Україна і світ – проти російської агресії. Санкції в дії
7/23/2025

Сполучене Королівство та Німеччина нададуть Україні 220 тисяч снарядів для німецької зенітної системи Gepard та профінансують постачання сучасних безпілотників.
Міністр оборони Канади Девід Макгінті оголосив про виділення додаткових 20 мільйонів канадських доларів ($14,6 мільйона) на підтримку обслуговування танків Leopard 2 для України.
Премʼєр-міністр Норвегії Йонас Гар Стьоре підтвердив наміри профінансувати купівлю зенітно-ракетного комплексу Patriot для України.
За словами міністра оборони Нідерландів Рубена Брекельманса, його країна зробить суттєвий внесок у постачання Україні американських систем протиповітряної оборони Patriot та самостійно надасть «додаткові засоби ППО: боєприпаси для F-16, засоби протидії дронам, радари тощо».
Генеральний секретар НАТО Марк Рютте за підсумками зустрічі Контактної групи з питань оборони України у форматі «Рамштайн» закликав міністрів оборони країн-членів НАТО купувати у США більше зброї для підтримки України.
Міністр закордонних справ Франції Жан-Ноель Барро підтвердив, що французькі оборонні компанії прагнуть налагодити з Україною спільне виробництво.
«Наступні 1 300 дронів, вироблених у Латвії, вже в дорозі до України. Після цієї поставки цього року українцям буде доставлено 12 тисяч дронів вартістю понад 17 мільйонів євро», – міністр оборони Латвії Андріс Спрудс.
Литовська кампанія «Radarom!», що об'єднала литовський народ і компанії для надання допомоги Україні, придбала для українських Сил оборони понад дві тисячі дронів.
Французька некомерційна організація «Pour l’Ukraine, pour leur liberté et la nôtre!» (За Україну, за їхню та нашу свободу!) подала позов до Міжнародного кримінального суду проти росії за розграбування української культурної спадщини.
рф
Велика Британія оновила список санкцій проти росії, додавши туди дві компанії з нафтової та транспортної галузей та 135 нафтових танкерів із «тіньового флоту» москви, які беруть участь в обході західних санкцій. Нові обмеження покликані «порушити надходження нафтових доходів у військову скарбницю путіна» та «паралізувати роботу його «тіньового флоту». Нові санкції торкнулися компанії Litasco Middle East, що базується в Дубаї (ОАЕ) – нафтотрейдингового підрозділу «Лукойлу», який спеціалізується на торгівлі в азіатських країнах. Також під обмеження потрапила судноплавна компанія Intershipping Services, яка також розташована в ОАЕ. За даними влади ЄС, фірма бере участь у транспортуванні російської нафти суднами під прапорами Габону і Коморських островів. У новий список санкцій Лондона увійшли ще 135 нафтових танкерів, що беруть участь у перевезенні російської нафти (Agni, Akademik Gubkin, Almond, Amber 6, Aquatica, Aria, Ariadne, Arno Babajanyan, Avior, Berra, Blacksea Eagle, Bolognia Falcon та ін.). Частина вже потрапила під блокування з боку ЄС та/або США.
Європейські санкції проти індійської нафтопереробної компанії, в якій «Роснефть» володіє майже половиною акцій, вже почали позначатися на співпраці з нею контрагентів. Це може призвести до уповільнення поставок їй російської сировини та вивезення її нафтопродуктів. Судновласники стали з побоюванням ставитись до проведення угод з Nayara Energy, чи то експорт виробленого нею палива чи постачання для неї сирої нафти.
Банківські картки китайської платіжної системи UnionPay, випущені Россельхозпбанком, одним із найбільших державних банків рф, перестали працювати на території 27 країн Євросоюзу.
Оман почав обмежувати фінансові потоки з росії через санкції США.
Киргизстан також зупинив російські фінансові потоки після введення санкцій США.
Обсяги експорту російської пшениці до Китаю за перші шість місяців 2025 року в грошовому вираженні обвалилися більш ніж у 15 разів – з $38,9 млн до $2,5 млн.
Найбільший російський автовиробник «АвтоВАЗ» восени скоротить робочий тиждень через стан авторинку. Автовиробник перейде на чотириденний робочий тиждень замість п'ятиденного через скорочення продажів, викликане високою ключовою ставкою та велику кількість імпортних автомобілів на ринку.
російська влада почала вносити до списку «екстремістів і терористів» Росфінмоніторингу громадян, обвинувачених та засуджених у справах про поширення «фейків» та «дискредитації» російської армії, що тягне за собою блокування їхніх банківських карт і рахунків, а також заборону на викладання, угоди з нерухомістю та інші обмеження.
Генпрокуратура рф визнала небажаною на території росії діяльність німецького Фонду Рози Люксембург, що ставить за мету громадсько-цивільне просвітництво, підтримує молодих учених навчальними та аспірантськими стипендіями. Фонд нібито «під приводом» громадської освіти «тиражує серед молоді радикальні настрої іноагентів» та «фактично втілює у всьому світі антиросійські проєкти» й «різноманітно підтримує дискредитацію органів влади рф».
Другий квартал 2025 року став непростим для нафтових компаній росії. Зміцнення рубля погіршило їхні фінансові показники, а ціни на російську нафту знизилися. У рублевому вираженні експортні ціни знизилися на 30 % порівняно з минулим роком. Крім того, скорочення демпферних виплат негативно вплинуло на рентабельність нафтопереробки.
У Санкт-Петербурзі сповільнилися темпи введення житла в експлуатацію: із січня до червня 2025 року здали 1,25 млн квадратних метрів житлової нерухомості, що на 10,5 % менше порівняно з аналогічним періодом минулого року. У Ленінградській області цей показник виявився ще нижчим (21 тис. квартир) і сильніше просів з минулого року (-13,9 %).
Депутати госдуми запропонували штрафувати громадян та організації за годівлю бездомних тварин, а також перешкоджання їх вилову.
Польща закінчила будівництво електронного бар'єру на річкових ділянках кордону із білоруссю. Про це заявив міністр внутрішніх справ та адміністрації Польщі Томаш Семоняк. «Днями ми завершили будівництво електронного загородження на всій протяжності, охопивши також річкові ділянки кордону», – сказав він.
Литва станом на червень 2025 через загрозу національній безпеці анулювала 97 видів на проживання, виданих громадянам рб. Відмов у видачі дозволу на проживання з цього приводу отримав 121 білорус, а ще в 303 випадках ДНП в Литві не було продовжено.
Говорити про відновлення транзиту через Литву білоруських калійних добрив «немає сенсу», оскільки щодо таких постачань діють санкції США та Євросоюзу, заявив головний радник литовського президента Гітанаса Науседи з питань довкілля та інфраструктури Рамунас Ділба.
На тлі того, що у Польщі виявили найбільше в історії країни родовище нафти, лукашенко знову вимагає активніше шукати нафту в білорусі. Нещодавно (20 квітня) він визнав, що в рб немає вуглеводнів, щоб продавати за кордон. «Господь нам нафти-газу в цю земельку не вклав, щоб ми могли качнути, трубою комусь продати, а гроші поділити», – заявив лукашенко.
У білорусі визнали «екстремістським» YouTube-канал литовського видання Delfi. У червні там вийшло інтерв'ю Сергія Тихановського, якого випустили після більш ніж п'ятирічного ув'язнення та видворили з рб. Включення інформації до списку екстремістських матеріалів використовується білоруською владою для репресій. Наприклад, для того, щоб затримувати людей за репости, лайки та коментарі.