Україна і світ – проти російської агресії. Санкції в дії
7/19/2025

Канцлер Німеччини Фрідріх Мерц заявив, що Україна «дуже скоро» отримає далекобійні системи.
Прем'єр-міністр Сполученого Королівства Кір Стармер натякнув, що Лондон може приєднатися до Німеччини в закупівлі зброї у США для передачі Україні.
Голова агентства з міжнародного співробітництва при Міністерстві оборони Чехії Алеш Витечка зазначив, що внески до започаткованої Чехією ініціативи із постачання Україні артилерійських снарядів у 2025 році зросли, що свідчить про її успіх та довіру з боку міжнародних партнерів. За словами Витечки, з початку року нашій країні в межах ініціативи відправили 850 тисяч снарядів, із них 320 тисяч артилерійських снарядів калібру 155 мм.
Гелікоптер Black Hawk, гроші на який зібрала чеська волонтерська ініціатива Darek pro putina («Подарунок для путіна»), невдовзі буде доставлений Україні.
Франція збільшить кількість українських пілотів у навчанні на винищувачах Mirage.
«Європа не відступить від своєї підтримки України. ЄС продовжуватиме посилювати тиск, доки росія не зупинить свою війну», – глава дипломатії ЄС Кая Каллас.
«Як ніколи необхідно нагадати, що безпека, свобода та майбутнє Європи тісно пов'язані з долею України. Саме тому ми разом з нашими партнерами продовжуємо підтримувати український народ», – президент Франції Еммануель Макрон.
рф
ЄС погодив на рівні постійних представників країн-учасниць 18 пакет санкцій проти росії. За словами глави європейської дипломатії Каї Каллас, цей пакет – «із найжорсткіших». Серед нових санкцій: включення до чорного списку ще 105 суден «тіньового флоту», обмеження доступу російських банків до фінансування, заборона газопроводу «Північний потік», зниження стелі ціни на нафту, тиск на китайські банки, які допомагають росії обходити санкції, блокування експорту технологій, що використовуються у безпілотниках, санкції проти найбільшого нафтопереробного заводу «Роснефти» в Індії, санкції проти тих, хто займається ідеологічною обробкою українських дітей та ін.
Міністр закордонних справ Франції Жан-Ноель Барро привітав ухвалення 18 пакета санкцій ЄС проти росії. Він назвав його «безпрецедентним», оскільки він спрямований як проти рф, так і проти третіх країн, які підтримують агресора.
«Це послаблює здатність росії продовжувати фінансувати війну проти України», – канцлер Німеччини Фрідріх Мерц прокоментував рішення ЄС затвердити 18 пакет санкцій проти росії.
Глава МЗС Естонії Маргус Цахкна заявив, що наразі стеля цін на російську нафту в новому пакеті санкцій ЄС становитиме 47,6 долара США. Він також наголосив, що ЄС не планує задовольнятися «половинчастими заходами» проти росії, і робота над черговим 19 пакетом антиросійських санкцій уже почалась.
Міністр закордонних справ Литви Кястутіс Будріс, вітаючи схвалення послами ЄС 18 пакета санкцій проти рф, закликав США завдати нищівного санкційного удару по росії і тих, хто її підтримує. «ЄС проклав шлях. Тепер настав час для ідеального шторму – Сенат США має проголосувати за законопроєкт про санкції проти росії, що накладає нищівний тягар на російську економіку і тих, хто підживлює російську загарбницьку війну», – додав він.
Сполучене Королівство оголосило про санкції проти понад 20 співробітників російських спецслужб, зокрема головного управління Генштабу рф (ГУ ГШ, колишнє ГРУ), а також проти російських хакерів та низки організацій. Також спецслужби країни повідомили про викриття операції російської військової розвідки, пов’язаної з використанням складного шкідливого програмного забезпечення для кібершпигунства.
