Україна і світ – проти російської агресії. Санкції в дії
7/11/2025

Україна отримала від Європейського Союзу ще один мільярд євро за рахунок російських заблокованих активів.
Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн оголосила про створення Європейського фонду для відновлення України спільно з ЄС, Італією, Німеччиною, Францією та Польщею.
Президентка Європейської комісії також заявила про продовження підтримки України та про надання наступних траншів допомоги. «Як частину цієї підтримки, я анонсую [ЄС перерахував Україні] один мільярд макрофінансової підтримки. Також я оголошую про виплату трьох мільярдів євро за програмою Ukraine facility. І ці гранти позики мобілізують 10 мільярдів у вигляді інвестицій», – повідомила вона.
Сполучене Королівство та Україна укладають історичну угоду щодо постачання ракет до систем ППО від компанії Thales. Уряд країни також підтверджує надання Україні допомоги на суму до 283 мільйонів фунтів стерлінгів протягом наступного року, до 10,5 млн фунтів стерлінгів – на програму реформи державного управління та до одного мільйона – на підтримку Офісу зеленого переходу України.
Спецпредставник президента США Дональда Трампа Кіт Келлог заявив, що міжнародні партнери мають допомогти Україні у відбудові, запровадивши для неї свій «План Маршалла».
«Сьогодні москва знову претендує на право вирішувати, де закінчується Європа. Але цього разу ці претензії не пройдуть. Україна обрала свій шлях, і ми підтримали її вибір. Сучасний «План Маршалла» має відображати цей вибір. Не лише як інструмент відновлення, а й як політичне зобов'язання щодо майбутнього України як частини Європи», – президент Чеської Республіки Петр Павел.
Чехія підготує вісім українських пілотів винищувачів F-16 до кінця 2026 року.
Єврокомісія оголосила про новий пакет на суму 2,3 мільярда євро для підтримки зусиль України з відновлення та реконструкції. Зокрема кошти витратять за наступними напрямами: 500 мільйонів євро у вигляді гарантій і грантів – підтримка малого та середнього бізнесу; 600 мільйонів євро – масштабні проєкти приватного сектору; 520 мільйонів євро – муніципальну інфраструктуру в районах, постраждалих від війни; 265 мільйонів євро – на стабілізацію енергомережі України; 310 мільйонів євро – ремонт та відбудову критичної інфраструктури.
«Я хотів би зосередитися на чотирьох стовпах, які мають формувати шлях України вперед: мир, оборона, відновлення та вступ до Європейського Союзу», – президент Європейської Ради Антоніу Кошта.
Нідерланди оголосили про виділення 300 мільйонів євро на відновлення та зміцнення України у 2025–2026 роках.
Глава уряду Італії Джорджа Мелоні запевнила, її країна розширить підтримку України у різних сферах – від енергетики до транспорту, а також у сфері оборони.
«росія посилює свої дії проти цивільного населення, завдаючи ударів по інфраструктурі, яка є життєво необхідною для населення, бо це було її метою з самого початку війни. Вони намагаються принести темряву, голод, страх. І цей план провалився, як і інші», – також заявила Мелоні.
«Як було заявлено в декларації саміту НАТО, безпека України невіддільна від безпеки Європи, у боротьбі з тими, хто хоче повернутися до концепції панування у відносинах між державами, що змусило б нас зробити крок назад майже на століття. А посилення жорстоких бомбардувань росією населення та цивільної інфраструктури зміцнює нашу рішучість стояти на боці України», – президент Італії Серджо Маттарелла.
Прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск на міжнародній Конференції з питань відновлення України зазначив, що його країна розробила першу модель підтримки України, вклала інвестиції в дороги, логістику та залізницю, а через польські транспортні коридори проходить 90 % партнерської допомоги.
Канцлер ФРН Фрідріх Мерц вважає європейську інтеграцію України важливою умовою її відновлення.
рф
Лідер республіканської більшості у Сенаті Конгресу США Джон Тун сподівається, що законопроєкт про запровадження санкцій проти рф і тих, хто їй допомагає, вдасться ухвалити до серпня.
