уряду рф кожен третій рубль податкової виручки – за підсумками першого півріччя 2025 року скоротилися в реальному вираженні. За січень–червень скарбниця зібрала 6,999 трлн. рублів ПДВ проти 6,521 трлн. роком раніше. І хоча надходження збільшилися номінально (на 7,3 %), цей приріст виявився нижчим за інфляцію (9,4 %). У реальному вираженні таким чином збори ПДВ просіли на 2,1 %. Згідно із законом про бюджет, усього за рік мінфін рф має зібрати 15,456 трлн. рублів ПДВ, і за першу половину року виконав лише 45 % плану. Майже на місяць відстають від графіка й інші несировинні доходи – за півроку план щодо них виконано лише 43%.

За три роки повномасштабної війни російська держава відібрала у власників активів на 3,9 трлн рублів, або $50 млрд. Ця сума покриває третину річних витрат на війну (13,5 трлн рублів), порівнянна з капіталізацією «Роснефти» та річним дефіцитом федерального бюджету.

російський прем'єр Мішустін заявив про брак більш ніж двох мільйонів робітників у цивільних галузях.

Через проблемну ситуацію на внутрішньому ринку нафтопродуктів в рф розглядається повна заборона експорту бензину з країни.

Азербайджанські виробники: ТОВ «Аллбай» і ТОВ «Молочні продукти» відмовилися проводити російську інспекцію своїх товарів, а згодом висловили незацікавленість у подальших постачаннях своєї продукції до росії.

Гуртові ціни на свинину в росії зросли на 30 %.

госдума опрацьовує можливість державного регулювання закупівельних цін на основні продукти харчування як в СРСР, повідомила заступник голови думського комітету з аграрних питань Оглобліна.

У червні банки рф видали на 66 % менше іпотечних кредитів, ніж роком раніше – всього 68 тис. У грошах це 311 млрд руб., або на 61 % менше, ніж рік тому.

З початку 2025 року в росії припинили роботу близько 200 автодилерських центрів – це близько 5 % від загальної кількості дилерів, яких у країні налічується близько 4 000. Масове закриття відбувається на тлі різкого зниження попиту: за підсумками першого півріччя продажі нових автомобілів у рф впали більш ніж на чверть.

Мосбіржа оновила двомісячний мінімум на тлі ризику нових санкцій. Так, індекс Мосбіржі опинився нижче 2 700 пунктів уперше з 27 травня під час торговельної сесії 9 липня.

Топ-менеджери мікроелектронного холдингу «Елемент», що належить «Ростеху», отримали майже 400 млн рублів як річну премію за 2024 рік. Водночас через нестачу грошей «Ростех» заморозив три заводи – два у Підмосков’ї, один – у Казані.

Кількість регіонів рф, де минулої доби спостерігалося блокування мережі, досягла 77, включаючи максимально віддалені від України Примор'я, Сахалін і Камчатку. Понад половину російських регіонів зіткнулися також із перебоями в роботі проводового інтернету.

У росії за перші шість місяців 2025 року на фоні повернення з фронту в Україні десятків тисяч військових зафіксували 333 251 злочин за тяжкими та особливо тяжкими статтями. Це рекордна кількість таких діянь за останні 15 років.

Ціни на таксі в Москві злетіли на 70 % за рік через відплив водіїв.

Святкування Івана Купали – це не просто фольклорна забава, а пряма загроза державному ладу росії. Таку заяву зробив протоієрей РПЦ Рибаков. Священнослужитель закликав заборонити святкування Івана Купали на законодавчому рівні та відправляти до в'язниць за статтею про «створення секти» тих, хто його «пропагує».

Окупаційна влада оштрафувала мешканку Криму на 100 тисяч рублів за статтею про «пропаганду ЛГБТ» через меми з чоловіками у весільних сукнях. «Меми показують зовнішній вигляд чоловіків, із суттєвими ознаками образу, що культурально в росії не відповідає образу чоловіка традиційної статевої орієнтації, що виражено підкреслює і демонструє традиційні жіночі риси та особливості», – йдеться в постанові.

Силовики рб продовжують ідентифікацію білорусів, які брали участь у акціях солідарності за кордоном. Відносно них порушують заочні кримінальні справи, накладають арешт на їхнє майно, що залишилося в країні.

У білорусі з початку року «помилували» 105 політв'язнів, але з'явилося 167 нових.

Для вирішення демографічної проблеми в країні необхідно у білорусі «вирубати світло та інтернет». Таке рішення запропонував пропагандист режиму лукашенка Муковозчик.

білоруський металургійний завод через санкції зупинив «випуск деяких видів продукції, щоб не працювати собі у збиток». Водночас на російський ринок зайшли китайські виробники, тож білорусі немає кому продавати свою продукцію.