НАТО різко засудив кібердіяльність росії, що загрожує безпеці держав-членів Альянсу. Альянс висловив солідарність із Естонією, Францією, Великою Британією, США, Німеччиною та Чехією, які раніше публічно звинуватили російське ГРУ та підконтрольне йому хакерське угруповання APT 28 у атаках проти членів НАТО, України та інших країн. У заяві підкреслюється, що ці атаки були спрямовані не лише на урядові установи, а й на операторів критичної інфраструктури в країнах Альянсу, зокрема в Румунії. НАТО вважає такі дії частиною ширшої гібридної кампанії кремля з дестабілізації союзників і підтримки агресивної війни проти України.
Нідерланди фіксують збільшення кількість цифрових диверсійних атак з боку росії, які спрямовані на підрив стабільності суспільства та створення відчуття тривоги.
Головна дипломатка Європейського Союзу Кая Каллас наголосила, що саме росія несе відповідальність за смерть майже 300 людей унаслідок збиття рейсу МН17 у липні 2014 року.
МЗС Польщі заявило про рекомендацію для своїх громадян не їздити до росії. «Міністерство закордонних справ не рекомендує подорожувати до рф через війну в Україні та визнання росією Польщі державою, що не є дружньою», – ідеться у повідомленні. «З огляду на скорочення чисельності консульського персоналу Республіки Польща в росії, можливість надання допомоги громадянам є обмеженою», – додали в МЗС Польщі.
Чехія прирівняла комунізм до нацизму та запровадила 5-річні терміни за його пропаганду.
Біржова ціна бензину Аі-92 (за тиждень виросла на 1,68) в рф дедалі ближче до психологічного відсічення обнулення демпфера, вартість Аі-95 (зросла на 3, 65 %) – підходить до рекордів 2023 року, коли на паливному ринку була глибока цінова криза, яка вирішилася тотальною забороною на експорт нафтопродуктів з росії.
Паливна інфляція знову почала різко прискорюватись в російській економіці. За тиждень з 8 по 15 липня роздрібні ціни на бензин у країні зросли на 0,4 %, що стало найсильнішим стрибком з початку року. Для порівняння: у січні–травні в середньому бензин дорожчав щотижня приблизно на 0,1 %. Наприкінці червня зростання цін прискорилося до 0,2 % на тиждень, а до середини липня ще вдвічі. У річному вираженні зростання цін на АЗС шостий місяць поспіль тримається понад 11 %. Це рекордні значення з 2018 року, коли країну охопила паливна криза.
російські нафтові компанії через санкції мають проблеми з ремонтом нафтопереробних заводів, повідомив голова міненерго Цивільєв. За його словами, «збої», що виникають на заводах, пов'язані з проблемами у постачанні обладнання. Воно потрапило під європейські санкції в рамках першого пакета за вторгнення в Україну – у лютому 2022 року.
У першому півріччі 2025 року споживання цементу в росії скоротилося на 8,6 % у річному вираженні, виробництво – на 9,9 %. Основна причина – зниження обсягів будівництва. За шість місяців вироблено 27,2 млн тонн цементу, попит впав до 28,4 млн тонн. Найбільше скорочення зафіксовано Півдні (–14 %), Уралі (–13 %) й у Сибіру (–11 %). Це пов'язують із заморожуванням інфраструктурних проєктів та спадом на ринку житла: продажі новобудов упали на 26 %.
Магнітогорський металургійний комбінат – один із найбільших у Європі та другий за обсягами в росії – звітував про різке падіння виробництва. На тлі санкцій, проблем з експортом та уповільнення російської економіки у другому кварталі 2025 року ММК скоротив випуск сталевої продукції на 18 %, до 5,2 млн тонн. Виробництво чавуну впало на 9 % рік до року. Продажі ММК обвалилися за всіма видами продукції: прокату – на 13 %, сортового прокату – на 11 %, преміальної продукції – майже на 20 %.
ТОВ «Керуюча компанія «Южуралзолото група компаній», яке управляє ПАТ «Южуралзолото група компаній», перейшло у власність російського уряду.