Інфляція в росії з 1 по 7 липня становила 0,79 %. Це максимальне тижневе зростання індексу споживчих цін з весни 2022 р., коли ціни стрімко зростали через побоювання економічної кризи та обвал рубля. Під час прискорення інфляції кінця минулого – початку цього року ціни додавали не більше ніж 0,5 % на тиждень. Причина стрибка інфляції – підвищення тарифів на ЖКГ. Рік тому – із 25 червня до 1 липня ціни зросли на 0,66 %. Уряд планував, що тарифи зростуть у середньому 11,9 %, але регіони можуть підвищувати їх більше, що багато хто й зробив. Тарифи на окремі види комунальних послуг у середньому по рф зросли: на водопостачання холодне +14,9 %, водовідведення +14,6 %, гаряче водопостачання та опалення +13,8 %, газ скраплений +13,5 %, електроенергію +13 %.
За травень прострочена заборгованість за кредитами в рф збільшилася на 63,5 млрд руб. і вперше перевищила півтора трильйона рублів на 1 червня. З початку року прострочення зросло майже на 20 %.
Експорт пшениці рф у липні може впасти до 2 млн тонн.
За перше півріччя через інфляцію ціни на культурні заходи в росії зросли більш ніж на 30 %.
Залізничні перевезення контейнерів у рф за перше півріччя впали на 3 %, у завантаженому сегменті – більш ніж на 5 %. З урахуванням перевалки, де відзначається помітний спад на Далекому Сході, падіння ще глибше – до 7 %.
Ринок дорожньо-будівельної техніки рф продовжує скорочуватися: за січень–травень продажі впали на 41,3 % у річному вираженні.
Націоналізація однієї з найбільших золотодобувних компаній рф «Южуралзолото Группа Компаний» (ЮГК) може торкнутися росіян, які вклали гроші в акції. Їх понад 220 тис.: у листопаді 2023 р. ЮГК провела IPO, і наприкінці минулого року у вільному обігу перебувало 10,2 % її акцій, зокрема 5,8 % належали фізичним особам.
Торік «Русгидро», що володіє 60 гідроелектростанціями, а також десятками ТЕС у 31 регіоні росії, отримала 61,2 млрд рублів чистого збитку, а також звітувала про різке збільшення боргу – з 355 до 567 млрд рублів. На оплату відсотків за кредитами компанії довелося віддати 64,7 млрд рублів, або кожен десятий рубль виручки – в 2,5 раза більше, ніж роком раніше.
Продаж виробника консервів «Главпродукт» різко впав після того, як путін передав компанію під тимчасове управління Росимущества. Якщо до фактичної націоналізації компанія показувала помірний прибуток, то останні місяці фіксує чистий збиток.
Спільне підприємство, створене Індією та росією для локалізації виробництва не менше 200 багатоцільових гелікоптерів Ка-226Т, фактично заморожене. Причини – санкції, введені проти рф у відповідь на війну в Україні. Санкційні обмеження зірвали постачання компонентів, а виробничий ланцюжок гелікоптерів надто залежить від європейських постачальників. У поточному вигляді виробництво Ка-226Т не є життєздатним. Міжурядову угоду про створення СП було підписано у 2016 році. Загальна вартість проєкту оцінювалася у $1 млрд.
російська влада готується розширити практику примусових робіт для засуджених за нетяжкі злочини на тлі збільшуваного дефіциту робочих рук в економіці, який уряд оцінює в два мільйони осіб. Дума прийняла пакет поправок до Кримінального кодексу, що запроваджує примусові роботи як самостійний вид покарання за 45 статтями КК. Суди зможуть відправляти до виправних центрів на строк до 5 років засуджених за «навмисне заподіяння середньої тяжкості шкоди здоров'ю», «залучення неповнолітнього до вчинення антигромадських дій», «незаконне проникнення на об'єкт, що охороняється» і «порушення правил обігу наркотичних засобів» у значному, великому та особливому. Примусові роботи також призначатимуться за шістьма видами економічних злочинів.
