Background

02.06.22 Україна і світ – проти російської агресії. Санкції в дії

6/2/2022
singleNews

У Пентагоні розкрили деталі оголошеного президентом Джо Байденом нового пакета допомоги для України вартістю 700 млн доларів, у якому передбачені американські реактивні системи залпового вогню HIMARS.

Першим пунктом у пакеті названі HIMARS із боєприпасами, кількість яких не розкривають, як і дальнобійну спроможність пакетів. Водночас агентство Reuters із посиланням на слова посадовця Пентагону Коліна Каля повідомляє, що «початково» будуть надані чотири системи HIMARS, для навчання українським військовим знадобиться орієнтовно три тижні.

Також до пакета увійдуть:

– п’ять радіолокаційних систем для контрбатарейної боротьби;

– дві РЛС повітряного моніторингу;

– 1 тисяча «Джавелінів» та 50 пускових установок (Command Launch Units);

– 6 тисяч одиниць протитанкової зброї;

– 15 тисяч снарядів для 155-мм гаубиць;

– чотири гелікоптери Mi-17;

– 15 тактичних транспортних засобів;

– запчастини та інше обладнання.

«США також продовжують роботу з союзниками і партнерами, щоб надавати Україні необхідне озброєння відповідно до зміни потреб на полі бою», – додають у комюніке.

Це вже одинадцятий пакет військової допомоги для України із запасів Пентагону з серпня 2021 року. З початку роботи адміністрації Байдена США надали Україні безпекову допомогу на суму близько 5,3 млрд доларів, з яких 4,6 млрд – після початку повномасштабної війни 24 лютого. Загальна сума наданої з 2014 року безпекової допомоги США для України досягла 7,3 млрд доларів.

Військові хакери США провели наступальні операції на підтримку України у відповідь на вторгнення росії, повідомив глава Кіберкомандування США генерал Пол Накасоне в інтерв'ю Sky News.

Генерал, який також є директором Агентства національної безпеки (АНБ), сказав, що він «кожний божий день» протистоїть ризику російських кібератак, націлених на США, і сказав, що наступальні операції стали ефективним способом захисту як Америки, так і союзників.

«Ми провели серію операцій по всьому спектру: наступальні, оборонні та інформаційні операції», – сказав він. Генерал пояснив, що вони законні, проводяться під повним цивільним наглядом за військовими та відповідно до політики, прийнятої Міністерством оборони.

«Моя робота полягає в тому, щоб надати інформацію міністру оборони та президенту», – сказав він. Але він наголосив, що, на відміну від росії, яка проводить інформаційні операції, засновані на брехні, США стратегічно прагнуть доносити правду.

За словами генерала, американські кіберфахівці були відправлені за кордон до 16 інших країн, де вони можуть отримувати розвіддані з комп'ютерних мереж союзників – завжди на основі згоди та запрошення.

Під час однієї з таких наступальних операцій американські військові спеціалісти перебували в Україні незадовго до вторгнення.

«Ми поїхали у грудні 2021 року на запрошення київського уряду попрацювати разом з ними. Ми пробули там майже 90 днів», – сказав генерал. Він підтвердив, що цю групу було виведено у лютому разом з іншими співробітниками Міністерства оборони перед вторгненням.

ЄС та США звинуватили росію у кібератаці на супутникову інтернет-компанію Viasat перед вторгненням. Кібератака, яка зачепила й країни ЄС, відбулася за годину до російського вторгнення 24 лютого.

Уряди України та Польщі вперше провели спільні консультації. Під час засідання був присутній і український лідер Володимир Зеленський.

«У такому форматі наші уряди працюють уперше. Він історичний і, впевнений, буде продуктивним. Цінуємо всю ту безпрецедентну підтримку з боку Польщі для України та українців. Відносини між нашими країнами з теплих і сусідських перейшли на новий етап – міцних та історичних», – написав президент у Telegram.

Володимир Зеленський відзначив державними нагородами польського Прем'єра Матеуша Моравецького та Віце-прем'єра Ярослава Качинського за допомогу Україні.

