Background

Україна і світ – проти російської агресії. Санкції в дії

7/22/2025
singleNews

Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус заявив, що Берлін надасть Україні додаткові системи протиповітряної оборони та необхідні боєприпаси. «…Під час моєї поїздки до Вашингтона минулого тижня я домовився з Пітом Гегсетом (міністр оборони США), що Німеччина долучиться до забезпечення п’яти терміново потрібних систем Patriot якомога швидше», – сказав Пісторіус.

«путін хоче виграти час цією цинічною грою (зацікавленість у переговорах). Він вважає, що його військова машина переможе в довгостроковій перспективі, але він помиляється», – також заявив міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус.

Король Бельгії Філіп закликав продовжувати рішуче підтримувати Україну. «Упродовж десятиліть міжнародне право було надійною опорою, на яку могли спиратися держави. Сьогодні цей фундамент відкрито ставиться під сумнів. Але коли міжнародне право порушується, програє весь світ. І непередбачуваність і насильство отримують волю», – зазначив він.

«Тільки військова допомога Україні та величезний тиск на росію можуть змусити москву відмовитися від своєї імперіалістичної кампанії», – наголосив глава естонського МЗС Маргус Цахкна у відповідь на чергову масштабну повітряну атаку рф України.

Українська компанія Odd Systems оголосила про стратегічне партнерство з данським оборонним концерном Terma Group для спільної роботи над недорогим перехоплювачем дронів на базі штучного інтелекту.

Чеська ініціатива «Подарунок для путіна» (Dárek pro Putina) зібрала 60 мільйонів чеських крон (понад 2,4 млн євро) на купівлю для України шести 122-мм гаубиць Д-30.

Литва допоможе повернути додому викрадених українських дітей. «Литва докладе всіх зусиль, щоб їхній шлях додому був безпечним, гідним та якомога швидшим», – заявив міністр закордонних справ Литви Кястутіс Будріс. Він нагадав, що кількість незаконно депортованих до рф українських дітей сягає майже 20 тисяч.

Україна підписала з Францією декларації про створення нового фонду на 200 млн євро для підтримки критичної інфраструктури та економіки з 2026 року та про підготовку міжурядової угоди щодо стратегічних проєктів: оборона, енергетика, цифровізація, критичні мінерали.

рф

Військова контррозвідка Німеччини (MAD) заявила, що росія посилює шпигунство та деструктивну діяльність в країні. Президентка MAD Мартіна Розенберг заявила, що йдеться про різке збільшення випадків шпигунства та гібридних інцидентів. «Підхід є більш масовим і також більш агресивним», – сказала вона. За її словами, російські спецслужби діють «так, як під час холодної війни». Також зазначається, що кількість інцидентів практично подвоїлася за рік, а російські агенти продовжують прибувати до Німеччини через треті країни.

Європейський Союз підтвердив, що частина нового пакета санкцій проти росії, спрямованих на обмеження потоку пального, виготовленого з російської сирої нафти, набуде чинності в січні 2026 року.

Європейський Союз ввів санкції проти відомого іранського нафтового трейдера та кількох його компаній у рамках чергового пакета заходів, спрямованих проти росії через її війну проти України. Госсейн Шамхані, чий батько є високопоставленим радником верховного лідера Ірану аятоли Алі Хаменеї, був доданий до санкційного списку ЄС за участь у торгівлі російською нафтою та як центральна фігура у так званому «тіньовому флоті» росії.

Міністр фінансів США Скотт Бессент вважає, що якщо США введуть вторинні мита щодо росії, то Європі варто зробити так само. «Будь-яка країна, яка закуповує російську нафту, що перебуває під санкціями, оподатковуватиметься вторинними митами розміром до 100 %», – зазначив він.

Порада президента Азербайджану Алієва українцям – «ніколи не здаватися», «не погоджуватися на окупацію» та «не упокорюватися з порушенням територіальної цілісності» – викликала обурення провоєнно налаштованої російської громадськості. Пропагандисти почали загрожувати республіці вторгненням, вважаючи заяву глави держави «ворожою» та «русофобською». Їм також не сподобався намір Алієва подати позов до Міжнародного суду на росію через трощу пасажирського літака «Азербайджанських авіаліній», що забрала життя 38 осіб.

Керівництво Королівського палацу Казерта в Італії повідомило, що скасувало концерт за участю російського диригента і «друга путіна» Валерія Гергієва. Захід викликав бурхливу реакцію, його критикували центральний уряд Італії та українські асоціації.

Прибутковість експортних перевезень вугілля в рф в липні для залізничних операторів значно знизилася навіть порівняно з невдалим червнем, а на південному та північно-західному напрямках обнулилася. Є напрямки і з негативною прибутковістю. По суті зараз маржинальність не покриває навіть експлуатацію та фонд оплати праці.

