Україна і світ – проти російської агресії. Санкції в дії
7/16/2025

Канцлер Німеччини Фрідріх Мерц назвав «важливою ініціативою» заяву президента США Дональда Трампа про постачання зброї Україні «у великих масштабах». «Це допоможе Україні захиститися від російського бомбардувального терору. Це єдиний спосіб посилити тиск на москву, щоб нарешті домовитися про мир. Нарешті ми показуємо, що рухаємося в одному напрямку з партнерами по безпековій політиці», – наголосив німецький канцлер.
«…Але якщо ви (рф) хочете війни, ми будемо озброювати Україну…», – заявив посол США при НАТО Метью Вітакер.
Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус повідомив, що Берлін і Вашингтон приймуть рішення про відправлення двох американських систем протиповітряної оборони Patriot до Києва протягом декількох днів або тижнів.
«Як один із найбільших донорів України та разом із нашими союзниками по НАТО Швеція продовжуватиме робити свій внесок у швидкі та суттєві постачання Україні», – прем'єр-міністр Швеції Ульф Крістерссон.
Данія, Нідерланди і Швеція заявили, що хочуть взяти участь у плані президента США Дональда Трампа щодо купівлі Європою американської зброї для України. Також Данія через Європейське оборонне агентство надаватиме Україні послуги супутникового звʼязку, необхідні для оборонних дій.
Міністр закордонних справ Норвегії Еспен Барт Ейде вважає, що рішення США дозволити продаж американської зброї НАТО для підтримки українських сил є сигналом єдності.
Перша партія бронетранспортерів Patria з Латвії вже надійшла в Україну.
Глава МЗС Чеської Республіки Ян Ліпавський зазначив, що риторика Вашингтона щодо зброї для України та тиску на росію надає оптимізму, але Європа не повинна збавляти темпів підтримки України й посилення санкцій проти країни-агресора.
Рада ЄС остаточно продовжила тимчасовий захист для українців до березня 2027.
рф
Міністр закордонних справ Франції Жан-Ноель Барро привітав рішення президента США Дональда Трампа про 50-денний ультиматум путіну та закликав до посилення санкцій проти росії.
«50-денний термін для припинення вогню у поєднанні із загрозою санкцій, включаючи ті, що перелічені у пакеті сенаторів Ліндсі Грема та Річарда Блюменталя, є важливим кроком у примусі росії сісти за стіл переговорів», – наголосив президент Фінляндії Александер Стубб.
Міністр закордонних справ Литви Кястутіс Будріс зауважив, що плани президента США про вторинні санкції проти великих торгових партнерів росії мають стати попередженням і для деяких країн ЄС, які досі зберігають залежність від такої торгівлі.
Рада ЄС у закордонних справах запровадила низку індивідуальних санкцій проти осіб, у межах гібридних санкцій, які охоплюють дестабілізаційні дії росії на території ЄС і за кордоном. За словами глави МЗС Франції Жан-Ноеля Барро, санкції запроваджено зокрема щодо «16 російських громадян, які здійснювали операції з дестабілізації й інформаційні маніпуляції в Європі, а також семи молдовських громадян, що діяли на користь росії».
До 2030 року в самому серці Європи може спалахнути великомасштабна війна високої інтенсивності через збільшувану загрозу з боку росії, йдеться в оновленому Національному стратегічному огляді Франції.
Єврокомісар з питань оборони Андрюс Кубілюс закликав Литву та сусідні країни побудувати регіональну «стіну проти безпілотників» і підготуватися до масового виробництва БПЛА на тлі того, як минулого тижня російський дрон впав на території Литви.
Заступник міністра закордонних справ Латвії Артьомс Уршульскіс закликав посилити санкції проти «тіньового флоту» рф, який має вирішальне значення для нафтових прибутків країни-агресора.
У Фінляндії набула чинності заборона на операції з нерухомістю для громадян росії та білорусі.
Казахстан вирішив відмовитися від послуг росії під час будівництва трьох електростанцій. Причина – у росії немає грошей на ці проєкти.