Польський прем'єр-міністр Матеуш Моравецький заявив, що Польща – країна-член Європейського Союзу – слугуватиме «економічним хабом» для сусідньої України, допомагаючи їй експортувати зерно та інші продукти, тоді як росія блокує морські порти – головні експортні маршрути України, пише CNBC. Моравецький сказав, що Польща працює над розширенням своєї інфраструктури та можливостей для полегшення експорту мільйонів тонн українського зерна та іншої сільськогосподарської продукції. За словами Моравецького, Польща отримує на ці цілі кошти ЄС.

Він наголосив, що країни Північної Африки дуже залежать від українського зерна і без нього можуть зіткнутися із проблемами голоду свого населення.

Свого часу Президент Польщі Анджей Дуда повідомив, що країна дасть згоду стати державою – гарантом безпеки України після закінчення російської війни.

Україна домовилася з Польщею щодо постачання іще трьох ескадронів самохідних артилерійських установок Krab. Сторони домовилися про постачання близько 60 самохідних гаубиць. Вартість контракту оцінюється в 700 млн. доларів. Постачання відбуватимуться поступово, оскільки виробнича потужність заводу становить 20-30 одиниць на рік. Це перше експортне замовлення цих артилерійських установок.

Україна та Польща планують створити спільне оборонне підприємство з виготовлення зброї та військової техніки. Про це повідомив Прем‘єр-міністр України Денис Шмигаль під час спільного з Главою уряду Польщі Матеушем Моравецьким брифінгу в Києві.

«Було підписано Меморандум про створення спільної польсько-української комісії з налагодження кооперації між підприємствами наших країн. Ця комісія підготує рекомендації щодо формату створення українсько-польського спільного підприємства з виготовлення як зброї, так і військової техніки, інших комплектацій», – сказав Шмигаль.

Він зауважив, що таке підприємство виведе оборонну співпрацю України та Польщі на новий рівень і дозволить створювати сучасні види оборонної зброї.

Прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький 1 травня відкрив у Бородянці та Бучі Київської області модульні містечка. Вони здатні вмістити близько тисячі громадян. Про це повідомило посольство Польщі в соціальній мережі Twitter. Містечка збудовані польським урядом у населених пунктах, які були звільнені від російських окупантів.

Як зазначив міністр розвитку громад та територій України Олексій Чернишов, першим пунктом, де встановили модульне містечко, була Бородянка. Там частково або повністю зруйновано 552 приватні будинки та 24 багатоквартирні будинки, дві школи та всі адміністративні будівлі.

Міністр фінансів Литви Гінтаре Скайсте заявила, що Європейський Союз має мобілізувати фінансові ресурси, щоб допомогти Україні вижити та оговтатися від війни, а відновлення країни має привести до її членства у блоці.

«Реакція Європи має бути єдиною і сильною… Ми маємо не тільки ще більше посилити тиск на росію за допомогою санкцій, а й мобілізувати фінансові ресурси, щоб допомогти Україні вижити та оговтатися від війни. Ми маємо домогтися того, щоб реконструкція та реорганізація країни привели до членства України в Європейському Союзі», – зазначила Скайсте.

Німеччина поставить Україні свою найсучаснішу систему протиповітряної оборони IRIS-T. Також ЗСУ отримають реактивні системи залпового вогню, контрбатарейні радари та гаубиці. Про це сказав канцлер ФРН Олаф Шольц під час виступу у Бундестазі.

«Уряд вирішив, що ми поставимо найсучаснішу систему протиповітряної оборони, яку має Німеччина – IRIS-T», – заявив Шольц і додав, що одна така система ППО може захистити велике місто від атак російської авіації.

Крім того, Німеччина поставить Україні сучасні радари для виявлення ворожої артилерії та мінометів, а також РСЗВ у співпраці зі США.

Шольц запевнив, що найближчим часом Німеччина разом із Нідерландами поставлять Україні 12 сучасних самохідних гаубиць. Навчання українських військових щодо поводження з цією зброєю завершиться за кілька днів. 

Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш заявив, що у питанні розблокування українських портів було досягнуто певного прогресу. Проте жодних угод ще не підписано. Про це він розповів під час прес-конференції з Прем’єр-міністром Швеції Магдаленою Андерссон 1 червня у Стокгольмі. Генсек сподівається на подальше пом'якшення продовольчої кризи у світі. За словами Генсека, зараз триває робота над «пакетною угодою», яка включатиме рішення по відновленню експорту зерна з України.