У росії з початку року майже вдвічі побільшало компаній, які планують скорочувати співробітників. Якщо у січні частка таких організацій становила 6,9 % від загальної кількості, то у червні – 11,5 %. Найчастіше про намір звільнити частину працівників повідомляли компанії, що працюють у сфері видобутку корисних копалин, машинобудування та фармацевтики. Як одну з причин вони зазначали на зниження попиту на продукцію. Водночас стриманішими стали плани компаній щодо підвищення зарплат. Частка організацій, які очікують на зростання оплати праці, скоротилася з 84 % на початку року до 71 % у червні, а медіанна оцінка очікуваного зростання зарплат знизилася з 8,4 % до 5,3 %. Така тенденція характерна для всіх галузей, особливо для торгівлі, видобутку корисних копалин, хімічної промисловості, будівництва та сільського господарства.

До кінця 2025 року на росію чекає низка банкрутств компаній, що будують інфраструктуру, оскільки вони зіткнулися з різким скороченням замовлень на тлі високої ключової ставки Центробанку.

«Северсталь» у II кварталі 2025 року скоротила EBITDA на 36 % у річному обчисленні, до 39,3 млрд рублів. Також у компанії заявили, що не виплачуватимуть дивіденди за ІІ квартал 2025 року.

У росії зріс попит на протизаплідні на тлі вимоги путіна підняти народжуваність до часів СРСР.

російська влада планує ввести штрафи за оплату криптовалютою з 2026 року. Передбачається відповідальність для фізосіб у розмірі від 100 до 200 тис. руб., А для юросіб – від 700 тис. до 1 млн руб. Крім того, криптовалюта, яка використовувалася незаконно як платіж, буде конфіскована.

росія залишається найбільшою у світі країною за обсягом спалюваного природного газу. Причиною спалювання газу є «небажання компаній інвестувати в його уловлювання».

Прогноз врожаю зернових в Ростовській області рф знижено з 11,4 до 8 млн тонн. Травневі заморозки і посуха пошкодили 1 млн га посівів, а на площі 180 тисяч га посіви загинули безповоротно.

росіяни стали рідше купувати fashion-товари у 2025 році. Зокрема за січень–червень відвідуваність магазинів одягу та взуття в торгових центрах країни скоротилася на 6 %, а у Москві падіння становило взагалі 9 %. До того ж продажі та виручка російських fashion-ритейлерів скоротилися на 15–20 %, а у деяких компаній навіть на 50 %. Причинами зниження попиту на одяг і взуття в росії вважають збільшення базових витрат, зростання боргового навантаження та прагнення зберегти вільні кошти на депозитах.

До переліку осіб, щодо яких є відомості про їхню причетність до екстремістської діяльності або тероризму («список терористів і екстремістів»), який веде Росфінмоніторинг, почали додавати обвинувачених та засуджених у справах, пов'язаних із поширенням так званих фейків про російську армію, а також з її так званою дискредитацією. Нова практика пов'язана із набранням чинності законом, який розширив список підстав для внесення до переліку. Для включення до нього тепер не обов'язково, щоб справа була пов'язана безпосередньо зі звинуваченнями у тероризмі чи екстремізмі.

росія впевнено стає головним кінопіратом світу. Так, у IV кварталі 2023 року майже третина всіх кінопрем'єр були розміщені на піратських сайтах одразу ж після виходу фільму на великі екрани. За весь 2024 рік «злили» майже половину (приблизно 48 %) кіноновинок. У січні–травні 2025 року цей показник зріс до 51 %.

Імпорт білоруського калію в січні–червні в КНР зменшився у вартісному вираженні на 21,7 % до 376,2 млн доларів, російського – на 2,3 % до 647,2 млн доларів.

Європейська заборона на транзакції стосується чотирьох білоруських банків, зокрема «Белагропромбанк», «Банк «Дабрабит», «Банк розвитку Республіки білорусь» і «Белінвестбанк». Нині вони стикатимуться не тільки з відключенням від SWIFT, а й із повною забороною угод.

Керівник литовської Капчаместиської прикордонної застави Альгіс Кіселюс сказав, що, на його думку, у білорусі мігрантів навчають оперативного подолання фізичного бар'єра, встановленого на литовсько-білоруському кордоні.

У рб починають судити людей, затриманих у рамках кримінальної справи «дворових чатів». Минулої осені по всій білорусі прокотилася хвиля затримань у справі про «дворові чати». Приводом для цього стало визнання КДБ «екстремістським формуванням» низки дворових чатів: «Злые когтики», «Сухарево», «Сеніца2.0», «Солідарность», «Вольныя ваўкі», «Навагрудскія партызаны», «ВИЛИЯ», «Скромные матрешки», «Соседи».

80,9 % книжкового ринку в білорусі за 2024 рік припадає на російськомовні видання (5 798 книг тиражем у 12 994,8 тис. екземплярів). Частка випуску білоруськомовних книг становить лише 12,5 % (893 книг, тиражем у 3 070,5 тис. екземплярів).