Фінансової «подушки безпеки» на випадок втрати роботи немає у 38 % росіян, які працюють. Серед тих, хто має заощадження, 13 % зможуть прожити на них менше місяця, 24 % – від одного до двох.
Брак кадрів і низька кваліфікація – одна з найгостріших проблем будівельної галузі росії. При цьому приблизно половина робітників незадоволена своєю зарплатою та умовами праці. Лише 26 % працівників будівництва задоволені своєю зарплатою, 49 % – відповіли, що зарплата «на трієчку», а 19 % – що їм не вистачає грошей.
У росії створена і запатентована установка з очищення стічних вод для агропідприємств, яка дає змогу отримувати з гною, що накопичується в них, питну воду.
росія переживає глибокий демографічний спад. 2024 року кількість новонароджених становила 1,222 мільйона – мінімальний показник з 1999 року. У січні 2025 року сумарний коефіцієнт народжуваності в рф, тобто середня кількість дітей, народжених однією жінкою, впав до 1,399. Це найнижчий показник протягом останніх 18 років.
Протоієрей рпц Ткачов пояснив демографічну кризу в росії «боягузливими, розпусними і не охочими народжувати бабами».
У росії відкриють окремі реабілітаційні центри для нарокзалежних учасників війни. Близько 20 % тих, хто повернувся з війни, страждають від ПТСР, що нерідко призводить до залежності. Деякі військові починають вживати заборонені речовини просто в зоні бойових дій – аиб впоратися зі стресом і «уникнути зміненої реальності».
До «негайного та беззастережного» звільнення в білорусі політичних в'язнів, їхньої реабілітації та припинення репресій закликала делегація Євросоюзу в Раді Європи. До заяви, поширеної від імені всіх держав ЄС, приєдналися 12 країн: Албанія, Андорра, Велика Британія, Ісландія, Ліхтенштейн, Молдова, Монако, Норвегія, Сан-Марино, Північна Македонія, Україна та Чорногорія.
Єврокомісар Кос: Прогрес у білорусі вимірюватиметься не лише помилуваннями, а й повним демонтажем системи репресій.
Міністерство внутрішніх справ та адміністрації Польщі включило білоруського бізнесмена Мошенського до національного списку санкцій. В обґрунтуванні рішення зазначається, що Мошенський є «особою, безпосередньо пов'язаною особисто, організаційно, економічно та політично з лукашенком, а також особою, яка побічно підтримує агресію рф проти України». Мошенський відомий в основному в молочному («Савушкин продукт») та рибопереробному («Санта Бремор») бізнесі. Займає друге місце у топ-100 білоруських бізнесменів.
Також Польща відмовилася викреслити із «чорного списку» футболіста Олександра Глєба. У минулому півзахисник «Арсеналу» та «Барселони» потрапив під санкції за підтримку лукашенка.
Верховний суд рб визнав Об'єднаний перехідний кабінет (ОПК) зі структурними підрозділами, що входять до його складу, «терористичною організацією». Його діяльність на території білорусі заборонена. В ОПК назвали «дивним» визнання Кабінету «терористичною організацією з боку режиму, який упродовж 5 років тероризує своїх громадян».
білоруський уряд запропонував запровадити відповідальність за пропаганду ЛГБТ, чайлдфрі та зміни статі. Штраф може сягати $3 тисячі.
білорусів попросили назвати досягнення та провали країни за останні п'ять та 30 років. Понад 60 % опитаних не змогли назвати ані здобутків, ані невдач.
З вечора 9 липня до Гомельської області залетіло понад 20 російських дронів. В Україну повернулося лише 5.
білоруські школярі з 5-го по 8-й класи невдовзі дізнаються, як було в СРСР, адже для них запровадять обов’язкову літню практику. Протягом 5 днів зі школярами проведуть 3 години практичних занять, якщо у школі є навчально-дослідні напрями. Тобто шкільний сад або город. В інших випадках – учні працюватимуть на базі сільськогосподарських підприємств. «Я думаю, що сучасним батькам буде важко змусити своїх дітей щось робити. Особливо використовувати неоплачувану дитячу працю в сільськогосподарських організаціях», – кажуть батьки школярів.