07.03.25 Україна і світ – проти російської агресії. Санкції в дії
3/7/2025

Сполучене Королівство уклало угоду з компанією Anduril на загальну суму майже 30 мільйонів фунтів стерлінгів (понад $38,6 млн) на постачання Україні новітніх безпілотників Altius 600m і Altius 700m.
Прем’єр-міністр Швеції Ульф Крістерссон наголосив, що Швеція та багато інших країн надають Україні важливі розвіддані.
Прем’єр-міністр Нідерландів Дік Схооф заявив, що його країна інвестує 700 мільйонів євро у виробництво дронів для України.
Уряд Нідерландів розпочав обговорення можливого виділення 3,5 млрд євро на підтримку України у 2026 році.
Прем'єр-міністр Норвегії Йонас Гар Стьоре заявив про наміри істотно збільшити допомогу Україні цього року.
«Це переломний момент для Європи і для України, яка є частиною нашої європейської родини. Перед Європою постала явна, очевидна загроза. І тому Європа повинна бути здатна захистити себе, так само, як і подбати, щоб Україна могла захищатися, і просувати справедливий і сталий мир», – заявила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.
«Ми повинні забезпечити подальшу підтримку України. Це завдання, яке сьогодні також буде важливим у дискусіях на Європейській раді. З мого погляду, першочерговим завданням є гарантувати, що фінансова та військова підтримка Європи буде збережена», – наголосив канцлер Німеччини Олаф Шольц.
Президент Франції Емманюель Макрон оголосив, що наступного тижня у Парижі планують зібрання начальників штабів армій тих європейських країн, які потенційно готові брати участь у європейському контингенті в Україні в межах гарантій безпеки. За словами Макрона, умови припинення російсько-української війни не можуть бути такими, що означали б де-факто капітуляцію України.
Міністерство оборони Туреччини заявило, що країна готова розгорнути війська в Україні для забезпечення миру. «Питання участі в місії... буде оцінюватися з усіма зацікавленими сторонами, якщо це буде визнано необхідним для встановлення регіональної стабільності і миру», – йдеться в заяві.
Європейська комісія та Європейський інвестиційний банк підписали гарантійну угоду, що дасть змогу банку інвестувати щонайменше 2 млрд євро у нагальні проєкти відновлення та реконструкції в Україні.
рф
росія стала загрозою для Франції та Європи, заявив французький президент Емманюель Макрон у зверненні до нації. Він зазначив, що війна в Україні триває вже понад три роки, і кремль перетворив її на «глобальний конфлікт», використовуючи північнокорейських солдатів та іранську військову техніку. «Мир більше не може бути гарантований на нашому власному континенті. російська загроза існує, і вона торкається країн Європи, торкається нас», – підкреслив Макрон. Водночас він підтвердив, що готовий розглянути можливість використання французької ядерної зброї для захисту європейських союзників.
Прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск вважає, що Європа сьогодні справді рішуче налаштована у питанні відповідальності за свою безпеку і здатна виграти у гонці озброєнь, яку нав'язує їй росія.
«Нам потрібна більша європейська оборона, і якщо одна або дві країни не хочуть поділяти цю думку, я думаю, що інші повинні йти вперед настільки, наскільки це можливо. І це те, за що я виступаю», – заявив прем'єр-міністр Люксембургу Люк Фріден.
Прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск перед початком саміту Євросоюзу повідомив про плани обговорити з європейськими союзниками збільшення присутності військ Європи та НАТО на кордоні з росією та білоруссю. За його словами, єдина Європа сильніша за росію у військовій, фінансовій та економічній сферах.
Десятки депутатів з різних країн Європи звернулися з відкритим листом до короля Бельгії Філіпа із закликом виступити на підтримку конфіскації 250 мільярдів євро заблокованих російських активів на підтримку України. «Європа стоїть на небезпечному роздоріжжі… І наші партнери, і супротивники пильно придивляються до тріщин у рішучості Європи, і наслідки цього будуть ширшими, ніж лише у питанні України», – зазначається в листі.
Офіційний представник уряду Німеччини Штеффен Хебештрайт заявив, що країна не планує відновлювати постачання газу з росії або відновлювати газопровід «північний потік-2».
Міністерство закордонних справ Румунії оголосило військового аташе росії в Бухаресті та його заступника персонами нон грата «за провадження діяльності, що суперечить положенням Віденської конвенції про дипломатичні відносини 1961 року». російські шпигуни фігурують у кримінальній справі проти прокремлівського політика Келіна Джорджеску як «зв'язкові з мережею його прихильників.