На підприємствах лісопромислового комплексу росії у першому півріччі 2025 року виробництво знизилося до 10 % залежно від виду продукції, загалом ситуацію в галузі можна охарактеризувати як важку, заявив заступник голови мінпромторгу Юрін.
В рф будуть введені обмеження використання месенджерів, розроблених у «недружніх країнах». Про це йдеться у дорученні, яке путін направив уряду рф.
госдума схвалила у другому читанні десятикратне збільшення штрафів для інтернет-компаній за відмову встановлювати обладнання для оперативно-розшукових заходів, що дає можливість силовикам аналізувати розмови та трафік абонентів.
госдума також схвалила поправки, згідно з якими застосування VPN та інших технічних засобів доступу до заборонених у росії інтернет-ресурсів і матеріалів вважатиметься «обтяжливою обставиною» під час скоєння злочинів.
Журналіст на прес-конференції у тво губернатора Свердовської області Паслера розповів, що не заводить дітей через відсутність житла та його недоступність, і запитав, чи планує регіональний уряд надавати пільги молодим сім'ям. Глава регіону відповів, що в цьому питанні потрібно керуватися приказкою «Бог дасть дитинку, дасть і гроші». На посаді губернатора Оренбурзької області минулого року він спілкувався із постраждалими від повені в Орську. Перед початком розмови глава регіону поскаржився людям, які втратили житло, що не зміг через них піти у відпустку.
У рф штрафуватимуть громадян і посадових осіб за розголошення у ЗМІ відомостей, що становлять державну або іншу охоронювану законом таємницю. Згідно із запропонованими змінами, штраф для громадян становитиме від 20 до 30 тисяч рублів (11–16 тис. грн), а для посадових осіб – від 50 до 100 тисяч рублів (27–53 тис. грн).
В оновленій версії футбольного симулятора EA Sports FC 26 не буде офіційної російськомовної озвучки.
Телеведуча російського «Першого каналу» Наталья Попова в ефірі ток-шоу подякувала військовому, який втратив руки на війні проти України, за те, що він «не опустив руки».
У новому пакеті санкцій Єврокомісія запропонувала розширити секторальні обмеження для білорусі. Серед них – повна заборона на операції з білоруськими банківськими структурами, яка раніше стосувалася лише Swift.
Під нові обмеження потрапили й чотири білоруські оборонні компанії, зокрема оршанський завод «Легмаш», що виготовляє деталі для снарядів до «Граду» та працює на росію. Підприємство вже перебуває під санкціями США, Канади, Великої Британії та Нової Зеландії. Також розширено список товарів, які можуть використовуватися у військових цілях, зокрема автомобілі, метали, пластик та хімікати. Запроваджено й заборону на транзит частини товарів через територію рб. Також уперше під заборону потрапляє імпорт озброєнь із білорусі до ЄС.
У Мінську кілька сотень людей лише за останні тижні стали фігурантами кримінальних справ за участь у протестах 2020 року.
Пропагандист лукашенка Азарьонок закликав білорусів не знімати та нікуди не відправляти фотографії військової техніки під час навчань «Запад-2025». Зробив він це у властивій йому агресивній манері, погрожуючи великим тюремним терміном, розстрілом і порадивши «засунути телефон у дупу».
7 вересня в Ліді широко відзначатиметься День білоруської писемності. До цього свята на бульварі Гедіміна у місті поставили алею незвичайних лав – усі написи на лавках зроблені тільки російською. Для білоруської мови місця не знайшлося.
лукашенко захвилювався через урожай картоплі і вимагає забезпечити догляд за посадками, щоб не зіткнутися з дефіцитом наступної весни. «Найбільше мене турбує, щоб фітофтора картоплю не з'їла. Подивіться. Борони господь, мені доповідатимуть, що ви не обробили картоплю», – сказав він на нараді щодо проведення збиральної кампанії.