Італія готова допомогти з розмінуванням Чорного моря для експорту зерна з України. Міністр закордонних справ Італії Луїджі Ді Майо зазначив, що країна сподівається на лідерську роль ООН у питанні відкриття коридорів для експорту зерна з України, і готова допомогти з розмінуванням. Про це він сказав у виступі в парламенті. Луїджі Ді Майо повідомив, що Італія просуває ідею створення морських коридорів для експорту продовольства з України через українські порти, передусім пшениці.

«Італія вже висловила готовність брати участь у розмінувальних роботах і прагне центральної ролі ООН, і, можливо, інших партнерів, таких, як Туреччина, для ефективної розробки і координації операцій», – зазначив глава МЗС Італії.

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба повідомляв раніше, що Україна працює над організацією операції під егідою ООН та за участі флотів партнерів, щоб створити безпечний морський коридор для українського зерна.

Укртранснафта підписала контракт із угорською компанією Mol про постачання 35 тисяч тонн дизельного палива на місяць. Ресурс надходитиме реверсом. Контракт було підписано наприкінці минулого тижня, а публічно про нього буде заявлено днями.

У період з 30 березня по 10 травня німецьким соціологічним інститутом Latana та європейським НКО «Альянс демократій» було опитано понад 50 тис. осіб з 53 країн, зокрема й росії, щодо ставлення людей до агресії росії проти України. Згідно з дослідженням, громадяни 42 країн рішуче засудили фашистські дії росії проти мирної сусідньої країни. Найнегативніше до рф ставляться у Польщі (87 % засуджують агресію), Португалії (83 %), Данії (79 %), Швеції (77 %) та Ірландії (77 %). На запитання чи згодні громадяни на тлі вторгнення рф в Україну розірвати економічні зв`язки з росією, у 31 країні респондентів відповіли позитивно. За припинення співпраці виступає навіть більшість громадян Аргентини, Бразилії, Венесуели та Чилі.

Водночас є низка країн, громадяни яких вважають, що «імідж росії поганий, але торгівлі це не має заважати»: Ізраїль, Туреччина, Греція, Угорщина, Кенія, Нігерія, ПАР, Мексика, Перу, Таїланд, Філіппіни.

У більшості західних країн громадяни висловлюються за розрив економічних зв`язків з росією незважаючи на те, що вони самі також відчувають на собі негативні наслідки антиросійських санкцій. Цей тренд суперечить позиції, що часто повторюється російськими офіційними особами й державними змі про те, що санкції вже досягли своєї межі, люди на Заході скоро втомляться від української тематики і міркування економічного характеру переважатимуть над політикою та цінностями.

Країни, які рішуче засуджують російську агресію та ввели санкції проти рф, виробляють понад 60 % світового ВВП.

рф

1 червня після відкриття торгів на мосбіржі привілейовані акції російської гірничодобувної та металургійної компанії «мечел» обвалились на 33 %, а прості акції на 7,5 %. Негативна динаміка показників акцій «мечела» сталась після анонсованої напередодні рекомендації ради директорів компанії не виплачувати дивіденди за 2021 рік. У 2020 році компанія також не виплатила дивіденди у визначені терміни відповідно до мораторію на банкрутство.

центробанк заявив про вірогідність стагнації цін на ринку житла рф у довгостроковій перспективі через «скорочення купівельного попиту на тлі зростання іпотечних ставок і скорочення реальних доходів».

уряд рф має намір перевести робоче листування чиновників, зокрема глав регіонів, у розроблений vk спеціальний сервіс для держслужбовців і таким чином замінити їм іноземні месенджери Telegram та WhatsApp, а також програми для відеоконференцій та електронної пошти. Проте самі чиновники від цього не в захваті і зізнаються, що впровадження нової системи навряд чи радикально змінить їхні звички.

Водії швидкої допомоги підмосков`я надіслали колективне звернення до путіна зі скаргою на низькі зарплатні, які не індексувалися протягом останніх десяти років.