У Румунії виявили організовану злочинну групу, яка збиралася здійснити держпереворот на користь росії. У рамках справи було затримано шістьох людей, повідомила прокуратура країни. За даними відомства, у 2023 році «п'ятеро обвинувачених разом із підозрюваним створили ОЗУ з метою підриву суверенітету та незалежності румунської держави». «Члени злочинної групи неодноразово зв'язувалися з агентами іноземної держави, які перебувають як у Румунії, так і в рф. Протягом січня двоє обвинувачених їздили до москви, де вступали в контакт із людьми, готовими підтримати зусилля організації із захоплення державної влади», – йдеться у заяві.
Глава МВС Латвії Ріхард Козловскіс закликав держави Європейського Союзу припинити видавати шенгенські туристичні візи громадянам росії.
Зростання валового внутрішнього продукту росії в січні 2025 року сповільнилося до 3,0 % у річному порівнянні з 4,5 % у грудні.
Накопичений сальдований фінансовий результат (прибуток мінус збиток) організацій рф в 2024 скоротився на 6,9 % рік до року до 30,43 трильйона рублів.
Золотовалютні резерви рф на кінець дня 28 лютого 2025 року становили $632,4 мільярда, знизившись за минулий тиждень на $2,2 мільярда.
2025 рік легально стане останнім роком польотів для більшості літаків у парку російських компаній. Проблема відсутності запчастин торкнеться навіть «суперджетів», у яких усі критичні компоненти – двигуни, авіоніка, електрообладнання, шасі та паливні системи – західного виробництва.
У 2024 році банкрутами в рф визнано 431,9 тис. осіб, що на 23,6 % більше, ніж у 2023 році. Причому у 96,7 % випадків боржники роблять це за своєю ініціативою. Усього з появи можливості споживчого банкрутства у жовтні 2015 року банкрутами вже визнано 1,53 млн осіб.
російська криптобіржа Garantex оголосила про призупинення роботи через блокування гаманців платформи компанією Tether, яка емітує найбільший стейблкоїн USDT. Блокування гаманців на Garantex у сумі 2,5 млрд руб. відбулося на тлі посилення санкційного тиску. 24 лютого Євросоюз включив російську криптовалютну біржу до нового пакета обмежень.
госдума у першому читанні схвалила законопроєкт про заборону «іноземним агентам» вести просвітницьку та освітню діяльність щодо як неповнолітніх (що було заборонено і раніше), так і дорослих. Ухвалений документ також дозволяє позбавляти «іноагентів» ліцензії на викладання та припиняти дію такої ліцензії. На додаток до цього для «іноземних агентів» закриють доступ до муніципальної фінансової підтримки. За поточними нормами, їм заборонено державну грошову допомогу.
комитет госдумы по обороне схвалив законопроєкт, що розширює час дії рішення військкома про призов новобранця до армії. Наразі таке рішення діє протягом однієї призовної кампанії (весняної чи осінньої) – тепер пропонується збільшити термін до одного року.
Міністерство освіти Ростовської області збирається закупити для шкіл 743 точні копії 9-міліметрового пістолета Макарова. Держзакупівлю планується здійснити в рамках проєкту «Все найкраще дітям».
Міжнародна федерація санного спорту (FIL) щодо можливого допуску росіян і білорусів до змагань завила: «Ситуація у FIL є такою ж, як і у 2023 та 2024 роках – російські/білоруські спортсмени та офіційні особи залишаються відстороненими від заходів під егідою FIL».
Перший місяць року виявився провальним для зовнішньої торгівлі білорусі: порівняно із січнем 2024 року експорт упав на 11,5 %, а імпорт зріс на 1 %. В результаті дефіцит перевищив півмільярда доларів. У січні білорусь поставила за кордон товарів на $2,7 млрд (мінус 11,5 % рік до року), а імпортного придбала на $3,2 млрд (плюс 1 % рік до року). Різниця перевищила $504 млн. У торгівлі з рештою світу, окрім рф, все дуже погано. «Далека дуга» купувати білоруське не хоче: експорт упав аж на 21,3 %. Натомість імпорт із цих країн зріс на 8,9 %. Негативне сальдо торгівлі тут перевищило $560 млн.
Минулого року зовнішня торгівля завдала білорусі збитків у $1,3 млрд.
Білорусам, які постійно проживають за кордоном, силові структури рб пропонують підписати заяву, що вони не планують повертатися на батьківщину і згодні, що проти них припинять кримінальну справу.
Зарплата працівників бюджетних організацій у січні в рб становила 1 870 рублів. Ця сума на 113 рублів (5,7 %) менша, ніж було місяцем раніше. Нагадаємо, у січні також знизилася середня зарплата по країні – на 266,5 рубля до грудня минулого року.