Важка криза, яка накрила російський вуглепром після втрати європейських ринків та посилення міжнародних санкцій, наростає, випливає зі звіту заступника міністра енергетики рф Ісламова. За його словами, під загрозою закриття опинилося вже понад півсотні вугільних підприємств. «За даними міністерства енергетики, в так званій червоній зоні (це підприємства, які зупинені або на межі зупинки) на сьогодні перебуває 51 підприємство, тобто шахти та розрізи», – зазначив чиновник. Загалом у росії, станом на початок 2024 року, працювали 179 вугледобувних підприємств (52 шахти та 127 розрізів). Також Ісламов констатував, що за підсумками 2024 року збитки російської вугільної галузі становили 112,6 млрд. рублів і «ситуація, на жаль, продовжує погіршуватися».
У росії можуть почати масово зупинятися підприємства лісопромислового комплексу через припинення експорту до Європи. Про це повідомила російська асоціація організацій та підприємств целюлозно-паперової промисловості. Галузь переживає один із найнапруженіших періодів у сучасній історії. Так, у 2024 році загальні обсяги заготівлі лісосировини скоротилися порівняно з 2021-м на 13 %, варіння целюлози – на 3 %, виробництво пиломатеріалів – на 11 %, а фанери – на 23 %.
російським авіабудівникам не вдалося створити аналоги іноземних підшипників та електронної компонентної бази для літаків, повідомив гендиректор «Аерокомпозиту» Гайданський. Компанія розробляє деталі російських пасажирських лайнерів МС-21. «Наші болючі точки відомі. Перше – це підшипники. Наші підшипники навіть близько не стоять з тими, які потрібні нашій промисловості. Друга больова точка – електронна компонентна база», – сказав він.
У рф заочно засудили до 14 років позбавлення волі письменника Акуніна, визнавши його винним у публічному «виправданні тероризму», «сприянні терористичній діяльності» та ухилянні від виконання обов'язків «іноземного агента». За версією слідчого комітету, Акунін публічно закликав до «насильницької зміни конституційного ладу росії» та «виправдовував діяльність України», яку відомство вважає «терористичною».
У росії необхідно повернути систему восьмирічного та десятирічного навчання у школі, щоб громадяни швидше народжували дітей, заявив голова комісії Громадської палати з демографії, захисту сім'ї, дітей та традиційних цінностей Рибальченко. За його словами, зараз росіяни замислюються про шлюб і потомство лише у 27 років через тривале навчання.
Викладати вже нікому: госдума ухвалила у другому та третьому читаннях закон про допуск студентів до заняття педагогічною діяльністю з навчальних предметів освітніх програм початкової загальної, основної загальної, середньої загальної освіти.
Жителі Курської області, які втратили майно під час бойових дій, скаржаться на відсутність компенсацій з боку держави. Люди заявили, що їм відмовляють у виплатах за пошкоджені та викрадені мародерами автомобілі.
Священики РПЦ почали вести курси, де покладають провину за домагання на жінок та радять не носити короткі спідниці, щоб не бентежити кавказців. Дівчатам також пропонують «вчитися поступатися, терпіти та йти назустріч».
У першому півріччі сільгоспвиробництво у білорусі знизилося на 2,7 %, рік тому було зростання на 10,2 %.
У січні – травні 2025 року рентабельність реалізованої підприємствами продукції становила 8,2 %, рентабельність продажів – 6,8 % (обидва показники за рік не змінилися). Дебіторська заборгованість (борги підприємству) на 1 червня зросла до 94,3 млрд рублів (73,4 млрд; +28,5 %), зокрема прострочена – 10,9 млрд (10,1 млрд; +7,9 %). Кредиторська заборгованість (борги підприємства) – 112,1 млрд (85,4 млрд; +31,3 %), зокрема прострочена – 12,9 млрд (9,8 млрд; +31,6 %).
У білорусі проживає 1 628 929 молодих людей, і це майже на 200 тисяч менше, ніж було в 2020 році.