На рф продовжують системно придушувати право громадян на свободу слова і совісті. «Чинна система ідентифікації користувачів соціальних мереж не завжди дозволяє фільтрувати заборонений контент», – заявила заступник голови слідчого комітету росії (скр) лєонєнко. За її словами, скр пропонує новий порядок реєстрації у соцмережах, ретельніший моніторинг інформації та її блокування в інтернеті, месенджерах та на інших ресурсах.

На тлі вторгнення рф в Україну за останні три місяці капіталізації російських інтернет-компаній значно знизились: «яндекс» на 50,4 %, «сбєр» – 49,8 %, «тінькофф» –50,2 %, «оzon» – 37,1 %, мтс – 9,8%, «ростелеком» – 14,3 %.

Нові антикризові заходи уряду рф передбачають дозвіл підсанкційним акціонерним товариствам тимчасово не переобирати раду директорів, якщо її склад значно скоротився через звільнення одіозних представників.

верховний суд татарстану намагається відновити процес ліквідації всетатарського громадського центру через висновки російської федеральної експертизи, що нібито вона «збуджує ненависть до росіян і пропагує ідеї виходу татарстану зі складу рф, зокрема насильницьким шляхом».

У хабаровському краї скасували судове рішення щодо арешту і перебування в колонії загального режиму місцевого жителя, якого засудили за виготовлення та переміщення марихуани. Особу помилували, тому що він «уклав службовий контракт та поїхав на роботу до міліції луганської народної республіки», про що сповістив відповідні органи за місцем проживання. На думку юристів, рішення апеляційної інстанції може бути оскаржене, але скоріше за все справу спустять на гальмах.

спецпредставник президента рф з міжнародної культурної співпраці заявив, що вихід із Болонської системи знизить статус росії у світі та зменшить бюджети вишів.

Враховуючи негативне ставлення громадян країн ЄС до росіян, мінпросвєщєнія запропонувало вишам рф утриматись від співпраці з програми Євросоюзу щодо обміну студентами Erasmus+.

На росії так і залишиться «дерев’яне зодчество». перший заступник голови ради федерації федеральних зборів рф турчак заявив, що «санкції проти росії прямого впливу на програму соціальної газифікації не мають, причин для її зрушень немає». Людською мовою: за 70 км від санкт-петербурга в хатинах газу не буде, пічки топитимуть, як і 300 років тому – дровами.

Міністр торгівлі США Джина Раймондо заявила, що після 24 лютого обсяги експорту США до росії, зокрема високотехнологічної продукції, зменшились на понад 90 %.

Країни Євросоюзу планують заборонити страхування танкерів, які перевозять російську нафту, – повідомив The Wall Street Journal з посиланням на офіційних осіб і дипломатів ЄС. Водночас страховий ринок Lloyd`s підтвердив, що дотримуватиметься міжнародних санкцій проти рф.

Канада запровадила нові санкції щодо 22 громадян рф і чотирьох російських компаній, зокрема аліни кабаєвої, россєльхозбанку та інвестторгбанку.

Незважаючи на те, що ембарго ЄС на постачання нафти з росії морським шляхом здійснюватиметься протягом півроку, російські компанії вже готуються до труднощів і фінансових втрат під час перенаправлення потоку російської нафти до країн Азії. Все активніше лунають заяви про нестачу танкерів, подорожчання логістики та необхідність надавати великі знижки для залучення покупців. Навіть індійські трейдери, які мають намір нарощувати закупівлі сировини з рф, вимагатимуть включення витрат на логістику в ціну нафти, а з урахуванням її «токсичності» та труднощів із пошуком суден покупці наполягатимуть іще на додаткових знижках.

Норвегія заморозила фінансову підтримку проєктів зі співпраці з росією у сфері ядерної безпеки, – повідомив норвезький портал High North News.

Литовська компанія VMG grupe, яка є однією з найбільших підприємств країн Балтії з деревообробки та виробництва меблів, зупинила діяльність на білорусі.

Світові готельні мережі Marriott, Hilton, Hyatt вивчають питання повного закриття бізнесу на росії. Мережі готові до такого рішення через відсутність іноземних гостей. Водночас будуть заблоковані на рф їх світові системи бронювання, що дозволяє накопичувати і використовувати бонуси.